* článek vznikl v rámci [experimentálního facebookového deníku Fakt!](http://www.facebook.com/Fakt.Aktualne), který ve spolupráci s Aktuálně.cz vydávají studenti FSS Masarykovy univerzity
Brno - Průzkum opuštěných či běžně nepřístupných objektů a jejich dokumentace - to je urban exploration, stále populárnější městská aktivita.
V Brně je jedním z nejznámějších urban explorerů dvaadvacetiletý student stavební fakulty VUT Adam Nehudek, který na svých stránkách Kafélanka.cz shromažďuje neobvyklá a tajemná brněnská místa.
V rámci experimetálního facebookového deníku Fakt!, který píší studenti Masarykovy univerzity, s ním vedla rozhovor redaktorka stránky Konec nudy v Brně Lenka Malá:
Co vlastně pojem "Kafélanka" znamená?
Má vlastní představa se mění v čase, takže před rokem bych na stejnou otázku odpověděl asi jinak než dnes. Ale moje současná definice zní takto: Kafélanka může znamenat zapomenutá nebo přehlížená místa a stavby, která jsou nějakým způsobem zvláštní anebo zajímavá. Někdy používám termín Kafélanka pro označení činnosti, kdy člověk chodí po městě a zajímá se o zvláštní místa - proč tu jsou, k čemu sloužila a slouží. Fascinují ho staré továrny a jiné artefakty industriální éry. V určitém smyslu je to nadšení z města, z toho, jak funguje. Lze se setkat s označením urban exploration, zkráceně urbex. V době, kdy jsem s Kafélankou začínal, jsem to nevěděl, a při výběru míst na web jsem se řídil a stále řídím spíš vlastními pocity než přemýšlením, zda to je či není urbex.
Jak konkrétně jsi na ten název přišel?
Už nevím, je to dávno. Začali jsme ho s kamarády používat snad někdy na prvním stupni základní školy a po letech jsem si na něj vzpomněl, když jsem hledal vhodný název pro vznikající webové stránky.
Jak dlouho už se urbexu věnuješ?
Web jsem založil někdy v roce 2004, ale už předtím jsem znal a vyhledával opuštěná místa. To byl ale spíš takový "soft" urbex. Třeba když jsem se dozvěděl, že pod Vinohrady jsou opuštěné zahrady, šli jsme se tam s kamarády podívat.
Spolupracuješ i s jinými urban explorery?
Sám sebe za urban explorera ani nepovažuji, takže ostatní nevyhledávám. V nadsázce bych mohl říct, že urban explorer není moc tvor společenský. Většinu výprav podnikám sám, přestože to s sebou může nést jistá bezpečnostní rizika. Když nechodím sám, nejčastěji podnikám výpravy s Radkem Soudkem, velkým znalcem brněnského podzemí.
Jsou nějaká místa, která ti za tu dobu přirostla k srdci?
Nemám vyloženě oblíbená místa. Mám rád nové objevy, třeba když v lese narazím na zvláštní betonový objekt a přemýšlím, k čemu byl. A čím je existence takové stavby absurdnější, tím lépe.
Navštěvuješ některé lokality vícekrát?
Na místa, která jsou na webu, se už moc nevracím. Jednak proto, že je jich docela hodně a není v mých silách je všechny pravidelně navštěvovat, a navíc už k tomu nemám důvod - co jsem chtěl, to jsem vyfotil a napsal. Občas se stane, že přestanu být spokojený s fotkami nějakého místa a jdu pořídit lepší. Raději bych ale hledal nové věci, a snad to nebude znít moc pyšně, když řeknu, že v Brně už není moc věcí, které by mě mohly překvapit.
Měl jsi při svých průzkumech někdy problémy?
Překvapivě neměl. Když tedy nepočítám zážitek, kdy přímo přede mnou s křikem z vysoké trávy vyletěl bažant… Nemám ani zkušenost s nepovoleným vniknutím. Asi proto, že jsem dost opatrný a pokud se něco jeví jako zbytečný risk, tak zkrátka neriskuji. Něco jiného je samozřejmě nebezpečí v temnotách, jeho podob je více a člověk s nimi musí při návštěvě podzemí počítat. Je tu především riziko úrazu vinou špatného osvětlení, to lze ale řešit celkem snadno - mít dobrou svítilnu. Také nikdy nevím, na koho v podzemí narazím. Většinou na nikoho, ale o to větší je to pak překvapení.
Často tě zmiňují různá média nebo poskytuješ vyjádření pro bakalářské práce. Myslíš, že už jsi pro lidi "fundovaným odborníkem" na neobvyklá a tajemná místa v Brně?
Díky tomu, že provozuji tematický web o tajemných místech v Brně, není obtížné si mě najít ve vyhledávačích a oslovit mě. Přiznávám ale, že spolupráce se mnou může být problematická - často se mi nechce, nebo mi odpověď trvá dlouho a před kamerou se stydím.
Nepřemýšlel jsi někdy třeba o vydání knížky? Materiálu máš hodně, příznivců určitě taky...
Neuvažoval. Nedovedu si představit, pro koho bych ji psal. Výhodou webu je, že každý si tam může najít to "svoje" a co ho nezajímá, může bez výčitek přeskočit. Nedovedu si proto představit významný počet lidí, kteří by si koupili knížku s tím, že je zajímá jen zlomek jejího obsahu. Ale třeba se pletu.
Plánuješ do budoucna svoje průzkumy rozšířit i za hranice Brna?
Nic jiného mi ani nezbývá, v Brně už není tolik věcí k objevování. Takže buď můžu hledat podobná zajímavá místa v širším okolí, nebo přímo v Brně nacházet dosud netušené objekty zájmu. Dělám oboje, na moji pozornost se mohou těšit města jako Adamov, Kuřim, Tišnov a Blansko a v Brně teď hledám domy s bílými šipkami na fasádách, které za války označovaly, že je v domě protiletecký kryt.