Luxusní lázně za polárním kruhem vypadají jako obří kobliha. Noc tu stojí 16 tisíc

Luxusní lázně za polárním kruhem vypadají jako obří kobliha. Noc tu stojí 16 tisíc
Arctic Bath, jak Švédové nazvali soukromé lázně za polárním kruhem, obklopuje les, kde není živá duše, a ledové kry, které v zimě pokrývají paprsky slunce. Kruh pluje na řece Lule, největší řece skandinávské země.
V prázdném středu "koblihy" je studený bazén. Ledová voda stáhne všechny svaly lidského těla a zlepší krevní oběh, tvrdí odborníci.
Malá chata má záchod a koupelnu, ložnici a obývací pokoj s výhledem na řeku.
Červánková obloha, polární záře a tak zvané letní půlnoční slunce jsou magnety, které do Laponska lákají nejvíce turistů. Rok co rok roste počet těch, kteří si magické přírodní úkazy za polárním kruhem chtějí vyfotit.
Foto: Anders Blomqvist
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 5. 2. 2020 12:03
Lule je největší řekou na severu Švédska a pramení v Laponsku. Místo, které je charakteristické polární září a letním půlnočním sluncem, je turisticky velmi atraktivní. I proto pro něj švédští architekti Bertil Harström a Johan Kauppi navrhli lázně, které plují mezi ledovými krami a nabízí ozdravnou kúru pro bohaté. Do ledového království už míří první otužilci, podívejte se.
 

Právě se děje

před 12 minutami

Strážníci získají nárok na odchodné, rozhodla Sněmovna

O nároku na odchodné strážníků ve středu rozhodla Sněmovna, která zároveň odmítla senátní úpravy podmínek odchodného i zmírnění požadavků na vzdělání strážníků. Poslaneckou předlohu, která také zpřesňuje část oprávnění a postupů strážníků, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Zpřísní navíc podmínky bezúhonnosti strážníků a přidá podporu a propagaci extremistických hnutí k důvodům, které vedou ke ztrátě spolehlivosti.

Na odchodné z obecních rozpočtů budou mít nárok strážníci ve věku nad 50 let, kteří vykonávali tuto práci nejméně 15 let a splnili by i další zákonné podmínky. Základní odchodné bude činit jeden měsíční plat. V závislosti na počtu odpracovaných let nad 15letou hranici by strážníci mohli získat až šestinásobek svého měsíčního platu. Podobně je odchodné upraveno u zdravotnických záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Příspěvek 500 korun budou od státu dostávat i společníci malých s.r.o.

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru, budou moci požádat o státní příspěvek 500 Kč denně. Ve středu to stvrdila Sněmovna. Po rozsáhlé debatě plné sporů ale odmítla návrh Senátu, aby se příspěvek vyplácel přímo ze státního rozpočtu, a nikoli jen z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Tento senátní návrh měl zabránit tomu, aby obce a kraje přicházely o peníze z takzvaných sdílených daní, z nichž se příspěvek vyplácí.

Podle senátorů a dalších odpůrců může připravit současný způsob výplaty příspěvku obce o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun. Zákon stanoví, že takzvaný kompenzační bonus, tedy zmíněný příspěvek živnostníkům a dalším OSVČ postiženým dopady epidemie, je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tedy zaměstnanců. Jde ale o sdílenou daň, o niž se státní rozpočet dělí s kraji a obcemi. Pokud z ní část jde na výplatu příspěvku, připadne pak méně na rozdělení mezi obce a kraje.

Proto senátoři chtěli, aby peníze byly rovnou ze státního rozpočtu. Předlohu ve znění schváleném Sněmovnou nyní dostane k podpisu prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy