Nové plány armády USA. Chce bojovat ekologicky

Hugo Charvát
5. 8. 2008 11:05
Bude snižovat emise u vozidel a spotřebu paliv
Americká armáda chce snížit svou spotřebu fosilních paliv.
Americká armáda chce snížit svou spotřebu fosilních paliv. | Foto: Reuters

Praha/Washington (Ekolist) - Snížení emisí skleníkových plynů může snížit i ztráty na životech, protože konvoje s pohonnými hmotami slouží často jako cíl pro nepřátelskou palbu.

Na vzdálených bojištích v Iráku nebo v Afghánistánu, ale i ve výcvikových táborech a doma se americká armáda rozhodla omezovat spotřebu fosilních paliv. Aby se její operace mohly stát ekologicky udržitelnými, píše agentura Reuters.

Podle Tada Davise z pomocného armádního úřadu pro životní prostředí chce armáda snížit emise skleníkových plynů o 30 procent do roku 2015. Podle něj bude trvat dva až tři roky, než se jasně projeví ekologické "zelenání" armády.

Méně energie z fosilních paliv

"Chceme vypouštět méně emisí a spolu s tím také snižovat množství energie vyráběné z fosilních paliv," řekl Davis.

Armáda prosazuje ekologické principy také při výcviku na svých základnách. Na té největší ve Fort Bragg v severní Karolíně začala už v roce 2001.

Ve Fort Bragg se dříve stavělo množství cvičných vesnic a městeček, v jejichž zdech probíhal výcvik zejména výsadkových jednotek. Stavba každé z vesnic přišla na 400 tisíc dolarů.

Vozidla typu Humvee jsou příliš těžká, a mají proto vysokou spotřebu.
Vozidla typu Humvee jsou příliš těžká, a mají proto vysokou spotřebu. | Foto: Reuters

Dnes se místo domků skládají tréninkové vesnice z vyřazených kontejnerů pro lodní přepravu zboží a náklady dosahují zhruba 25 tisíc dolarů. Díky tomu se dají staré kontejnery ještě využít a nekončí hned mezi odpadem.

Ohrožené konvoje

V prvních letech války v Iráku se častým cílem podomácky vyrobených bomb stávaly nekonečné konvoje zásob, směřující z Kuvajtu k vojákům na frontových liniích. Velkou část převáženého nákladu přitom tvořily pohonné hmoty.

Čím více vozidel se v konvoji pohybuje, tím větší nebezpečí hrozí vojákům. Takže pro armádu je smysluplné snížit množství paliva, které je potřeba dopravit na frontu.

"Když se nám podaří snížit spotřebu fosilních paliv v našich budoucích operacích - a to díky využití obnovitelných zdrojů energie, jako je vítr nebo solární panely namísto dieselových generátorů, podaří se nám snížit i počet doprovodných vozidel a množství konvojů, které mohou být poškozeny improvizovanými bombami," řekl Davis Reuters.

Aktuální studie americké armády, založená na zkušenostech z Džibuti, Kuvajtu, Iráku a Afghánistánu, ukazuje, že více než 85 procent energie se spotřebuje na klimatizaci, díky níž mají vojáci lepší podmínky pro odpočinek a spánek, ale která chladí například také komunikační zařízení.

Špatně izolované stany a dočasné budovy jsou v těchto armádních operacích běžné. Podle Davise se hledalo řešení jak budovy ochlazovat a udržet jejich teplotu.

Jako nejvhodnější řešení se ukázal speciální sprej, který se stříká přímo na stěnu stanu a dokáže snížit spotřebu energie až o 45 procent.

Emise skleníkových plynů

Další výzvou je snížení emisí skleníkových plynů, produkovaných armádními dopravními prostředky. Například bojová vozidla, jako je Humvee nebo Bradley, by měla být mnohem lehčí, aby ušetřila paliva. Bez těžkých pancířů ale nabídne menší ochranu vojákům.

Podle Davise se v poslední době objevují moderní materiály, které jsou lehčí než tradiční pancéřování, ale mají podobné vlastnosti.

V taktickém vozovém parku armády se navíc v budoucnu objeví také mnohem více automobilů na hybridní pohon, tvrdí. 

Kolik emisí skleníkových plynů má celá armáda USA na svědomí zřejmě neví ani ona sama, píše agentura Reuters.

Davis ale odmítá tvrzení, že by americká armáda byla největším světovým producentem skleníkových plynů. Podle něj se US Army snaží zjistit, kolik emisí vlastně vypouští.

Například systém instalovaný v kempu Fort Carson v Coloradu ukazuje, že tato vojenská základna ročně vyprodukuje 205 tisíc tun oxidu uhličitého, stejné množství emisí jako 25 tisícové město.

Podle encyklopedie Wikipedia zde v roce 2000 žilo 10 566 obyvatel. Aby byl obrázek úplný, bylo by však nutné namontovat měřící zařízení ve všech základnách.  

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

před 7 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy