Ženy dávají na Twitter fotky kalhotek. Protestují tak proti osvobození násilníka

Magazín Magazín
16. 11. 2018 16:37
Sociální sítě zaplavily fotky dámského spodního prádla. Ženy tímto způsobem protestují proti osvobození 27letého Ira, který znásilnil o deset let mladší dívku. Porota ho před týdnem zprostila viny na základě obhajoby, při které použila právní zástupkyně jako předmět doličný vyzývavé spodní prádlo oběti.
#ThisIsNotConsent
#ThisIsNotConsent | Foto: Twitter RuthCoppinger

"Existují důkazy, které potvrzují, že dívka byla fyzickému kontaktu s obžalovaným nakloněna a otevřena. Stačí se podívat na to, jak byla oblečená a že na sobě měla tanga," přednesla obhajobu právní zástupkyně obžalovaného.

Rozhodnutí poroty a především forma obhajoby vyvolala na Twitteru silnou odezvu. Dívky a ženy z celého světa sdílí s klíčovým slovem #ThisIsNotConsent (Tohle není souhlas) fotky svého spodního prádla.

"Myslela jsem si, že naše společnost se už dávno nenachází v pradávné minulosti, kdy se z obětí znásilnění stávali viníci," uvedla jedna z aktérek protestu Susan Dillonová pro zpravodajskou televizi CNN. Nesouhlasí s tím, že by si dívka mohla za znásilnění sama.

Dillonová se problematice znásilnění věnuje dlouhodobě. Na začátku tohoto roku založila na Twitteru skupinu s cílem poskytnout anonymní zázemí a diskusní prostor obětem sexuálního násilí.

Do protestu na Twitteru se zapojila i sociálnědemokratická politička Ruth Coppingerová, která sdílela fotku kalhotek přímo z prostorů irského parlamentu. V příspěvku rovněž vyzvala všechny svoje fanoušky, aby se připojili k protestům, které v Dublinu organizuje feministické uskupení Rosa.

Nesouhlas s osvobozením 27letého násilníka na sociálních sítích překročil hranice Irska. Zapojily se do něj ženy z celého světa.

"Jsem feministka a zastánkyně lidských práv. Frustruje mě, že se něco takového může stát v 21. století" uvedla jistá Michelle Sullivanová z Kanady.

Další z protestujících, Courtney Petersonová z Anglie, na Twitteru napsala, že rozhodnutí irského soudu pro ni není nijak překvapivé. "Vlastně mě to ani nešokuje. U lidí převládá názor, že dívky si mohou za znásilnění samy. Děsí mě ale představa, že někdo je znásilněn a ještě si pak vyslechne názor, že si za to může sám," uzavřela.

Video: Zažila znásilnění, dnes učí ženy bránit se

Je třeba umět si vymezit vlastní hranice. Jasně říct, co chceme, nebo nechceme. Od dětství jsme vedeny k tomu, abychom byly hodné holčičky | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 14 minutami

Novým bezpečnostním poradcem Trumpa by se měl stát vyslanec pro záležitosti rukojmích O´Brian

Trump oznámil, že hodlá do funkce svého bezpečnostního poradce jmenovat Roberta O'Briena, dosavadního zvláštního vyslance pro záležitosti rukojmích. O'Brien, jenž například nedávno dohlížel na soudní proces s rapperem A$AP Rockym ve Švédsku, byl jedním z prezidentových favoritů. Poslední poradce John Bolton rezignoval 10. září kvůli názorovým neshodám s Trumpem. 

před 59 minutami

Zeman jmenoval Václava Čapku předsedou Vrchního soudu v Olomouci

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval Václava Čapku novým předsedou Vrchního soudu v Olomouci. Současný místopředseda olomouckého soudu od října nahradí ve funkci Roberta Grygu, kterému končí sedmileté funkční období. Prezident zároveň jmenoval 29 soudců, kteří budou působit na obecných soudech. Nejvíce nováčků zamíří do obvodu pražského městského soudu.

Další zprávy