Běžkyni při tréninku brutálně napadl muž. Jako terapii spustila kampaň proti násilí

mdan mdan
6. 12. 2018 9:00
Sedminásobná maďarská šampionka Viktória Makaiová si jednu neděli šla jako vždy zaběhat svou obvyklou trasu. V bezpečné, dobře osvětlené a rušné budapešťské čtvrti však maďarskou ultramaratonskou běžkyni brutálně sexuálně napadl muž. Ten, kterého potkávala každý den a který na ni pravidelně s úsměvem mával. Jako součást terapie spustila o 14 dní později kampaň proti násilí na ženách s názvem Run Away (Uteč).
Jeden z plakátů kampaně maďarské běžkyně.
Jeden z plakátů kampaně maďarské běžkyně. | Foto: sportagvalaszto.hu/runaway

Místo aby se ultramaratonkyně po brutálním napadení uzavřela před světem, rozhodla se podniknout protiútok a svůj příběh zveřejnit. "Můj synovec, novinář László Szilágyi, mi říkal, že to nechápe. Ale že pokud je to něco, co chci skutečně udělat, pomůže mi," popsala 38letá matka dvou dětí vznik kampaně. 

Jejímu šíření po maďarském internetu přitom předcházel jeden příspěvek na sportovním blogu Sportágválasztó a fotka s komentářem na sociálních sítích.

"Když jsem se pak po třech dnech od útoku vrátila z nemocnice, rozhodli jsme se s manželem nafotit sérií snímků na Markétině ostrově, který je velmi populární mezi běžci. Nevěděli jsme hned, jestli a jak je využijeme. Ale řekli jsme si, že pokud je nakonec použijeme, bude to v nějakém pozitivním kontextu," vysvětlila Makaiová Aktuálně.cz. Za 14 dní nato byla kampaň s více než výmluvnými snímky připravená. 

Na webu Sportágválasztó později umístila i video a sérii propagačních fotek se zpovědí, ze které mrazí. "Znala jsem ho. Zdravil mě každé ráno s úsměvem na tváři," píše se pod jedním plakátem.

Pomohli byste?

"Běžela jsem ke krajnici, abych požádala o pomoc. Projelo kolem mě auto, ale nezastavilo," zní další heslo, doplněné otázkou "Pomohli byste?".

Makaiová v den napadení běžela bezpečným, dobře osvětleným a rušným sousedstvím v Budapešti, a přestože si vždy byla vědoma toho, co je nebo není nebezpečné, k útoku stejně došlo.

Muž ji přepadl nedaleko jejího domova, na rušné cestě, po které projížděla auta. Činu si nikdo nevšiml a Makaiovou nakonec před znásilněním a pravděpodobnou smrtí zachránil její manžel, který ji šel hledat poté, co se dlouho nevracela. Policie 37letého útočníka ten samý den zatkla a obvinila. A muž se ke zločinu přiznal.

Viktória Makaiová, kampaň Run Away
Viktória Makaiová, kampaň Run Away | Foto: sportagvalaszto.hu/runaway

"Možná kampaň pomůže ostatním, aby se podělili o svůj příběh," uvedla Makaiová s tím, že doufá, že kampaň také pomůže zlepšit bezpečnost. "Až můj vlastní příběh mi ukázal, kolik žen zažilo něco podobného. Je nás tolik!" dodala pro Aktuálně.cz s tím, že ji překvapilo, že se její příběh dostal i na populární web Bored Panda. 

Stoprocentní bezpečnost neexistuje

O svém napadení napsala několik blogových příspěvků, ve kterých také popisuje, na co se útočníka během útoku ptala. Muž mimo jiné uvedl, že již dříve napadl svou bývalou přítelkyni.

"Za svůj život vděčím manželovi. Stoprocentní bezpečnost neexistuje," sdělila médiím běžkyně. "Byla jsem podezíravá vůči muži, který běžel za mnou, ale zdráhala jsem se uvěřit, že šel po mně," uvedla. Přesto stále věří, že nejlepší je před útočníkem utéct. "Dříve a rychleji," tvrdí maratonská běžkyně.

Do kampaně se postupně zapojily i další organizace pomáhající ženám i obětem násilí, včetně běžců nebo vývojářů bezpečnostní aplikace. "Žádné další akce přidávat nechceme. Ráda bych taky pomáhala dál ostatním," popsala svoje další kroky Makaiová. 

Viktória Makaiová, kampaň Run Away
Viktória Makaiová, kampaň Run Away | Foto: sportagvalaszto.hu/runaway

Sportovkyně se k běhání vrátila necelý měsíc po útoku. "Je to velmi zvláštní, vrátit se k aktivitě, při které jsem utrpěla traumatický zážitek. Ale nechci se vzdát svého běhání o samotě. Je to pro mě forma očistné kúry," uvedla s tím, že i přes všechna opatření se podobný incident může stát kdekoliv. 

Syn mě prosil, abych si zakryla poraněný obličej

Kromě toho se začala věnovat také bojovému sportu krav maga, aby byla lépe připravená na to, co by se jí v budoucnu mohlo stát.

Makaiová se svěřila s tím, jak útok ovlivnil její děti. "Můj malý syn mě poprosil, abych si zakryla obličej, aby věděl, že jsem to pořád já. Když jsem mu večer četla pohádku, vzala jsem jej na klín, aby mi neviděl do obličeje. Kolébala jsem ho hlasem a dotykem tak, aby neviděl můj poraněný obličej. Když mu můj obličej chyběl, dívali jsme se na rodinné fotky, kde jsme všichni šťastní a zdraví," napsala.

Uvedla také, jak nemocniční sestra pověsila zakrvácenou a roztrhanou běžeckou bundu do skříně v jejím nemocničním pokoji.

"Koukala jsem na ni, když jsem se balila před propuštěním z nemocnice. Byla jsem otřesená a v šoku, když jsem na ni pohlédla. Vyhodit ji do koše byl malý krůček k vyrovnání se s prožitým traumatem. Boty, které jsem tehdy měla, jsem si už nikdy neobula," dodala běžkyně.

Jediné, co jí z osudného dne kromě jizev a ran na duši zůstalo, je triko, které jí muž vzal domů a vypral. Na Vánoce ale podle svých slov dostane pod stromeček nové vybavení, se kterým vyrazí vstříc lepším zítřkům. 

Video: Jasmína Houdek zažila znásilnění, teď učí ženy sebeobranu

Je třeba umět si vymezit vlastní hranice. Jasně říct, co chceme, nebo nechceme. Od dětství jsme vedeny k tomu, abychom byly hodné holčičky | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 32 minutami

Rodná čísla budou v občanských průkazech až do roku 2023

Rodná čísla se budou zapisovat do občanských průkazů až do konce roku 2023. Původně neměla být v dokladech vydávaných od příštího roku. Schválila to sněmovna v rámci návrhu zákona, který má usnadnit sdílení informací mezi úřady. Předloha kvůli tomu upravuje na 170 zákonů. Změny nyní posoudí Senát.

Původně měla být rodná čísla v dokladech nahrazena jiným číslem, z něhož by nebylo možné určit věk a pohlaví, už od loňského roku. Sněmovna ale předloni schválila dvouletý odklad tohoto opatření. Odklad navrhla vláda kvůli tomu, že se úřady na změnu nestihly připravit. Norma má také o rok na 1. ledna 2023 odložit ostré spuštění elektronické sbírky zákonů, což navrhnul vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

"Obíhat mají data, nikoli lidé," shrnul smysl zákona Hamáček. Návrh má zajistit, aby občané nemuseli státním institucím poskytovat opakovaně stejné informace, což patří mezi cíle zákona o právu občanů na digitální služby.

Změny jsou podle ministerstva vnitra nutné kvůli tomu, že platné předpisy fakticky neumožňují širší sdílení údajů vedených v různých informačních systémech úřadů. V českých zákonech jsou totiž proti běžné zahraniční praxi často uzavřené výčty případů, kdy lze údaje využít. Vláda navrhla proto tyto seznamy zrušit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německý soud zakázal kontrarozvědce sledovat celou AfD

Německá kontrarozvědka prozatím nesmí na celostátní úrovni sledovat kvůli podezření z pravicového extremismu celou opoziční stranu Alternativa pro Německo (AfD). Rozhodl o tom správní soud v Kolíně nad Rýnem, jak magazínu Der Spiegel potvrdil mluvčí soudu. To, že Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, zařadila stranu na seznam podezřelých z pravicového extremismu, se dostalo do médií ve středu. AfD se proti tomu ostře ohradila.

O AfD, která je označována za pravicově populistickou až radikální, se doposud zajímaly tajné služby v několika spolkových zemích, mimo jiné v Braniborsku nebo Sasku. Na celostátní úrovni se kontrarozvědka loni v březnu rozhodla sledovat národovecké Křídlo (Der Flügel) uvnitř AfD, protože se podle ní potvrdilo podezření, že je to uskupení s krajně pravicovým zaměřením. Křídlo se sice mezitím formálně rozpustilo, tento proud je ale nadále v AfD silně zastoupen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy