Reportáž: Na larpu u Ledče bojovalo dobro se zlem

Anežka Michnová, Fantazeen
24. 8. 2011 18:00
Larp je mix divadla a hry, odehrává se v reálném prostředí
Larp proběl koncem června v lesích u Ledče nad Sázavou
Larp proběl koncem června v lesích u Ledče nad Sázavou | Foto: Anežka Michnová, Fantazeen

* článek vznikl v rámci [experimentálního facebookového deníku Fakt!](http://www.facebook.com/Fakt.Aktualne), který ve spolupráci s Aktuálně.cz vydávají studenti FSS Masarykovy univerzity

Ledeč nad Sázavou - Rozhlédnete-li se kolem, nevidíte nic, než temný les hrající všemi odstíny hnědé a zelené.

Pak se náhle vyplašeně zvednou ptáci z korun stromů a hvozdem se rozlehne křik, vycházející z nemrtvých hrdel, podbarvený chrčením hnijících zombií.

Proti nim vyrážejí šiky Koalice vedené hrdinou Rutgerem. Vojska se srazí, zbraně třesknou a už se nad bojištěm rozléhá jen nářek raněných, vzteklé ryčení bojujících a tu a tam nad jejich hlavami prolétne zaklínadlo, které z úst vypustil některý z mágů nebo temných lichů.

Ne, nesledujete ani akční fantasy film, ani nejste ponořeni do nejnovějšího dílu Pobíječe démonů. Připletli jste se do akční hry fanoušků fantasy v lesích za Ledčí nad Sázavou. Konkrétně do jedné z bitev, které se odehrály koncem června na larpu Heroes V: Třinácté Zatmění.

Podívejte se na videoreportáž z akce:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Larp (z anglického Live Action Role Playing), neboli hraní postav naživo, se v posledních letech stává čím dál oblíbenější zábavou především pro mladé lidi.

Jedná se o divadlo, hrané nejčastěji v přírodě, ale také na hradech nebo v tajemných podzemních katakombách. Na rozdíl od klasického dramatu na larpu neexistuje přesný scénář, podle kterého se má postava chovat, takže velká část jejího jednání záleží na fantazii a uvážení hráčů.

Příběhy larpů často vychází z reálií už existujících fantasy světů (jako je například Pán prstenů), nebo si je organizátoři vytváří sami.

Princezny s meči

Přeměna louky v tábor temných a světlých je jen závěrečnou fází přípravy larpu Heroes.

Vysoký tmavovlasý mladík s přezdívkou Bonhart, který akci organizuje, je v civilu studentem práv Masarykovy univerzity. Svou angažovaností ve světě fantasy vyvrací většinu předsudků, které o právnících kolují.

A padají i další mýty: kdo by si myslel, že dívky budou hrát v příbězích role křehkých princezen, mohl by být překvapen palcáty nebo meči v jejich rukách.

Další podrobnosti o larpech najdete na stránce Fantazeen, která je součástí experimentálního facebookového deníku Fakt!

 

Právě se děje

před 25 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy