Zámek Luka je na prodej za 2,5 milionu. Sídlila v něm šlechta, od roku 1945 chátrá

Zámek Luka je na prodej za 2,5 milionu. Sídlila v něm šlechta, od roku 1945 chátrá
I přes špatnou statiku je ve střeše stále vidět nízká prosklená jehlancová stříška.
"Existuje mnoho pozitivních příkladů, kdy se stavbám, které byly mnohdy ještě v horším stavu, podařilo vrátit původní kouzlo. Výhodou je, že si nový majitel může zámek od začátku upravit podle vlastních představ," podotýká Kočí.
Zámek Luka stojí ve stejnojmenné vesnici v okrese Karlovy Vary, jen asi hodinu od Prahy.
Stavba se nachází uprostřed zahrady, která má 7684 metrů čtverečních. V roce 1945 připadla vlivem znárodnění Československým státním statkům a neudržovaný zámek postupně chátral.
Foto: Radomír Kočí
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
21. 5. 2021 6:00
Zámek Luka stojí ve stejnojmenné vesnici v okrese Karlovy Vary. Jeho výsledná architektonická podoba pochází z roku 1830, kdy ji malostranský měšťan a majitel Jan Antonín Hladík nechal upravit. Základy stavby jsou ale mnohem starší. Od 13. století v Lukách sídlily šlechtické rody Štampachů, Kolovratů a Nosticů. Po znárodnění ale zámek připadl státním statkům a od té doby chátrá.

Zámek stojí uprostřed obce Luka, západně od kostela, a je obklopen zámeckou zahradou. "Objekt je ve stavu před kompletní rekonstrukcí, je tedy možné si jej od začátku upravit podle vlastních představ. V místech vnitřního dvora se kvůli špatné izolaci světlíku bohužel zřítilo zdivo, tuto část bude nutné staticky zajistit," říká spoluautor databáze Prázdné domy a realitní makléř Radomír Kočí, který má prodej zámku na starosti.

Cena za stavbu s pozemkem o velikosti přes sedm tisíc metrů čtverečních je 2,5 milionu korun. Podívejte se, jak vypadalo sídlo Kolovratů.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy