"Tulipán" v Londýně nevyroste, starosta ho odmítl. Mrakodrap zničí ráz města, tvrdí

Magazín Magazín
16. 7. 2019 11:46
Vyhlídková věž nakonec nebude stát v centru Londýna. Tři měsíce poté, co "tulipán", jak se stavbě přezdívá, odsouhlasila komise města, nedal výstavbě zelenou tamní starosta Sadiq Khan. Vadí mu, že "nevídaná atrakce" zničí charakter zástavby a přiláká příliš mnoho turistů.
Podívejte se na vizualizaci stavby. | Video: Thetulip.com

Tulipán navrhlo studio Foster and Partners, které v minulosti realizovalo například visutý ocelový most Millenium Bridge. Nový mrakodrap měl být rozhlednou, galerií a restaurací zároveň. 

Věž na jaře odsouhlasila komise města a zdálo se, že už nic nebrání její výstavbě. Rozhodnutí se ale nelíbí londýnskému starostovi, který tvrdí, že atrakce nepřinese městu nic pozitivního.

Tulipán
Tulipán | Foto: thetulip.com

Podle Sadiqa Khana se věž nehodí do centra Londýna, zničila by podle něj charakter přilehlých čtvrtí, které patří mezi světové památky. Nelíbí se mu ani to, že vyhlídka cílí hlavně na turisty, což by zkomplikovalo městskou dopravu. 

Tulipán měl být menší než londýnský Shard, který je dnes nejvyšší budovou v západní Evropě. Pomyslné prvenství by mu v budoucnu mohlo vzít plánované "Sauronovo oko", 320 metrů vysoký mrakodrap, který vyroste v městečku Brande na dánském venkově. 

Podívejte se také na video: Svůj objem zdvojnásobí do pěti minut. Sledujte vizualizaci budovy The Shed

Svůj objem zdvojnásobí do pěti minut. Sledujte vizualizaci budovy The Shed, nového centra umění v New Yorku | Video: Diller Scofidio + Renfro
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy