Mlýn "dvou písařů" přes 20 let zachraňuje tlumočnice. To místo je jako droga, říká

Mlýn "dvou písařů" přes 20 let zachraňuje tlumočnice. To místo je jako droga, říká
Čtyřčlenná rodina žila nějakou dobu s původními majiteli mlýna, kde se svého času natáčel i seriál Byli jednou dva písaři.
V této části stojí původní chlévy, které jsou dnes součástí památkové ochrany.
K Trojanovu mlýnu, který obtéká Únětický potok, vede ze Suchdola stejnojmenná ulice přes zahrádkářskou kolonii.
Rozlehlá nemovitost je schovaná pod zalesněným vrchem, kousek od Kozích hřbetů a pod kaplí svatého Václava. V 18. století ji vlastnil mlynář Trojan, kterému tehdy patřila polovina pozemků v Tichém údolí a ještě jeden nedaleký mlýn.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 6. 2021 6:00
V Tichém údolí na rozhraní Únětic a Suchdola stojí kulturní památka Trojanův mlýn. Je to místo, které svou atmosférou zdaleka nepřipomíná Prahu, přestože se nachází kousek od centra. V roce 1997 se do něj zamilovala rodilá Pražačka, tehdy žijící v Německu. Přesvědčila manžela, vzala své děti a nastěhovala se do domu, kde se točili Dietlovi "Dva písaři".

"Nejprve jsme žili spolu s původními majiteli pod jednou střechou. Z důvodu chybného výpisu z katastru nemovitostí nastaly soudní problémy, které trvaly osm let. Do toho přišly problémy s památkáři i podezřele časté záplavy," shrnuje Irena Pörschmannová, která v mlýně vychovala dvě děti. 

Točily se tu filmy jako Agent bez minulosti, Panna a Netvor nebo Hlava-ruce-srdce. Majitelka navíc na pozemku pořádá matriční i církevní svatby. Podívejte se, jak to dnes vypadá v Trojanově mlýně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy