Starou konírnu ve Vršovicích přestavěl na útulný byt, vybavil ho ryze českým nábytkem

Podívejte se, jak to v bývalé konírně vypadá dnes.
Majitel, který si nepřál být jmenován, měl při rekonstrukci několik požadavků. Chtěl zachovat ducha místa a oživit prostor barvami. "Cílem bylo zachovat původní valenou klenbu, která prostoru dodává atmosféru minulosti," řekl Aktuálně.cz majitel a spoluautor návrhu na rekonstrukci.
Autorským podpisem majitele jsou barvy, které kromě oživení prostoru mají i další funkci. "Modrá barva symbolizuje moře, které je mi velmi blízké. Zelená je barvou přírody, rovnováhy, klidu a naděje," říká pán domu.
Veškerý nábytek a doplňky jsou z dílny českých designérů: "Dovolím si říct, že jsem velkým fanouškem českých výrobků. Velmi si vážím práce mladých českých designerů a umělců, mají ve světě svoje místo a je o nich slyšet."
Schody vedou do soukromých prostor majitele. "Najdete tu pracovnu klienta a ložnici," upřesňuje Bek a dodává, že největší posun ve své práci vidí v barevnosti: "Dovolili jsme si trochu zaexperimentovat, protože klient má původ v cizině, výsledkem jsme mile překvapeni."
Foto: Jan Bek Architekt
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
18. 7. 2019 9:00
Když před 150 lety statkáři vyváděli koně z malé útulné stáje v pražských Vršovicích, nikdo tehdy netušil, že koňskou sílu už brzy nahradí automobily. Technický pokrok a sled událostí dal tomuto místu na pražském dvorku pauzu na několik dekád. Teď se díky jeho novému majiteli a studiu Jan Bek Architekt probudilo znovu k životu. Z bývalé konírny společně vytvořili útulný byt a ateliér, který září barvami a překypuje českými výrobky. Podívejte se.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy