Plzeň zpřístupnila další byt od Loose. Je spojený s wehrmachtem i kapitulací Německa

Plzeň zpřístupnila další byt od Loose. Je spojený s wehrmachtem i kapitulací Německa
"Podle vyprávění pamětníka, potomka zakladatele továrny, hlavu rodiny při útěku zatklo gestapo. Na přímluvu německých obchodních partnerů byl na vysokou kauci propuštěn a s celou rodinou se mu podařilo dostat za hranice. Dnes jejich potomci žijí v Austrálii a v Kanadě," vysvětluje Zoch, který se osobně setkal s vnukem Huga Semlera.
Dům s popisným číslem 19 skrývá jeden z celkem čtyř interiérů v Klatovské ulici, který navrhoval architekt Adolf Loos. Ve 30. letech minulého století si ho najal syn zakladatele továrny na výrobky z taženého drátu, Hugo Semler. "Nevíme přesně, kolik toho Loos v domě sám navrhl. Je ale jisté, že v tomto tomto bytě to byl prostor, který býval dámským salonem," říká vedoucí odboru památkové péče plzeňského magistrátu Karel Zoch.
Dobová fotografie ukazuje, jak mramorový salon vypadal v minulém století.
"Jsou to hladké materiály, ale ty obrazce, které ten samotný mramor vytváří, jsou v podstatě umělecké dílo. Loos dbal na osovou symetrii a ten kamenný blok nechal rozřezat takovým způsobem, aby podpořil efekt zrcadlení," demonstruje Zoch svá slova na boční stěně hudebního salonu.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
11. 6. 2021 15:15
Klatovská ulice v Plzni je jedním z míst, kde fasády domů skrývají bohatství mezinárodního významu. Teoretik a čelní představitel architektonického purismu Adolf Loos v ní po sobě zanechal řadu interiérů, do kterých člověk může nahlédnout v rámci prohlídek organizovaných městem. Letos vůbec poprvé se lidé dostanou i do bytu Huga Semlera, kde v roce 1945 velitel německých sil podepsal kapitulaci.

Rodina Semlerových v Plzni založila továrnu na výrobky z taženého drátu. Bydlela v domě na Klatovské třídě 19, kam se po smrti "otce zakladatele" nastěhoval jeho syn Hugo s rodinou. V roce 1930 pro ně Adolf Loos navrhl rekonstrukci bytu v třetím poschodí a jeho podoba se dochovala dodnes.

Interiér oplývá dýhovaným jilmovým dřevem a mramorem bílé barvy s černým žilkováním, který připomíná nejrůznější fantaskně vyhlížející bytosti. Podívejte se, kam vás nově zavedou obnovené prohlídky po Loosově architektuře.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy