Architektem roku je Stanislav Fiala. Porota ocenila jeho hravost a improvizační um

"Stanislav Fiala je tvůrcem originálního světa, který si s prací nikoho jiného v Česku nespletete," tvrdí komise.
Další realizací architekta roku v centru města byla rekonstrukce Šporkovského paláce. Původně barokní budovu přestavěl dříve modernista - architekt Josef Gočár a měla v ní sídlo Anglobanka. Od 90. let však palác chátral.
Moderní organická architektura kontrastuje s protějším domem, barokním Schönkirchovským palácem. Cílem architekta Fialy bylo domy vzájemně propojit tak, aby se navzájem doplňovaly.
Klubovna je izolovaná zemí před chladem i horkem. Z půdy si bere teplo i chlad a také vodu, kterou po použití vyčistí a vypustí zpět do koloběhu krajiny. Budova v roce 2011 získala ocenění Stavba roku.
Fránek stojí například za komplexem laboratoří LIKO-Noe na vodní ploše ve Slavkově u Brna. Jedná se o dřevostavbu opláštěnou svislými zahradami, má vlastní čističku a využívá solární energii. Zobrazit 24 fotografií
Foto: Václav Kozák
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 9. 2019 19:35
Ocenění Architekt roku 2019 získal Stanislav Fiala. Rodák z Mostu, který je autorem například domu DRN na Národní třídě či Golf Klubu Čertovo břemeno, porotu oslovil svou hravostí a originalitou. "Stanislav Fiala disponuje neuvěřitelnou schopností improvizace na stavbě, ochotou bavit se s řemeslníky a společně se vydat na cestu za neznámým, nečekaným, neodhadnutelným," tvrdí komise.

Stanislav Fiala patří od 90. let mezi špičkové české architekty. V roce 2000 se s administrativní budovou MUZO v pražských Strašnicích dostal mezi finalisty evropské ceny za současnou architekturu Mies van der Rohe Award. 

Mezi Fialovy nejvýznamnější realizace uplynulých let patří například pražský palác Špork, palác DRN na Národní třídě, bytový dům Puškinova anebo Golf Klub Čertovo břemeno v Alenině Lhotě. Výrazné jsou také jeho stavby pro společnost SIPRAL, pro kterou navrhl továrnu, sídlo a vzorkovnu.

Porota ocenila hlavně Fialův přístup k architektuře a fascinující schopnost improvizace. "Stačí mít otevřené oči a uvidíte, že někdo tvrdě pracuje, přemýšlí nad každým detailem a s citem sobě vlastním nachází nečekaná řešení stovek problémů, které se na každé stavbě vynořují. Stanislav Fiala je tvůrcem originálního světa, který si s prací nikoho jiného v Česku nespletete," uvedla komise.

Stanislava Fialu vybrala odborná porota složená z architektů Adama Gebriana, Josefa Pleskota, Marcely Steinbachové, umělkyně Kateřiny Šedé a vítěze loňského ročníku soutěže - architekta Petra Hájka. 

Celkem bylo v soutěži pět finalistů - studio Ellement ze Zlína (Jitka Ressová, Hana Maršíková, Jan Pavézka), pražský architekt Stanislav Fiala, architekt a pedagog Zdeněk Fránek, liberecká dvojice Petr Stolín a Alena Mičeková a brněnský architekt Petr Všetečka.

Čestné uznání a Architekt obci

Porota se rozhodla udělit čestné uznání za dlouhodobou podporu a propagaci architektury producentce Janě Kostelecké, která od roku 2014 vydává ve svém nakladatelství non-fiction literaturu pro děti a mládež věnovanou architektuře a designu.

Přivezla do Čech fenomén krátkých přednášek Pecha Kucha Nights - první akci zorganizovala už v roce 2007. V aktivitě pokračuje dodnes. Podílí se rovněž na řadě dalších projektů souvisejících se současnou architekturou - knižní verze Šumných měst, Městské zásahy, anastomosis či Projektil 33.

Součástí soutěže, kterou každoročně pořádá společnost ABF, je také ocenění Architekt obci - titul udělovaný ministerstvem pro místní rozvoj, Svazem měst a obcí a časopisem Moderní obec. Titul letos získal Milan Košař, který působil ve Vysokém Mýtě jako odborný poradce při rozhodování v oblasti územního plánování, urbanismu a architektury.

Video: Rodinný dům na zeleném poli je inspirovaný vzpomínkou na Saharu

Rodinný dům na zeleném poli inspirovaný vzpomínkou na Saharu. Sledujte Exkluzivní rezidence
 

Právě se děje

Další zprávy