Zavedení Kjótského protokolu v Rusku se odkládá

Hugo Charvát
9. 8. 2008 22:10
Čeká se na povolení Putinovy vlády
Rusko je jeden z největších producentů škodlivých emisí
Rusko je jeden z největších producentů škodlivých emisí | Foto: Reuters

Praha/Moskva (Ekolist) - Rusko dosud neschválilo jediný projekt na snížení emisí skleníkových plynů v rámci Kjótského protokolu. Důvodem je prý vyjasňování kompetencí mezi jednotlivými vládními úřady pod taktovkou premiéra země Vladimira Putina.

Podle agentury Reuters to tvrdí Oleg Plužnikov, vysoký ruský úředník odpovědný za kjótské schéma.

V rámci Kjótského protokolu mohou průmyslové podniky z rozvinutých zemí investovat do snižování emisí skleníkových plynů v zemích východní Evropy.

Ušetřené emise se pak započítávají do závazků investora. Méně rozvinuté země zase mají získat moderní, čisté technologie v rámci tzv. společně zaváděných opatření (Joint Implementation).

"Dosud jsme žádné návrhy nepřijali, vláda se zatím stále organizuje. To je normální proces," řekl Plužnikov, šéf ekologického oddělení ministerstva hospodářství a energetiky.

Na otázku, proč k těmto zdržením dochází a jak dlouho by ještě mohla trvat, Plužnikov odpověděl, že to je otázka pro předsedu vlády, nikoli pro něj.

Čeká se, až rozhodne vláda Vladimíra Putina
Čeká se, až rozhodne vláda Vladimíra Putina | Foto: Reuters

"Premiér je ten, kdo sestavuje vládu. Já nejsem schopen říci, jak dlouho to ještě bude trvat," dodal Plužnikov, který také reprezentuje Rusko v komisi OSN dohlížející na společně zaváděná opatření.

Vladimir Putin se stal premiérem Ruska na začátku května a okamžitě se pustil do důkladné reorganizace vládních úřadů. Několik ministerstev, včetně toho Plužnikovova, se dočkalo rozsáhlých změn jak personálních, tak kompetenčních.

V Rusku je v rámci Kjótského protokolu připraveno na osmdesát projektů za desítky milionů dolarů. Zahraniční investoři však čekají už třetí rok na zelenou od ruské vlády.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov agentuře Reuters řekl, že situace by se měla již brzo vyřešit, přesný časový odhad však sdělit odmítl. "Neočekáváme, že to bude mít negativní dopad na implementaci Kjótského protokolu," prohlásil Peskov.

Nedílnou součástí dohody z Kjóta, mezinárodního dokumentu o boji proti změnám klimatu, je právě snaha o povzbuzení soukromých investorů, aby zaplatili za snižování emisí skleníkových plynů v rozvojových zemích a v zemích bývalého komunistického bloku, včetně Ruska.

Jenže bez schválení ministerstva hospodářství není možné prodat uspořené emise za 40 miliard eur na světovém trhu s emisními povolenkami, píše Reuters.

Po dvou letech odkladů a zdržování Rusko letos v lednu souhlasilo s vydáním povolení pro několik projektů, v březnu měla být jasná přesná pravidla a v květnu ministerstvo oznámilo, že obdrželo deset návrhů. Jeden byl odmítnut a zbytek zatím zůstává nevyřešen.

Společnost Core Carbon Group z Dánska, která si podala čtyři z deseti zmíněných návrhů, dosud nedostala z ministerstva hospodářství žádnou odpověď. Podle Artura Lokometa, šéfa jejího zastoupení v Rusku, jsou investoři zmatení kvůli zcela protichůdným informacím z vládních úřadů.

Současný systém obchodování v rámci Kjótského protokolu platí do konce roku 2012. Po tomto datu by všechny vzniklé emisní kredity byly bezcenné.

Nová mezinárodní dohoda se právě dojednává, v tuto chvíli ale není jasné, zda bude její součástí i mechanismus společně zaváděných opatření.

"V tuto chvíli je ministerstvo hospodářství zcela paralyzováno. Čeká na rozkaz shora, který umožní, aby dělalo to, co má," řekl agentuře Reuters jeden z účastníků obchodu s povolenkami, který si nepřál být jmenován.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

Další zprávy