"Tulipán" v Londýně nevyroste, starosta ho odmítl. Mrakodrap zničí ráz města, tvrdí

Magazín Magazín
16. 7. 2019 11:46
Vyhlídková věž nakonec nebude stát v centru Londýna. Tři měsíce poté, co "tulipán", jak se stavbě přezdívá, odsouhlasila komise města, nedal výstavbě zelenou tamní starosta Sadiq Khan. Vadí mu, že "nevídaná atrakce" zničí charakter zástavby a přiláká příliš mnoho turistů.
Podívejte se na vizualizaci stavby. | Video: Thetulip.com

Tulipán navrhlo studio Foster and Partners, které v minulosti realizovalo například visutý ocelový most Millenium Bridge. Nový mrakodrap měl být rozhlednou, galerií a restaurací zároveň. 

Věž na jaře odsouhlasila komise města a zdálo se, že už nic nebrání její výstavbě. Rozhodnutí se ale nelíbí londýnskému starostovi, který tvrdí, že atrakce nepřinese městu nic pozitivního.

Tulipán
Tulipán | Foto: thetulip.com

Podle Sadiqa Khana se věž nehodí do centra Londýna, zničila by podle něj charakter přilehlých čtvrtí, které patří mezi světové památky. Nelíbí se mu ani to, že vyhlídka cílí hlavně na turisty, což by zkomplikovalo městskou dopravu. 

Tulipán měl být menší než londýnský Shard, který je dnes nejvyšší budovou v západní Evropě. Pomyslné prvenství by mu v budoucnu mohlo vzít plánované "Sauronovo oko", 320 metrů vysoký mrakodrap, který vyroste v městečku Brande na dánském venkově. 

Podívejte se také na video: Svůj objem zdvojnásobí do pěti minut. Sledujte vizualizaci budovy The Shed

Svůj objem zdvojnásobí do pěti minut. Sledujte vizualizaci budovy The Shed, nového centra umění v New Yorku | Video: Diller Scofidio + Renfro
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy