Smíchov

Na Smíchově bude stát památník Ferdinanda Peroutky, navrhne ho architekt Talaš

Památník publicisty a spisovatele Ferdinanda Peroutky vzejde z návrhu architekta Radka Talaše. Se svým návrhem vyhrál výtvarnou soutěž, kterou vypsala Praha 5, sdělila mluvčí páté městské části Lenka Abessi. Socha by měla stát v parku Portheimka na Smíchově. Peroutka žil před deportací do nacistického koncentračního tábora.v domě v Matoušově ulici v blízkosti parku.

Jednokolová výtvarná soutěž na podobu památníku byla vyhlášena loni v prosinci, předpokládaná cena díla byla stanovena na dva miliony korun bez DPH. Soutěž financovalo hlavní město prostřednictvím svého programu Umění pro město, kterým magistrát podporuje umění na veřejných místech. Vítězný návrh vybrala porota, v níž zasedli mimo jiné architekt Jan Šépka, kritička a novinářka Karolína Jirkalová a místostarosta Prahy 5 Lukáš Herold (ODS), který vznik památníku spolu se zastupitelem Viktorem Čahojem (TOP 09) podle Abessi inicioval.

Vítězný návrh s názvem Jací jsme ocenila porota podle mluvčí radnice jako výrazný solitér. Porotci vyzdvihli mimo jiné to, že navržený památník svým tvarem odkazuje k ikonické dýmce, s níž je Peroutka spjatý. Socha by měla být vyhotovena s leštěným kovovým povrchem. Druhé místo v soutěži získal návrh architekta Ondřeje Bělici. Třetí cena nebyla udělena.

Zdroj: ČTK