Česko má skvělé architekty. O cenu soutěží 186 staveb, od smuteční síně po pivovar

Česko má skvělé architekty. O cenu soutěží 186 staveb, od smuteční síně po pivovar
Smuteční obřadní síň ve Valašském Meziříčí od architekta Lukáše Pecky.
Rozhledna Doubravka v Praze 14 od architekta Martina Rajniše.
Zámek Mitrowicz od Ateliéru Labor 13 v Týnu nad Vltavou.
Rodinný dům v Litvínovicích od Ateliéru 111 architekti.
Foto: ČKA
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 4. 2019 12:00
Do čtvrtého ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 186 projektů, jsou mezi nimi rodinné domy, chalupy, smuteční síně, pivovary i rozhledny. Podívejte se na průřez přihlášených projektů.

Téměř polovina návrhů jsou rodinné a bytové domy, rezidence anebo chalupy. Nejvíc se stavělo v Brně a Praze, průměrná délka realizace byla tři roky a 10 týdnů.

Druhou půlku nominovaných, jejichž seznam najdete v katalogu České komory architektů, jsou přestavby zdravotnických zařízení, pivovarů a sportovišť až po sakrální stavby, rozhledny a mosty.

Všechny projekty teď posoudí mezinárodní porota, která do 13. června vybere 30-50 nominovaných do užšího kola výběru. Výslednou desítku a konečného vítěze vyhlásí Česká komora architektů 14. listopadu na slavnostním galavečeru.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy