Hospody na severovýchodě Anglie tak chtějí zamezit užívání tvrdých drog. Právě toalety jsou přitom typickým místem, kde návštěvníci barů drogu porcují a šňupou.
Výrobci spreje BLOKit uvádějí, že jejich produkt byl již využit na asi 600 místech po celé Británii včetně kin nebo univerzitních knihoven. Tvrdí, že pomohl dramaticky snížit užívání drog v problémových barech a hospodách, napsal časopis Vice.
Někteří odborníci ale upozorňují, že lidé mohou kokain užívat přímo z kreditní karty nebo displeje smartphonu. "Opravdu bude někdo šňupat ze záchodu, když může prostě použít telefon?" ptal se Guy Jones z neziskové organizace The Loop zaměřené na testování drog.
Adam Waugh z charitativní organizace PsyCare, která se snaží zamezit rizikovému užívání drog, řekl, že se jedná o jeden z mnoha triků, o nichž si policie myslela, že by mohly snížit četnost užívání drog. Podle něj však žádný z nich nefunguje a přinejlepším přesouvá problém jinam. Například majitelé podniků, kde se sprej BLOKit již používal, uvádějí, že známí uživatelé kokainu přestali do jejich barů chodit.
Provozovatelé hospod také nezřídka používají podobné metody proto, že pokud policie zjistí pomocí stěrů, že se v jejich podniku užívají drogy, musí později dokládat, že se s problémem snaží něco dělat.
Podle letošní Evropské zprávy o drogách je kokain druhou nejoblíbenější nelegální drogou v Evropě. Krom nabídky však vzrostl i počet osob žádajících o léčbu.