Reportáž: Na larpu u Ledče bojovalo dobro se zlem

Anežka Michnová, Fantazeen
24. 8. 2011 18:00
Larp je mix divadla a hry, odehrává se v reálném prostředí
Larp proběl koncem června v lesích u Ledče nad Sázavou
Larp proběl koncem června v lesích u Ledče nad Sázavou | Foto: Anežka Michnová, Fantazeen

* článek vznikl v rámci [experimentálního facebookového deníku Fakt!](http://www.facebook.com/Fakt.Aktualne), který ve spolupráci s Aktuálně.cz vydávají studenti FSS Masarykovy univerzity

Ledeč nad Sázavou - Rozhlédnete-li se kolem, nevidíte nic, než temný les hrající všemi odstíny hnědé a zelené.

Pak se náhle vyplašeně zvednou ptáci z korun stromů a hvozdem se rozlehne křik, vycházející z nemrtvých hrdel, podbarvený chrčením hnijících zombií.

Proti nim vyrážejí šiky Koalice vedené hrdinou Rutgerem. Vojska se srazí, zbraně třesknou a už se nad bojištěm rozléhá jen nářek raněných, vzteklé ryčení bojujících a tu a tam nad jejich hlavami prolétne zaklínadlo, které z úst vypustil některý z mágů nebo temných lichů.

Ne, nesledujete ani akční fantasy film, ani nejste ponořeni do nejnovějšího dílu Pobíječe démonů. Připletli jste se do akční hry fanoušků fantasy v lesích za Ledčí nad Sázavou. Konkrétně do jedné z bitev, které se odehrály koncem června na larpu Heroes V: Třinácté Zatmění.

Podívejte se na videoreportáž z akce:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Larp (z anglického Live Action Role Playing), neboli hraní postav naživo, se v posledních letech stává čím dál oblíbenější zábavou především pro mladé lidi.

Jedná se o divadlo, hrané nejčastěji v přírodě, ale také na hradech nebo v tajemných podzemních katakombách. Na rozdíl od klasického dramatu na larpu neexistuje přesný scénář, podle kterého se má postava chovat, takže velká část jejího jednání záleží na fantazii a uvážení hráčů.

Příběhy larpů často vychází z reálií už existujících fantasy světů (jako je například Pán prstenů), nebo si je organizátoři vytváří sami.

Princezny s meči

Přeměna louky v tábor temných a světlých je jen závěrečnou fází přípravy larpu Heroes.

Vysoký tmavovlasý mladík s přezdívkou Bonhart, který akci organizuje, je v civilu studentem práv Masarykovy univerzity. Svou angažovaností ve světě fantasy vyvrací většinu předsudků, které o právnících kolují.

A padají i další mýty: kdo by si myslel, že dívky budou hrát v příbězích role křehkých princezen, mohl by být překvapen palcáty nebo meči v jejich rukách.

Další podrobnosti o larpech najdete na stránce Fantazeen, která je součástí experimentálního facebookového deníku Fakt!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy