Plzeň zpřístupnila další byt od Loose. Je spojený s wehrmachtem i kapitulací Německa

Plzeň zpřístupnila další byt od Loose. Je spojený s wehrmachtem i kapitulací Německa
"Podle vyprávění pamětníka, potomka zakladatele továrny, hlavu rodiny při útěku zatklo gestapo. Na přímluvu německých obchodních partnerů byl na vysokou kauci propuštěn a s celou rodinou se mu podařilo dostat za hranice. Dnes jejich potomci žijí v Austrálii a v Kanadě," vysvětluje Zoch, který se osobně setkal s vnukem Huga Semlera.
Dům s popisným číslem 19 skrývá jeden z celkem čtyř interiérů v Klatovské ulici, který navrhoval architekt Adolf Loos. Ve 30. letech minulého století si ho najal syn zakladatele továrny na výrobky z taženého drátu, Hugo Semler. "Nevíme přesně, kolik toho Loos v domě sám navrhl. Je ale jisté, že v tomto tomto bytě to byl prostor, který býval dámským salonem," říká vedoucí odboru památkové péče plzeňského magistrátu Karel Zoch.
Dobová fotografie ukazuje, jak mramorový salon vypadal v minulém století.
"Jsou to hladké materiály, ale ty obrazce, které ten samotný mramor vytváří, jsou v podstatě umělecké dílo. Loos dbal na osovou symetrii a ten kamenný blok nechal rozřezat takovým způsobem, aby podpořil efekt zrcadlení," demonstruje Zoch svá slova na boční stěně hudebního salonu. Zobrazit 22 fotografií
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
11. 6. 2021 15:15
Klatovská ulice v Plzni je jedním z míst, kde fasády domů skrývají bohatství mezinárodního významu. Teoretik a čelní představitel architektonického purismu Adolf Loos v ní po sobě zanechal řadu interiérů, do kterých člověk může nahlédnout v rámci prohlídek organizovaných městem. Letos vůbec poprvé se lidé dostanou i do bytu Huga Semlera, kde v roce 1945 velitel německých sil podepsal kapitulaci.

Rodina Semlerových v Plzni založila továrnu na výrobky z taženého drátu. Bydlela v domě na Klatovské třídě 19, kam se po smrti "otce zakladatele" nastěhoval jeho syn Hugo s rodinou. V roce 1930 pro ně Adolf Loos navrhl rekonstrukci bytu v třetím poschodí a jeho podoba se dochovala dodnes.

Interiér oplývá dýhovaným jilmovým dřevem a mramorem bílé barvy s černým žilkováním, který připomíná nejrůznější fantaskně vyhlížející bytosti. Podívejte se, kam vás nově zavedou obnovené prohlídky po Loosově architektuře.

 

Právě se děje

Další zprávy