"Tulipán" v Londýně nevyroste, starosta ho odmítl. Mrakodrap zničí ráz města, tvrdí

Magazín Magazín
16. 7. 2019 11:46
Vyhlídková věž nakonec nebude stát v centru Londýna. Tři měsíce poté, co "tulipán", jak se stavbě přezdívá, odsouhlasila komise města, nedal výstavbě zelenou tamní starosta Sadiq Khan. Vadí mu, že "nevídaná atrakce" zničí charakter zástavby a přiláká příliš mnoho turistů.
Podívejte se na vizualizaci stavby. | Video: Thetulip.com

Tulipán navrhlo studio Foster and Partners, které v minulosti realizovalo například visutý ocelový most Millenium Bridge. Nový mrakodrap měl být rozhlednou, galerií a restaurací zároveň. 

Věž na jaře odsouhlasila komise města a zdálo se, že už nic nebrání její výstavbě. Rozhodnutí se ale nelíbí londýnskému starostovi, který tvrdí, že atrakce nepřinese městu nic pozitivního.

Tulipán
Tulipán | Foto: thetulip.com

Podle Sadiqa Khana se věž nehodí do centra Londýna, zničila by podle něj charakter přilehlých čtvrtí, které patří mezi světové památky. Nelíbí se mu ani to, že vyhlídka cílí hlavně na turisty, což by zkomplikovalo městskou dopravu. 

Tulipán měl být menší než londýnský Shard, který je dnes nejvyšší budovou v západní Evropě. Pomyslné prvenství by mu v budoucnu mohlo vzít plánované "Sauronovo oko", 320 metrů vysoký mrakodrap, který vyroste v městečku Brande na dánském venkově. 

Podívejte se také na video: Svůj objem zdvojnásobí do pěti minut. Sledujte vizualizaci budovy The Shed

Svůj objem zdvojnásobí do pěti minut. Sledujte vizualizaci budovy The Shed, nového centra umění v New Yorku | Video: Diller Scofidio + Renfro
 

Právě se děje

před 59 minutami

Při explozi bomby v Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé

Při koordinovaném útoku radikálů z hnutí Tálibán na policejní základnu na východě Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé a dalších zhruba 30 bylo zraněno. Oznámily to podle agentury Reuters místní úřady. Afghánské ministerstvo vnitra předtím informovalo o explozi výbušnin nastražených v automobilu u policejní základny.

Šéf zdravotnické služby v provincii Chóst Habíb Šáh Ansárí řekl, že do nemocnice byla dosud převezena tři těla a na 30 zraněných z řad civilistů i vojáků. Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Tarik Aran předtím prohlásil, že explodovalo vozidlo plné výbušnin poblíž základny patřící zvláštním policejním silám a že po útoku byli zabiti nejméně čtyři útočníci. Další dva v době sdělení ještě odolávali vládním oddílům. Na místě se rozpoutala přestřelka.

Útok se odehrál v době, kdy v Kataru od září pokračují rozhovory mezi afghánskou vládou a hnutím Tálibán o budoucnosti asijské země. Rozhovory, které mají vést ke snížení napětí v Afghánistánu, zatím nepřinesly konkrétní výsledky.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Americký Senát schválil nominaci Barrettové do nejvyššího soudu

Americký Senát hlasy republikánské většiny schválil nominaci Amy Coneyové Barrettové do funkce soudkyně nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura Reuters. Je to týden před prezidentskými volbami velký úspěch prezidenta Donalda Trumpa, který ji nominoval. Jeho kandidátka posílí konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem.

Senátoři hlasovali v pondělí pozdě večer téměř výhradně podle stranické příslušnosti. Pro Coneyovou Barrettovou se jich vyslovilo 52, proti její nominaci bylo 48 členů horní komory amerického Kongresu. Proti hlasovala jediná republikánská zástupkyně - senátorka za stát Maine Susan Collinsová, která už dříve uvedla, že nemá nic proti kvalifikaci navržené kandidátky, ale nemyslí si, že je vhodné hlasovat o jejím schválení před volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy