Fotky s příběhem: Hraběnka, svatý Vincent a další legendární postavy Prahy 80. let

Fotky s příběhem: Hraběnka, svatý Vincent a další legendární postavy Prahy 80. let
Gejza: Vyřítil se na mne pod lešením a chtěl love za kilo. Vydrž! Skočím si domu pro prachy a foťák! A vydržel..., 1987.
Pan Pulda: Jsem jeden z největších znalců Karla na světě. Ale ty slepice mi tady fakt serou!..., bez data
Starej hašoun: Cestou domu jsem zcepeněl. Zazvonim na starou, viď, a teďka tam se motá nějakej eman v pyžamu po předsíni. Tak jsem ho vzal roxórem přes rypák. Jenže jsem se splet a byl jsem vo patro níž!, 1987
"Mancika byla milovnice hadů a životní družka Binny Laneye, označovaného pamětníky za nejstaršího českého rockera (Sputnik, Hells Devils, The Primitives Group atd.)," říká o tomto snímku kurátor výstavy Petr Mlčoch. Autorův popisek zní: „Užovka: Hele, až budeš mít ty fota, tak zasyč….!“, bez data.
Foto: Jan Glozar / Galerie Josefa Sudka / Uměleckoprůmyslové museum v Praze / Se souhlasem k užití
Dan Poláček Tomáš Vocelka Dan Poláček, Tomáš Vocelka
11. 7. 2023 11:43
Jan Glozar pracoval jako rekvizitář, hasič i jako fotograf pro českou verzi magazínu Playboy. V osmdesátých letech fotografoval v Praze lidi, které potkal a kteří vybočovali z tehdejší společnosti. Zapisoval si ke snímkům mikropříběhy vyprávějící o tom, kdo na fotce je nebo jak záběr vznikl. Nyní jsou tyto unikátní fotografie k vidění na výstavě v pražské Galerii Josefa Sudka.

"Jan Glozar (* 1955) chodil v 80. letech po Praze a stejně jako mnoho jeho generačních druhů-fotografů zachycoval nejrůznější lidské typy. Svérázným způsobem si vybíral z české společnosti osoby, které nějakým způsobem přečnívaly zaběhnutou úzkou společenskou šablonu," píše v textu k výstavě její kurátor Jan Mlčoch a vysvětluje, že se jednalo o náhodné známé, se kterými se fotograf střetl a zachytil jejich portrét, doplněný často krátkou autentickou výpovědí nebo popisem setkání.

Na výstavě v Galerii Josefa Sudka jsou k vidění některé z těchto Glozarových fotografií: Nešťastný domovník, rozesmátý hasič, hrdý sběratel Karla Gotta pan Pulda či vdova po muži, který v Podskalí vyřezával ptáčky. "Z výrazných osobností pražských ulic se na jeho snímcích objevila například známá Hraběnka, kterou bylo možné potkávat v hotelu Evropa na Václavském náměstí, či Mancika, milovnice hadů a životní družka Binny Laneye, označovaného pamětníky za nejstaršího českého rockera," píše kurátor výstavy.

Jan Glozar: fotografie z výstavy Portréty v pražské Galerii Josefa Sudka
Jan Glozar: fotografie z výstavy Portréty v pražské Galerii Josefa Sudka | Foto: Jan Glozar / Galerie Josefa Sudka / Uměleckoprůmyslové museum v Praze / Se souhlasem k užití

"Nemohl chybět ani Svatý Vincent, občanským jménem Vincent Venera, malíř a hudebník, v osmdesátých letech nepřehlédnutelná figura malostranských ulic, v době svého exilu v USA snad i příležitostný pornoherec. Díky vstřícnosti Vincentova přítele Pabla de Sax byly zaznamenány jeho jedinečné výroky, které svojí otevřeností zahanbují celou tehdejší punkovou scénu," dodává kurátor.

Jan Glozar zařadil do svého cyklu i další spoluobčany, bohužel se ale dobových autorských zvětšenin moc nezachovalo, a některé z nich jen v poškozeném stavu. Soubor Portréty vznikal v letech 1986 až 1988.

Výstavní premiéra cyklu Vltavěnka

Součástí expozice je i výstavní premiéra Glozarova unikátního souboru Vltavěnka. Ten není sérií portrétů, ale cyklem zachycujícím v syrové podobě osobnost staré ženy žijící ve svém vlastním světě u Slapské přehrady. "Také v tomto případě musíme obdivovat, s jakým citem se k fotografovaným autor obracel, i to, že ho tito často komplikovaní lidé akceptovali," konstatuje kurátor Mlčoch.

Z cyklu Vltavěnka, 1975
Z cyklu Vltavěnka, 1975 | Foto: Jan Glozar / Galerie Josefa Sudka / Uměleckoprůmyslové museum v Praze / Se souhlasem k užití

O autorovi snímků

Jan Glozar se narodil 19. června 1955 v Praze, fotografoval už v době studia na Střední odborné škole výtvarné, kterou absolvoval roku 1975. Následně pracoval v nejrůznějších organizacích a profesích: v tehdejší Československé televizi dělal rekvizitáře, pak zhotovoval grafické práce pro Filmový podnik, vyzkoušel si i povolání požárníka v Dopravních podnicích. Odborné vědomosti si doplnil studiem na Institutu výtvarné fotografie (1982-1985) a následně na FAMU (1986-1991). Od roku 1992 působil určitou dobu v české variantě časopisu Playboy, vedle toho se věnoval návrhům obalů a propagačních materiálů gramofonových desek, plakátové tvorbě a výzdobě interiérů, měl též reklamní studio. Všestranný talent realizoval dokonce v malířství a literární tvorbě, nadto se věnoval horolezectví.

Výstava Jan Glozar: Portréty je až do 15. října k vidění v pražské Galerii Josefa Sudka. Kurátorem výstavy je Jan Mlčoch, za grafickým designem stojí Štěpán Malovec. Tento článek vychází z kurátorského textu Jana Mlčocha.

 

Právě se děje

Další zprávy