Reportáž: Na larpu u Ledče bojovalo dobro se zlem

Anežka Michnová, Fantazeen
24. 8. 2011 18:00
Larp je mix divadla a hry, odehrává se v reálném prostředí
Larp proběl koncem června v lesích u Ledče nad Sázavou
Larp proběl koncem června v lesích u Ledče nad Sázavou | Foto: Anežka Michnová, Fantazeen

* článek vznikl v rámci [experimentálního facebookového deníku Fakt!](http://www.facebook.com/Fakt.Aktualne), který ve spolupráci s Aktuálně.cz vydávají studenti FSS Masarykovy univerzity

Ledeč nad Sázavou - Rozhlédnete-li se kolem, nevidíte nic, než temný les hrající všemi odstíny hnědé a zelené.

Pak se náhle vyplašeně zvednou ptáci z korun stromů a hvozdem se rozlehne křik, vycházející z nemrtvých hrdel, podbarvený chrčením hnijících zombií.

Proti nim vyrážejí šiky Koalice vedené hrdinou Rutgerem. Vojska se srazí, zbraně třesknou a už se nad bojištěm rozléhá jen nářek raněných, vzteklé ryčení bojujících a tu a tam nad jejich hlavami prolétne zaklínadlo, které z úst vypustil některý z mágů nebo temných lichů.

Ne, nesledujete ani akční fantasy film, ani nejste ponořeni do nejnovějšího dílu Pobíječe démonů. Připletli jste se do akční hry fanoušků fantasy v lesích za Ledčí nad Sázavou. Konkrétně do jedné z bitev, které se odehrály koncem června na larpu Heroes V: Třinácté Zatmění.

Podívejte se na videoreportáž z akce:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Larp (z anglického Live Action Role Playing), neboli hraní postav naživo, se v posledních letech stává čím dál oblíbenější zábavou především pro mladé lidi.

Jedná se o divadlo, hrané nejčastěji v přírodě, ale také na hradech nebo v tajemných podzemních katakombách. Na rozdíl od klasického dramatu na larpu neexistuje přesný scénář, podle kterého se má postava chovat, takže velká část jejího jednání záleží na fantazii a uvážení hráčů.

Příběhy larpů často vychází z reálií už existujících fantasy světů (jako je například Pán prstenů), nebo si je organizátoři vytváří sami.

Princezny s meči

Přeměna louky v tábor temných a světlých je jen závěrečnou fází přípravy larpu Heroes.

Vysoký tmavovlasý mladík s přezdívkou Bonhart, který akci organizuje, je v civilu studentem práv Masarykovy univerzity. Svou angažovaností ve světě fantasy vyvrací většinu předsudků, které o právnících kolují.

A padají i další mýty: kdo by si myslel, že dívky budou hrát v příbězích role křehkých princezen, mohl by být překvapen palcáty nebo meči v jejich rukách.

Další podrobnosti o larpech najdete na stránce Fantazeen, která je součástí experimentálního facebookového deníku Fakt!

 

Právě se děje

před 8 minutami

Kritická kniha o Trumpovi od jeho neteře může vyjít, soud zrušil zákaz distribuce

Newyorský odvolací soud ve středu zrušil opatření, kterým soud nižší instance dočasně zakázal nakladatelství šířit kriticky laděnou knihu o prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Ve čtvrtek o tom informovala agentura AP. Vydání knihy z pera prezidentovy neteře Mary Trumpové se u soudu snažil zablokovat Trumpův bratr Robert, podle kterého Mary sepsáním knihy porušila smlouvu o mlčenlivosti.

Na základě rozhodnutí odvolacího soudu bude moci nakladatelství Simon & Schuster tisknout a distribuovat knihu Mary Trumpové, která nese název "Too Much and Never Enough: How My Family Created the World's Most Dangerous Man" (Příliš mnoho a nikdy dost: Jak moje rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže na světě). Na pultech knihkupců by se měla 240stránková kniha podle původního plánu objevit 28. července.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Richmond odstraní památníky konfederační armády, podle města jsou připomínkou rasismu

Město Richmond, někdejší hlavní město Konfederovaných států amerických, odstraní památníky připomínající konfederační armádu. Podle radnice města ve státě Virginie jsou tyto pomníky mnohými pokládány za symboly oslavování rasistického dědictví Spojených států.

Radnice v prohlášení oznámila, že starosta Levar Stoney "nařídil okamžité odstranění četných soch ve městě", včetně těch připomínajících konfederační historii. 

Odstraňování symbolů otrokářství navazuje na vlnu protestů proti rasové nerovnosti v USA. Manifestace proti rasismu a policejní brutalitě reagovaly na počínání bělošského strážníka, který neozbrojenému černochovi Floydovi při zatýkání v Minneapolisu několik minut klečel na krku a usmrtil jej.

Zdroj: ČTK
Další zprávy