Zámek Luka je na prodej za 2,5 milionu. Sídlila v něm šlechta, od roku 1945 chátrá

Zámek Luka je na prodej za 2,5 milionu. Sídlila v něm šlechta, od roku 1945 chátrá
I přes špatnou statiku je ve střeše stále vidět nízká prosklená jehlancová stříška.
"Existuje mnoho pozitivních příkladů, kdy se stavbám, které byly mnohdy ještě v horším stavu, podařilo vrátit původní kouzlo. Výhodou je, že si nový majitel může zámek od začátku upravit podle vlastních představ," podotýká Kočí.
Zámek Luka stojí ve stejnojmenné vesnici v okrese Karlovy Vary, jen asi hodinu od Prahy.
Stavba se nachází uprostřed zahrady, která má 7684 metrů čtverečních. V roce 1945 připadla vlivem znárodnění Československým státním statkům a neudržovaný zámek postupně chátral.
Foto: Radomír Kočí
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
21. 5. 2021 6:00
Zámek Luka stojí ve stejnojmenné vesnici v okrese Karlovy Vary. Jeho výsledná architektonická podoba pochází z roku 1830, kdy ji malostranský měšťan a majitel Jan Antonín Hladík nechal upravit. Základy stavby jsou ale mnohem starší. Od 13. století v Lukách sídlily šlechtické rody Štampachů, Kolovratů a Nosticů. Po znárodnění ale zámek připadl státním statkům a od té doby chátrá.

Zámek stojí uprostřed obce Luka, západně od kostela, a je obklopen zámeckou zahradou. "Objekt je ve stavu před kompletní rekonstrukcí, je tedy možné si jej od začátku upravit podle vlastních představ. V místech vnitřního dvora se kvůli špatné izolaci světlíku bohužel zřítilo zdivo, tuto část bude nutné staticky zajistit," říká spoluautor databáze Prázdné domy a realitní makléř Radomír Kočí, který má prodej zámku na starosti.

Cena za stavbu s pozemkem o velikosti přes sedm tisíc metrů čtverečních je 2,5 milionu korun. Podívejte se, jak vypadalo sídlo Kolovratů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Rektorem ČVUT bude i v dalším období jaderný fyzik Petráček

Rektorem Českého vysokého učení technického (ČVUT) bude i v dalším funkčním období jaderný fyzik a nynější rektor Vojtěch Petráček. Do funkce ho ve středu zvolil akademický senát univerzity. Petráčkovo další volební období by po jeho jmenování prezidentem mělo začít v únoru příštího roku. Nejstarší technickou univerzitu ve střední Evropě by měl vést do konce ledna 2026.

Středeční volby se účastnilo 36 z 45 členů senátu, část členů se podle předsedy Jana Janouška v minulých dnech omluvila, přičemž omluvenky podle Janouška souvisely s epidemií covidu-19. Už v prvním kole volby získal sedmapadesátiletý Petráček nadpoloviční většinu hlasů všech členů senátu.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Stát zřejmě získá větší přehled o pracovní době strojvedoucích, senátoři novelu schválili

Stát zřejmě získá přehled o dodržování pracovní doby a doby odpočinku strojvedoucích na dráze. Umožní mu to novela drážního zákona, kterou ve středu beze změny schválil Senát. Musí ji ještě podepsat prezident. Jde o jeden z posledních zákonů, který schválila Sněmovna těsně před volbami. Pokud by ho Senát zamítl nebo vrátil, návrh by skončil svoji legislativní pouť, protože minulé volební období Sněmovny již skončilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy