Česko má skvělé architekty. O cenu soutěží 186 staveb, od smuteční síně po pivovar

Česko má skvělé architekty. O cenu soutěží 186 staveb, od smuteční síně po pivovar
Smuteční obřadní síň ve Valašském Meziříčí od architekta Lukáše Pecky.
Rozhledna Doubravka v Praze 14 od architekta Martina Rajniše.
Zámek Mitrowicz od Ateliéru Labor 13 v Týnu nad Vltavou.
Rodinný dům v Litvínovicích od Ateliéru 111 architekti.
Foto: ČKA
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 4. 2019 12:00
Do čtvrtého ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 186 projektů, jsou mezi nimi rodinné domy, chalupy, smuteční síně, pivovary i rozhledny. Podívejte se na průřez přihlášených projektů.

Téměř polovina návrhů jsou rodinné a bytové domy, rezidence anebo chalupy. Nejvíc se stavělo v Brně a Praze, průměrná délka realizace byla tři roky a 10 týdnů.

Druhou půlku nominovaných, jejichž seznam najdete v katalogu České komory architektů, jsou přestavby zdravotnických zařízení, pivovarů a sportovišť až po sakrální stavby, rozhledny a mosty.

Všechny projekty teď posoudí mezinárodní porota, která do 13. června vybere 30-50 nominovaných do užšího kola výběru. Výslednou desítku a konečného vítěze vyhlásí Česká komora architektů 14. listopadu na slavnostním galavečeru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Rakousko ukončí od pondělí po vzoru Česka kontroly na hranici se Slovenskem

Rakousko od pondělí zruší kontroly na hranici se Slovenskem, informuje podle agentury APA rakouské ministerstvo vnitra. Důvodem pro tento krok je, že v noci na neděli ukončí kontroly na hranici také Česko. Rakousko původně kontroly na rakousko-slovenské hranici zavedlo po vzoru Česka, které je ustavilo kvůli nárůstu nelegální migrace na konci loňského září.

Rakousko plánuje místo kontrol na hranici kontroly v příhraničních oblastech, a to v koordinaci se sousedními státy. V těchto oblastech země plánuje nasadit hlídky a drony.

Také v případě Česka bude po zrušení kontrol na hranici se Slovenskem fungovat na směnu v příhraničním prostoru 70 policistů. Podle českého ministra vnitra Víra Rakušana budou také pokračovat kontroly ve slovenských vlacích, které mají zajistit, aby případní odhalení migranti zůstali na slovenské straně hranice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy