Štoly, sauna i labyrint. Tady jsou utajená místa Brna

Štoly, sauna i labyrint. Tady jsou utajená místa Brna
Málokdo (hlavně z těch mimobrněnských) tuší, že budova pod Petrovem u zastávky Nové Sady je vlastně krytem civilní obrany s délkou chodeb 900 metrů, třídou odolnosti 2 (tedy nejvyšší), třemi vchody a kapacitou až 2500 osob. Ražba štol započala hned po skončení války, kryt byl dokončen v roce 1955. Je určen hlavně pro širokou veřejnost pohybující se v době útoku v okolí nádraží. (Autor: Adam Nehudek)
3) Objekt na fotografii je pravděpodobně pozůstatkem první veřejné sauny v Československu, která vznikla roku 1946 v Brně-Pisárkách. Sauna později vyhořela a na jejím místě byla postavena nová, dnes z ní však zbyly už jen ruiny. (Autor: Adam Nehudek)
Strážní vrch v Pisárkách, dříve Schutzberg, svým názvem i polohou přímo vybízí k pozorování. Právě za tímto účelem byla při cestě okolo vrchu zbudována vyhlídková terasa. V současnosti výhled nestojí za nic, ale není nijak obtížné si představit, jaký tehdy musel být. Niva řeky Svratky, rostoucí brněnské výstaviště a vilová čtvrť Stránice - to vše je nyní ukryto za stromy. (Autor: Adam Nehudek)
Na přelomu 70. a 80. let byla v Brně velmi aktuální otázka budování tzv. rychlé tramvaje, která by přispěla ke zkvalitnění a zrychlení hromadné dopravy ve městě. Odlehčení dopravní situace na Pekařské ulici mělo zajistit vybudování tunelu pod špilberským kopcem. Ke konci 70. let byla proto v místě plánované trasy tunelu vybudována průzkumná štola, která měla prozkoumat geologické vlastnosti skalního masivu. Projekt rychlé tramvaje však nebyl v plném rozsahu realizován a štola pod Špilberkem zůstala nedokončená (měla ústit v místě křížení Joštovy a Marešovy ulice). (Autor: Adam Nehudek)
Foto: Lenka Malá, Konec nudy v Brně
23. 8. 2011 17:29

Brno - K Brnu kromě známých a turisticky navštěvovaných lokalit patří i opuštěná, tajemná či neobvyklá místa, jichž si člověk obvykle ani nevšimne. Existují ale lidé, které tato místa fascinují a jejich průzkumu se věnují pravidelně. Jedním z nich je dvaadvacetiletý Adam Nehudek, brněnský urban explorer a provozovatel stránek Kafélanka.cz. Tady je výběr nejlepších tajemných či neobvyklých míst Brna. Galerie vznikla na stránce Konec nudy v Brně, která funguje v rámci experimentálního facebookového deníku Fakt!.

 

Právě se děje

Další zprávy