Tragický osud vlastníků proslulé smíchovské vily. Otce i syna zavraždili nacisté

TV Architect
17. 1. 2021 7:31
Kromě světově proslulé Müllerovy vily v pražských Střešovicích navrhl slavný architekt Adolf Loos ve spolupráci s Karlem Lhotou ještě jednu vilu v Praze. Třípatrový dům pro právníka Josefa Winternitze, podle něhož je vila pojmenována, momentálně slouží jako smíchovské centrum kultury.
Kromě světově proslulé Müllerovy vily v pražských Střešovicích navrhl slavný architekt Adolf Loos ve spolupráci s Karlem Lhotou vilu v Praze. | Video: Tv Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Vilu na Smíchově nechal postavit u Adolfa Loose a Karla Lhoty v roce 1932 pražský právník Josef Winternitz jako rodinnou vilu. Vzorem mu byla střešovická Müllerova vila. Josef Winternitz nebyl ale tolik zámožný, a tak v interiéru chybí kvalitní a nákladné materiály jako třeba luxusní mramor, který Adolf Loos rád využíval. I tak si jsou vily v mnohém hodně podobné.

Winternitzova vila byla poslední Loosovu realizovanou budovou za jeho života. Podobně jako u Müllerovy vily byl uplatněn způsob členění - tzv. raumplan, který byl pro Loose obecně charakteristický.

Podívejte se také na díl věnující se Záložní nemocnici Hředle:

Stavba vily včetně všech příprav, plánů a povolení trvala pouze jeden rok. Jak už bylo u Loose typické, i tato vila je bílá jednoduchá kostka s rastrem okenních otvorů. Chráněné kulturní památce se také říká Béžová princezna, a to podle barvy slonovinové kosti v interiéru.

Interiér je tvořen dle systému prostorového plánu, což znamená, že pokoje mají svou hierarchii v rámci domu. Ústřední a zároveň největší obytný prostor má 60 metrů čtverečních. Luxusní mramor nahradila kombinace režného zdiva, vápenných omítek a dřevěných prvků. Vnitřní zařízení se bohužel nedochovalo, i tak zde ale najdeme vestavěný nábytek zhotovený důmyslným způsobem. Součástí domu je i velká terasa, která nabízí krásný výhled na panorama Prahy.

Rodina vilu obývala do roku 1941, kdy ji byla donucena pod tlakem rasové perzekuce převést na Vystěhovalecký fond. Celá rodina byla roku 1943 transportována do Terezína a později do koncentračního tábora Osvětim. Zde nacisté v plynové komoře zavraždili Winternitze i jeho syna Petra. Jenny Winternitzová a dcera Suzana přežily v Osvětimi za tvrdých podmínek až do konce války. Potom se vrátily zpět do Prahy, ale do své rodinné vily se už nikdy nedostaly.

Poté zde nějaký čas bydlel i sochař Wilhelm Srb Schlossbauer. Až do roku 1995 zde byla také mateřská škola. Vila se do rukou potomků původních majitelů vrátila až koncem devadesátých let.

Od roku 2017 je vila otevřena veřejnosti a je možné ji navštívit v rámci komentovaných prohlídek nebo na některém bohatém kulturním programu, které ve vile probíhají. Také je možné se ve vile ubytovat nebo si ji pronajmout na svatbu či soukromý večírek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy