Brit buduje vlastní rezervaci. Investuje do ní miliony

Reuters, vk
8. 6. 2008 10:05
Do skotských lesů chce vrátit losy, medvědy a vlky
Milionář Lister si ve Švédsku koupil párek losů za 16.000 liber.
Milionář Lister si ve Švédsku koupil párek losů za 16.000 liber. | Foto: Aktuálně.cz

Alladale/Skotsko - Roklí se ozývá vytí vlků, medvědi v jezerech chytají ryby a losi se loudají borovicovým lesem. Taková je vize multimilionáře Paula Listera.

Ve skutečnost ji chce proměnit na pozemcích své usedlosti na Skotské vrchovině. A její realizace už je v plném proudu.

Loni koupil britský podnikatel ve Švédsku za 16.000 liber párek losů, kteří do Skotska přiletěli pronajatým letadlem.

Hulda a Herkules se teď toulají v kapradím a vřesem pokryté oboře o rozloze 180 hektarů v přírodní rezervaci Alladale, společně s čerstvě vypuštěnými divokými prasaty.

Více o losech: Losí paroží není na ozdobu. Pomáhá slyšet

Obnova přírody, ne ochrana

Listerovým cílem je obnova části odlesněné a vylidněné vrchoviny. Do přírodní rezervace na svých pozemcích chce vypouštět druhy zvířat, které zde dříve běžně žily. A také chce profitovat z návštěv turistů.

"Přírodní rezervace Alladale je projekt obnovy," říká devětačtyřicetiletý Lister, syn zakladatele britského obchodu s nábytkem MFI. "Není to o ochraně přírody - nemáme zde již moc co chránit."

Čtěte také: Do Kambodži se po válce vracejí tygři a sloni

Soukromá přírodní rezervace stojí Paula Listera 800 000 liber ročně.
Soukromá přírodní rezervace stojí Paula Listera 800 000 liber ročně. | Foto: Reuters

Podle organizace Stromy pro život zbylo ve Skotsku pouze kolem jednoho procenta původních borových lesů. Buď byly pokáceny, nebo zanikly kvůli změnám klimatu, farmaření a těžbě dřeva během posledních přibližně pěti tisíc let.

Farmáři pochybují

Lister věří, že když na své pozemky vypustí medvědy a vlky, zájem o jeho luxusní ekostředisko desetkrát vzroste a přinese zisk 7 milionů liber ročně. Mimo to bude možné vytvořit 100 nových pracovních míst a revitalizovat ekonomiku regionu.

"Nejsem jenom nějaký poblázněný vlčí muž," brání svůj projekt Lister.

Farmáři a vlastníci okolních pozemků jsou ale skeptičtí - vypouštění vlků do volné přírody by mohlo mít rozsáhlé důsledky.

Naproti tomu ochránce přírody a přírodovědce experiment, který Listera stojí ročně okolo 800 tisíc liber (a dalších 100 tisíc liber činí roční ztráta), fascinuje.

Soukromý vědecký experiment

Vědci z instituce nazvané Výzkum pro ochranu přírody Univerzity v Oxfordu v rámci tříletého projektu sledují vliv divokých prasat a losů na vzácný porost kapradí a nově vysazené stromky v rezervaci.

"To, co Paul Lister dělá, je úplně jako vědecký experiment - financovaný z jeho vlastních zdrojů, takže to daňové poplatníky nic nestojí. A my zjistíme důsledky opětovného vypouštění divokých zvířat do skotské přírody a obnovy částí starého Kaledonského lesa," řekl Richard Morley z nadace Vlci a lidé.

Vlci a medvědi mají zvednout návštěvnost soukromé přírodní rezervace.
Vlci a medvědi mají zvednout návštěvnost soukromé přírodní rezervace. | Foto: Archiv

Více o vlcích: Vlci se po téměř sto letech vrátili do Francie

Dokonce i kdyby Lister nebyl schopen dále prosazovat svoje plány, podnítil veřejnou debatu o obnovování Skotské vrchoviny a návratu vlků do volné přírody.

Vlci pomohou redukovat vysokou

Akademická zpráva publikovaná minulý rok ale Listerův plán podpořila.

Vědci z Norska a z londýnské Imperial College objevili, že vlci mohou pomoci při kontrole populace vysoké zvěře, a snížit tím nutnost drahého odstřelu. Zamezí se tak jejímu přemnožování i ničení mladých stromků.

Zájem o vypouštění vlků do volné přírody v Británii narůstá od šedesátých let, kdy se lidé začali více soustředit na životní prostředí a viděli první úspěchy v ochraně přírody v zahraničí.

V přírodě vymizel, zůstal v poezii

Vlci byli kdysi v Británii zcela běžní. Jako velkou šelmu a hrozbu pro dobytek je ale místní obyvatelé cíleně vybíjeli. Poslední vlci prý ze Skotské vrchoviny zmizeli v polovině 18. století.

Podle Iaina Rosse z vládní organizace Skotské národní dědictví (SND) je vlk přesto stále pevně svázaný s folklorem Vrchoviny.

"Existuje historická postava Vlk z Badenoch, což byl náčelník klanu, zloděj a loupežník. A přestože tato postava již dávno není v živé paměti, zachovali se o něm a dalších vlcích zmínky v písních a poezii," řekl.

Paul Lister plánuje na svých pozemcích vypustit vlky.
Paul Lister plánuje na svých pozemcích vypustit vlky. | Foto: ewallpapers.eu

Strach z přemnožení

Mnoho lidí volalo po návratu vlků do skotských lesů, ale pro organizaci Skotské národní dědictví to nebyla priorita.

"Protože vlk je masožravec a velká šelma, realita je poněkud odlišná od zvířete, jako je bobr, což je klidný lesní tvor, který pravděpodobně uteče, když na něj narazíte," odůvodnil Ross.

Vypouštění vlků do skotské přírody by podle něj navíc bylo komplikované a drahé. Vláda by musela platit farmářům kompenzace za zabitý dobytek a pečlivě sledovat vlčí populaci, která se může rychle přemnožit a napáchat velké škody.

Čtěte také: Největší ekologický problém v lese? Moc zvěře

Dokonce Paul Lister říká, že pokud překoná všechnu byrokracii a podaří se mu vlky do rezervace vrátit, bude je muset nechat kastrovat.

O další soukromé rezervaci čtěte zde: Revoluce v ochraně ptáků: První soukromá rezervace

 

Právě se děje

Další zprávy