Británie chce postavit patnáct ekoměst

Anna Vovsová
19. 8. 2008 15:05
Nová ekosídla mají vyrůst na zelené louce
Ekologické stavby jsou v kurzu. Jednou z nich je například Energy Base
Ekologické stavby jsou v kurzu. Jednou z nich je například Energy Base | Foto: ENERGYbase

Praha/Londýn (Ekolist) - Britská vláda uzavřela soutěž, jejímž cílem je navrhnout patnáct zbrusu nových ekologických měst. Vzniknout by měla na území Velké Británie, a to do roku 2020.

Rozhodnutí vlády se ale neobešlo bez protestů a demonstrací před parlamentem.

Ekologická městečka by měla vyrůst na zelené louce. A právě to vadí jejich odpůrcům.

Nová - byť ekologická - lidská sídla tak totiž paradoxně negativně ovlivní přírodu a krajinu, protože v každém z patnácti plánovaných měst má stát až patnáct tisíc domů.

Na druhou stranu: ekozástavba by měla vyrůst i na dříve využívaných plochách, jako je bývalá letecká základna RAF, píše deník Independent.

Čtěte také: Prvním britským cykloměstem je Bristol

Nová města po 40 letech

Zbrusu nová města vzniknou v Británii poprvé po více než čtyřiceti letech. Splňovat mají nejvyšší standardy trvale udržitelného stavebnictví.

Domy by využívaly jak technologie s nízkými emisemi nebo zcela bez produkce skleníkových plynů, tak i nejvyspělejší způsoby recyklace a využívání vody.

Energii budou získávat pouze z obnovitelných zdrojů - počítá se se sluneční a větrnou energií i geotermálním vytápěním. Samozřejmostí má být dobře fungující veřejná doprava.

Projekt počítá i se stavbou sociálních bytů, 30 až 50 nových příbytků má být "věnováno" vládě, a pomoci tak překlenout bytovou krizi.

Vládní stop

Vláda ale projekt pozastavila. Realitní makléři a majitelé pozemků totiž zatím nemají vhodná místa, kde by se mohla nová města postavit.

S nápadem na výstavbu ekosídel přitom přišel před rokem premiér Gordon Brown v jednom ze svých vůbec prvních premiérských projevů.

Vláda pak vyzvala developery, aby poslali své návrhy. Přišlo šedesát projektů, ze kterých bylo vybráno deset finalistů.

Napodzim se má ministryně pro bytovou situaci Caroline Flintová rozhodnout, která z deseti firem bude vybrána, napsal Independent.

Čtěte také: Za ekologické daně si připlatí devět milionů Britů

Britský premiér slíbil ekoměsta, vláda jim ale zatím dala stop
Britský premiér slíbil ekoměsta, vláda jim ale zatím dala stop | Foto: Reuters

A proč Británie o ekoměsta totlik stojí?

Premiér Gordon Brown slíbil, že do roku 2011 vzniknou v celé zemi tři miliony nových bytů. Země chce také využít nové metody bydlení, které jsou ohleduplné k přírodě.

Budování ekologicky šetrného bydlení navíc může fungovat jako příklad pro další města.

Balamutí firmy vládu?

Někteří kritici si ale myslí, že se projekt ekoměst zeleně jen tváří, aby obalamutil vládu a dostal povolení ke stavbě. Tudíž že nejde o blaho přírody, ale pouze o obyčejné stavební povolení.

Koneckonců - celý projekt prosazují především stavební firmy. Osady nebudou budovat ochránci životního prostředí, ale stavitelé, kteří chtějí především vydělávat.

Čtěte také: Brit buduje vlastní rezervaci. Investuje do ní miliony

Buď jak buď - ekologická města dokážou využít nejmodernější technologie. A když bude celý urbanistický plán skutečně dobře naplánovaný, ukážou, že lidé mohou bydlet a žít ekologičtěji, shrnuje britský list Independent.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

Další zprávy