Mlýn "dvou písařů" přes 20 let zachraňuje tlumočnice. To místo je jako droga, říká

Mlýn "dvou písařů" přes 20 let zachraňuje tlumočnice. To místo je jako droga, říká
Čtyřčlenná rodina žila nějakou dobu s původními majiteli mlýna, kde se svého času natáčel i seriál Byli jednou dva písaři.
V této části stojí původní chlévy, které jsou dnes součástí památkové ochrany.
K Trojanovu mlýnu, který obtéká Únětický potok, vede ze Suchdola stejnojmenná ulice přes zahrádkářskou kolonii.
Rozlehlá nemovitost je schovaná pod zalesněným vrchem, kousek od Kozích hřbetů a pod kaplí svatého Václava. V 18. století ji vlastnil mlynář Trojan, kterému tehdy patřila polovina pozemků v Tichém údolí a ještě jeden nedaleký mlýn.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 6. 2021 6:00
V Tichém údolí na rozhraní Únětic a Suchdola stojí kulturní památka Trojanův mlýn. Je to místo, které svou atmosférou zdaleka nepřipomíná Prahu, přestože se nachází kousek od centra. V roce 1997 se do něj zamilovala rodilá Pražačka, tehdy žijící v Německu. Přesvědčila manžela, vzala své děti a nastěhovala se do domu, kde se točili Dietlovi "Dva písaři".

"Nejprve jsme žili spolu s původními majiteli pod jednou střechou. Z důvodu chybného výpisu z katastru nemovitostí nastaly soudní problémy, které trvaly osm let. Do toho přišly problémy s památkáři i podezřele časté záplavy," shrnuje Irena Pörschmannová, která v mlýně vychovala dvě děti. 

Točily se tu filmy jako Agent bez minulosti, Panna a Netvor nebo Hlava-ruce-srdce. Majitelka navíc na pozemku pořádá matriční i církevní svatby. Podívejte se, jak to dnes vypadá v Trojanově mlýně.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy