reklama
 
 

Za ekologické daně si připlatí devět milionů Britů

17. 7. 2008 15:50
Výhodu budou mít ti s ekologickými auty

Praha/Londýn (Ekolist) - Majitelé devíti milionů automobilů, tedy téměř poloviny všech vozů na britských ostrovech, budou mít hlouběji do kapsy. Důvodem je vládní plán na zvýšení daní za používání ekologicky nešetrných vozidel, píše agentura Reuters.

Zpráva nepotěší řidiče, kteří používají buď starší modely vozů, nebo auta z druhé ruky.

Podle Angely Eagleové z britského ministerstva financí se situace zhorší pro 43 procent z 22 milionů majitelů automobilů. Na reformě naopak vydělá méně než jeden z pěti britských řidičů.

Proti návrhu se ohradili konzervativci, kteří poukazují na prohlášení premiéra Gordona Browna, že většina motoristů by měla ze změn profitovat. Brown v parlamentu doslova řekl, že většina britských rodin nebude za své vozy platit více.

Ekologická auta za míň

V současnosti musejí řidiči za auta zakoupená po roce 2001 a registrovaná před březnem 2006 zaplatit nejvyšší daň 210 liber (zhruba 6 100 Kč).

Podle nového návrhu by od roku 2010 většina automobilistů platila 455 liber (zhruba 13.400 Kč), zatímco za vozidla s nízkými emisemi oxidu uhličitého by majitelé zaplatili méně než dnes.

Nová úprava daní má podle Eagleové posílit snahy vyvíjet a prodávat efektivnější vozidla, která spotřebují méně pohonných hmot, píše Reuters.

Kritici návrhu ale upozorňují na problém, který nová úprava způsobí lidem, kteří si nakoupili auta nedávno. Mezi těmito vozy je přitom mnoho běžných modelů, které se rozhodně nedají označit za "hltače benzínu".

Čtěte také: New York zaplatí milardy za snížení emisí

Nevýhoda pro chudší řidiče

Z předpokládaného počtu 21,9 milionu automobilů v roce 2010 na tom podle Eagleové bude 18 procent řidičů lépe než dnes, pro 39 procent se nic nezmění a 43 procent bude platit víc.

"Devět milionů rodin bude muset platit vyšší daně v době, kdy si to bude moci dovolit jen málo z nich," prohlásil stínový ministr financí George Osborne.

"Chudší řidiči budou poškozeni, protože daň má zpětnou platnost a zasáhne vozy z druhé ruky," řekl agentuře Reuters.

Ministr financí Alistair Darling považuje za hlavní otázku, jak přimět obyvatele, aby používali méně energií, a automobilky, aby vyráběly úspornější auta.

Opozice nesouhlasí

Podle parlamentu bude zřejmě návrh ještě před podzimním schvalováním pozměněn.

"Myslím, že Darling dostal hlasitý a srozumitelný signál," prohlásil v televizním vysílání BBC poslanec Martin Salter.

"Je správné, aby řidiči více mysleli na ekologii, to samozřejmě ano. Ale stejně tak je správné dát řidičům, a to zejména těm z nižších příjmových skupin, více času než pouhé dva roky, aby svá auta vyměnili," řekl Salter.

Více z Ekolistu:

autor: Hugo Charvát | 17. 7. 2008 15:50

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama