Nové plány armády USA. Chce bojovat ekologicky

Hugo Charvát
5. 8. 2008 11:05
Bude snižovat emise u vozidel a spotřebu paliv
Americká armáda chce snížit svou spotřebu fosilních paliv.
Americká armáda chce snížit svou spotřebu fosilních paliv. | Foto: Reuters

Praha/Washington (Ekolist) - Snížení emisí skleníkových plynů může snížit i ztráty na životech, protože konvoje s pohonnými hmotami slouží často jako cíl pro nepřátelskou palbu.

Na vzdálených bojištích v Iráku nebo v Afghánistánu, ale i ve výcvikových táborech a doma se americká armáda rozhodla omezovat spotřebu fosilních paliv. Aby se její operace mohly stát ekologicky udržitelnými, píše agentura Reuters.

Podle Tada Davise z pomocného armádního úřadu pro životní prostředí chce armáda snížit emise skleníkových plynů o 30 procent do roku 2015. Podle něj bude trvat dva až tři roky, než se jasně projeví ekologické "zelenání" armády.

Méně energie z fosilních paliv

"Chceme vypouštět méně emisí a spolu s tím také snižovat množství energie vyráběné z fosilních paliv," řekl Davis.

Armáda prosazuje ekologické principy také při výcviku na svých základnách. Na té největší ve Fort Bragg v severní Karolíně začala už v roce 2001.

Ve Fort Bragg se dříve stavělo množství cvičných vesnic a městeček, v jejichž zdech probíhal výcvik zejména výsadkových jednotek. Stavba každé z vesnic přišla na 400 tisíc dolarů.

Vozidla typu Humvee jsou příliš těžká, a mají proto vysokou spotřebu.
Vozidla typu Humvee jsou příliš těžká, a mají proto vysokou spotřebu. | Foto: Reuters

Dnes se místo domků skládají tréninkové vesnice z vyřazených kontejnerů pro lodní přepravu zboží a náklady dosahují zhruba 25 tisíc dolarů. Díky tomu se dají staré kontejnery ještě využít a nekončí hned mezi odpadem.

Ohrožené konvoje

V prvních letech války v Iráku se častým cílem podomácky vyrobených bomb stávaly nekonečné konvoje zásob, směřující z Kuvajtu k vojákům na frontových liniích. Velkou část převáženého nákladu přitom tvořily pohonné hmoty.

Čím více vozidel se v konvoji pohybuje, tím větší nebezpečí hrozí vojákům. Takže pro armádu je smysluplné snížit množství paliva, které je potřeba dopravit na frontu.

"Když se nám podaří snížit spotřebu fosilních paliv v našich budoucích operacích - a to díky využití obnovitelných zdrojů energie, jako je vítr nebo solární panely namísto dieselových generátorů, podaří se nám snížit i počet doprovodných vozidel a množství konvojů, které mohou být poškozeny improvizovanými bombami," řekl Davis Reuters.

Aktuální studie americké armády, založená na zkušenostech z Džibuti, Kuvajtu, Iráku a Afghánistánu, ukazuje, že více než 85 procent energie se spotřebuje na klimatizaci, díky níž mají vojáci lepší podmínky pro odpočinek a spánek, ale která chladí například také komunikační zařízení.

Špatně izolované stany a dočasné budovy jsou v těchto armádních operacích běžné. Podle Davise se hledalo řešení jak budovy ochlazovat a udržet jejich teplotu.

Jako nejvhodnější řešení se ukázal speciální sprej, který se stříká přímo na stěnu stanu a dokáže snížit spotřebu energie až o 45 procent.

Emise skleníkových plynů

Další výzvou je snížení emisí skleníkových plynů, produkovaných armádními dopravními prostředky. Například bojová vozidla, jako je Humvee nebo Bradley, by měla být mnohem lehčí, aby ušetřila paliva. Bez těžkých pancířů ale nabídne menší ochranu vojákům.

Podle Davise se v poslední době objevují moderní materiály, které jsou lehčí než tradiční pancéřování, ale mají podobné vlastnosti.

V taktickém vozovém parku armády se navíc v budoucnu objeví také mnohem více automobilů na hybridní pohon, tvrdí. 

Kolik emisí skleníkových plynů má celá armáda USA na svědomí zřejmě neví ani ona sama, píše agentura Reuters.

Davis ale odmítá tvrzení, že by americká armáda byla největším světovým producentem skleníkových plynů. Podle něj se US Army snaží zjistit, kolik emisí vlastně vypouští.

Například systém instalovaný v kempu Fort Carson v Coloradu ukazuje, že tato vojenská základna ročně vyprodukuje 205 tisíc tun oxidu uhličitého, stejné množství emisí jako 25 tisícové město.

Podle encyklopedie Wikipedia zde v roce 2000 žilo 10 566 obyvatel. Aby byl obrázek úplný, bylo by však nutné namontovat měřící zařízení ve všech základnách.  

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

Další zprávy