Zachraňují unikátní zauhlovací věž v Liberci. Pomohla vyrobit největší koberec světa

Zachraňují unikátní zauhlovací věž v Liberci. Pomohla vyrobit největší koberec světa
... a terasa s altánkem. Celkově měří věž dobrých dvaapadesát metrů.
Nad zásobníkem se nachází budoucí vyhlídková místnost s velkoformátovými okny.
"Mour i uhlí se přivážely k věži vlakem po kolejích. Do tohoto zásobníku se za pomoci velkokapacitního vysavače nasával mour, následně se smíchal s uhlím a společně putovaly po pásu do sousední kotelny, kde se vytvářela pára," vysvětluje Jitka Jakubičková.
Dobrovolníci zachovali původní potrubí na mazut, který v 80. letech nahradil směs mouru a uhlí.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
4. 11. 2020 6:01
Svého času jednu z největších fabrik na výrobu koberců nechal v polovině 19. století postavit Ignaz Ginzkey ve Vratislavicích nad Nisou v Liberci. Byť je dnes v žalostném stavu, její zauhlovací a vodárenská věž se dochovala celá a je jediná svého druhu v republice. Spolek AvantgArt se jí pět let snaží vdechnout nový život, jeho plány ale hatí pandemie.

Takzvaná Zauhlovačka ve Vratislavicích nad Nisou na Liberecku je od roku 2015 kulturní památkou a několikrát do roka se její prostory otevírají lidem. Zasloužil se o to spolek AvantgArt, který přesvědčil majitele, aby mu věž na určitou dobu pronajal. V technické památce by rád vybudoval kulturní a řemeslné centrum, sdílenou dílnu, muzeum a další.

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tvářemi projektu jsou šestinásobná držitelka ceny Anděl, muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn.

Každé představení finančně přispívá lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Minulý rok se vybralo téměř čtvrt milionu korun. Druhý ročník bude v létě 2021.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Extraligovou Spartu posílil švédský útočník Thorell

Novou posilou hokejistů extraligové Sparty se stal švédský útočník Erik Thorell. Devětadvacetiletý křídelník má zkušenosti ze švédské i finské nejvyšší soutěže, poslední dvě sezony byl ale spoluhráčem kapitána českého týmu na letošním mistrovství světa Jana Kováře ve švýcarském Zugu. O jeho příchodu informovala Sparta na webu.

Další zprávy