Plzeň zpřístupnila další byt od Loose. Je spojený s wehrmachtem i kapitulací Německa

Plzeň zpřístupnila další byt od Loose. Je spojený s wehrmachtem i kapitulací Německa
"Podle vyprávění pamětníka, potomka zakladatele továrny, hlavu rodiny při útěku zatklo gestapo. Na přímluvu německých obchodních partnerů byl na vysokou kauci propuštěn a s celou rodinou se mu podařilo dostat za hranice. Dnes jejich potomci žijí v Austrálii a v Kanadě," vysvětluje Zoch, který se osobně setkal s vnukem Huga Semlera.
Dům s popisným číslem 19 skrývá jeden z celkem čtyř interiérů v Klatovské ulici, který navrhoval architekt Adolf Loos. Ve 30. letech minulého století si ho najal syn zakladatele továrny na výrobky z taženého drátu, Hugo Semler. "Nevíme přesně, kolik toho Loos v domě sám navrhl. Je ale jisté, že v tomto tomto bytě to byl prostor, který býval dámským salonem," říká vedoucí odboru památkové péče plzeňského magistrátu Karel Zoch.
Dobová fotografie ukazuje, jak mramorový salon vypadal v minulém století.
"Jsou to hladké materiály, ale ty obrazce, které ten samotný mramor vytváří, jsou v podstatě umělecké dílo. Loos dbal na osovou symetrii a ten kamenný blok nechal rozřezat takovým způsobem, aby podpořil efekt zrcadlení," demonstruje Zoch svá slova na boční stěně hudebního salonu.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
11. 6. 2021 15:15
Klatovská ulice v Plzni je jedním z míst, kde fasády domů skrývají bohatství mezinárodního významu. Teoretik a čelní představitel architektonického purismu Adolf Loos v ní po sobě zanechal řadu interiérů, do kterých člověk může nahlédnout v rámci prohlídek organizovaných městem. Letos vůbec poprvé se lidé dostanou i do bytu Huga Semlera, kde v roce 1945 velitel německých sil podepsal kapitulaci.

Rodina Semlerových v Plzni založila továrnu na výrobky z taženého drátu. Bydlela v domě na Klatovské třídě 19, kam se po smrti "otce zakladatele" nastěhoval jeho syn Hugo s rodinou. V roce 1930 pro ně Adolf Loos navrhl rekonstrukci bytu v třetím poschodí a jeho podoba se dochovala dodnes.

Interiér oplývá dýhovaným jilmovým dřevem a mramorem bílé barvy s černým žilkováním, který připomíná nejrůznější fantaskně vyhlížející bytosti. Podívejte se, kam vás nově zavedou obnovené prohlídky po Loosově architektuře.

 

Právě se děje

před 29 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy