Suchdol opravuje svou kapli. Místní denně volají kvůli rezervaci míst na hřbitově

Suchdol opravuje svou kapli. Místní denně volají kvůli rezervaci míst na hřbitově
Církevní stavbu dnes obklopuje lešení. Pro lidi, kteří nejsou zdejší, je těžké si představit, jak stavba vypadala před plánovanou revitalizací.
Některé malby jsou zatím velmi abstraktní...
Z vykopávek ale není zcela jasné, zda to, co tu stálo, byla skutečně zmiňovaná kaplička nebo jestli stála tam, kde je současná kaple. "Celkem nám sedí představa, že pozdně barokní kaple vznikla vedle té malé. Z písemností víme, že se u ní často zastavovala různá procesí. Proč by bourali něco, co fungovalo?" ptá se památkář.
Terénní pracovníci před kaplí odhalili pohřebiště, které v místech vzniklo v době morové epidemie v Praze. "Je bizarní, jak se mor dostal do Prahy. Vypukla ve Vídni, a protože se císař Leopold bál nákazy, vzal své dvořanstvo a odjel do Prahy, která vesele pulzovala životem. Pravděpodobně se tu děly různé radovánky a při té příležitosti došlo k nákaze Pražanů jedním z vídeňských dvořanů. Vypukla morová epidemie, při které v postižených oblastech vymřela až čtvrtina obyvatelstva," připomíná Šefců historický kontext.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
19. 6. 2021 18:06
Na vršku poblíž Kozích hřbetů stojí jediná církevní stavba na území Suchdola na severu Prahy. Kaple svatého Václava pochází pravděpodobně z 18. století a v současné době ji obec opravuje. Součástí revitalizace krásného zeleného místa s až vesnickou atmosférou je vybudování hřbitova, o který místní usilují už 300 let. Doposud bylo místo jejich posledního odpočinku v nedalekých Úněticích.

Kapli, která byla odsvěcená v době josefínských reforem, dlouho spravovali benediktini z Emauzského kláštera. Revitalizace odhalila fresky, které pravděpodobně spadají do tohoto období. Výstavba nového hřbitova navíc přispěla k potvrzení, že kaple byla vybudována na základech starší stavby, postavené zřejmě v místech mementa morové epidemie. 

"Vykopávky odhalily základy stavby, o které předpokládáme, že byla postavena na památku obětem, hned vedle takzvaného morového hřbitova. Roku 1755 pak byla kaplička přestavěna na současnou kapli. Z písemností víme, že součástí výstavby měl být i obecní hřbitov. Záměr se tehdy nepodařilo prosadit. Svou roli sehrál odpor únětického rychtáře, protože právě v Úněticích byl v té době nový hřbitov. Tento spor dvou obcí o místo posledního odpočinku přetrval tři sta let, " říká terénní pracovník a bývalý ředitel Národního památkového ústavu Ondřej Šefců. 

 

Právě se děje

před 48 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy