Vlci se po téměř sto letech vrátili do Francie

man
19. 3. 2008 23:00
Farmáři a chovatelé zvířat nejsou nadšeni

Paříž - Jedni se radují, druzí reptají. Do Francie se necelých sto let po jejich vyhubení vracejí ve větší míře vlci.

Přicházejí přes Alpy z Itálie a začínají se usazovat i v centrálních částech země.

20. ledna dva turisté vyfotografovali u městečka Lavignerie zvíře, které považovali za vlka. Analýza a pátrání přivolaných expertů potvrdily, že se skutečně jednalo o samce šedého vlka.

Italský "původ" prokázán

Dalšího vlka přejelo ve stejné oblasti auto a testy DNA prokázaly, že je geneticky propojen s vlky žijícími v Itálii.

Francouzská populace vlků byla vyhubena ve dvacátých letech minulého století. Přitom ještě na konci století devatenáctého bylo možné vlky spatřit přibližně na devadesáti procentech francouzského území.

Zhruba před osmi lety zřídily úřady speciální rezervaci v Alpách a umístily do ní na třicet kusů šedého vlka. Nyní se zvířata přesouvají dále do vnitrozemí.

Strach farmářů 

Ochránci přírody a Národní úřad pro lov a divokou přírodu se radují, zatímco farmáři a chovatelé zvířat - zejména ovcí - jsou nadšeni podstatně méně.

Obávají se o svá stáda. Někteří z nich před několika lety dokonce uspořádali demonstraci, na níž požadovali buď vsazení vlků do oplocené obory, anebo jejich opětovné vyhubení.

Místo, kde řádila bestie

Vnitrozemská oblast, v níž byly nyní vlci poprvé po mnoha letech spatřeni, je shodou okolností místem spojeným s dávným řáděním obrovského zvířete podobného vlku.

V kraji Lozére žil v letech 1764 až 1767 predátor, nazvaný Gévaudanská bestie. Útočil na lidi a více než šedesát jich zabil.

Záhada, o jaký druh živočicha šlo, nebyla nikdy zcela objasněna. Podle řady expertů šlo ale zřejmě o vlka výjimečných parametrů a schopností.

Případ před několika lety zpopularizoval francouzský film Bratrstvo vlků.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Nejméně devět lidí zemřelo po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Nejméně devět lidí bylo v neděli zastřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 3 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy