Továrna v Brněnci dlouho chátrá a některé budovy jsou v havarijním stavu. Nový skleněný pavilon se stane součástí kulturně-vzdělávacího areálu, jehož podobu má Aktuálně.cz k dispozici. "To bude první budova, která bude postavena. Je vyprojektovaná a řeší se stavební povolení," řekl František Olbert, ředitel Nadačního fond Archa - rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera.
Stavební povolení by mohlo být vydáno během zimy, což by nadačnímu fondu otevřelo možnost požádat o dotaci z evropských fondů. Na záchranu areálu se totiž stěží shání finance, většinu záchranných stavebních prací teď financuje potomek rodiny.
Jednu z největších továren v Pardubickém kraji založila v 19. století větev rodiny Löw-Beerových. Bohatí obchodníci, kteří měli závody ve Svitávce, Brně či Brněnci, zaměstnávali lidi z obcí i kraje. Za války jim textilky zabavili nacisti a na hranici Čech a Moravy se začal psát jiný příběh. O hrdinském činu továrníka Oskara Schindlera, který zachránil život více než tisícovce Židů během holokaustu vznikl v roce 1993 film Schindlerův seznam, oceněný mnoha filmovými cenami.
Část rodiny Löw-Beerových, díky které si Brno vysloužilo přezdívku moravský Manchester, skončila v koncentračních táborech. Ti, již před nacisty uprchli, se domů nikdy nevrátili. Československo jim odmítlo dát zpět občanství a zkonfiskovalo jejich majetek.
Textilka v Brněnci zavřela před víc než deseti lety. O práci tehdy přišla část lidí z obce a budovy postupně vykradli zloději. Před dvěma lety obnovil vztahy s městem vnuk posledního předválečného majitele Daniel Löw-Beer a společně založili Nadační fond Archa, který má za cíl zachránit bývalou továrnu a vybudovat v ní památník Schindlerovy archy, holokaustu a Löw-Beerovy textilky.
Podívejte se na budoucí podobu a připomeňte si i historii areálu.