Suchdol opravuje svou kapli. Místní denně volají kvůli rezervaci míst na hřbitově

Suchdol opravuje svou kapli. Místní denně volají kvůli rezervaci míst na hřbitově
Církevní stavbu dnes obklopuje lešení. Pro lidi, kteří nejsou zdejší, je těžké si představit, jak stavba vypadala před plánovanou revitalizací.
Některé malby jsou zatím velmi abstraktní...
Z vykopávek ale není zcela jasné, zda to, co tu stálo, byla skutečně zmiňovaná kaplička nebo jestli stála tam, kde je současná kaple. "Celkem nám sedí představa, že pozdně barokní kaple vznikla vedle té malé. Z písemností víme, že se u ní často zastavovala různá procesí. Proč by bourali něco, co fungovalo?" ptá se památkář.
Terénní pracovníci před kaplí odhalili pohřebiště, které v místech vzniklo v době morové epidemie v Praze. "Je bizarní, jak se mor dostal do Prahy. Vypukla ve Vídni, a protože se císař Leopold bál nákazy, vzal své dvořanstvo a odjel do Prahy, která vesele pulzovala životem. Pravděpodobně se tu děly různé radovánky a při té příležitosti došlo k nákaze Pražanů jedním z vídeňských dvořanů. Vypukla morová epidemie, při které v postižených oblastech vymřela až čtvrtina obyvatelstva," připomíná Šefců historický kontext.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
19. 6. 2021 18:06
Na vršku poblíž Kozích hřbetů stojí jediná církevní stavba na území Suchdola na severu Prahy. Kaple svatého Václava pochází pravděpodobně z 18. století a v současné době ji obec opravuje. Součástí revitalizace krásného zeleného místa s až vesnickou atmosférou je vybudování hřbitova, o který místní usilují už 300 let. Doposud bylo místo jejich posledního odpočinku v nedalekých Úněticích.

Kapli, která byla odsvěcená v době josefínských reforem, dlouho spravovali benediktini z Emauzského kláštera. Revitalizace odhalila fresky, které pravděpodobně spadají do tohoto období. Výstavba nového hřbitova navíc přispěla k potvrzení, že kaple byla vybudována na základech starší stavby, postavené zřejmě v místech mementa morové epidemie. 

"Vykopávky odhalily základy stavby, o které předpokládáme, že byla postavena na památku obětem, hned vedle takzvaného morového hřbitova. Roku 1755 pak byla kaplička přestavěna na současnou kapli. Z písemností víme, že součástí výstavby měl být i obecní hřbitov. Záměr se tehdy nepodařilo prosadit. Svou roli sehrál odpor únětického rychtáře, protože právě v Úněticích byl v té době nový hřbitov. Tento spor dvou obcí o místo posledního odpočinku přetrval tři sta let, " říká terénní pracovník a bývalý ředitel Národního památkového ústavu Ondřej Šefců. 

 

Právě se děje

Další zprávy