Na rekonstrukci hotelu padly miliony. Bolí mě, když ho vidím prázdný, říká majitel

Na rekonstrukci hotelu padly miliony. Bolí mě, když ho vidím prázdný, říká majitel
Jednatel společnosti a spolumajitel hotelu Jürg Zwahlen se v roce 2010 mohl pyšnit prvním zeleným hostelem v Česku, který šetřil energii i vodu. Minulý rok se společnost rozhodla pro ubytování vyšší třídy a v zimě začala s kompletní rekonstrukcí. "Chtěli jsme vybudovat moderní hotel pro evropskou klientelu, který půjde ruku v ruce s tehdejší revoluční architekturou 30. let minulého století. Samotná budova je vlastně moderní dodnes, má velká okna, hodně světla a velké prostory. Chtěli jsme ale v interiéru vytvořit něco originálního, v čem se hosté budou cítit výjimečně, a přesto domácky," říká sympatický Švýcar.
K rekonstrukci majitel oslovil celkem tři architektonická studia, která dala tvář novému interiéru od přízemí až po střechu. V lobby hotelu zůstala jako dominanta původní mozaika z 30. let a symetrické schodiště s pozlaceným zábradlím.
"Snažíme se našim hostům dát vždy něco navíc. Chtěli jsme, aby měli možnost utéct do zelené oázy, vypít si v ní drink nebo se naložit do vany a vychutnat si výhled na Prahu," vysvětluje majitel a provozní v jednom.
Architekti navázali na odkaz autora stavby a pro výklenky v mezipatrech navrhli moderní nábytek v odpovídajícím stylu.
Foto: Mosaic House (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
11. 11. 2020 6:01
Hotel Mosaic House u Karlova náměstí v Praze, který jako první v Česku získal titul "zelený", otevřel na jaře po několikaměsíční rekonstrukci. Průměrné ubytování se během první vlny pandemie proměnilo ve čtyřhvězdičkové pokoje s domácí atmosférou, originálním designem a zelenými terasami. Zdálo se, že hotel otevřel právě včas. Netrvalo ale dlouho a přišla druhá vlna pandemie.

Majitel hotelu Jürg Zwahlen probděl při první vlně pandemie tři noci. "Hned mi bylo jasné, jaký to bude mít dopad na ekonomiku a nás samotné. Naštěstí však máme za sebou deset úspěšných let, je tedy zatím pořád z čeho brát na provoz hotelu," říká Švýcar, který měl po skončení vládních opatření v hotelu jednoho hosta a na něj pětadvacet zaměstnanců.

Během léta se situace zlepšila a nové pokoje byly obsazené až ze sedmdesáti procent, převážně turisty z Česka. Pak však přišla druhá vlna. "Už jsme s tím tak nějak počítali, byli jsme vybavení hygienickými pomůckami a zajeli si i částečný provoz. Nicméně pořád mě bolí, když vidím, že je zbrusu nový hotel skoro prázdný," líčí Zwahlen.

Nový interiér, který kvůli pandemii skoro nikdo neviděl, si teď můžete podrobně prohlédnout v naší galerii.

 

Právě se děje

Další zprávy