Server televizní stanice BBC plánuje změny obsahu. Zruší gastronomickou rubriku s 11 tisíci recepty. Škrty, které mají ušetřit 15 milionů liber, se dotknou i regionálního zpravodajství a cestování. Informoval o tom web britského deníku The Guardian.
Rozhodnutí televize, které vzešlo z dlouhodobých jednání s britskou vládou, vyvolalo vlnu kritiky na sociálních sítích. Nesouhlas vyjadřují i lidé prostřednictvím petice Zachraňte archiv receptů na BBC na webu Change.org. Do dnešního dne ji podepsalo přes 185 tisíc lidí.
Hey @JWhittingdale#BBCrecipes petition now has 100k signatures.
— jack (@MxJackMonroe) May 17, 2016
I'm baking you one of these.
Will you reconsider? pic.twitter.com/GKkshtP2Ot
"Jedná se o velmi oblíbené a hojně využívané webové stránky, které jsou cenným zdrojem informací pro celou Velkou Británii. Poskytují snadno dostupné a nezávislé informace o široké škále potravin a jejich využití v nepřeberném množství receptů," píší organizátoři petice.
Rozhodnutí je podle nic v naprostém rozporu s tím, že se vláda snaží propagovat zdravé stravování. Plánované úspory vzešly z dlouhodobých jednání mezi vedením BBC a britskou vládou a vyústily v ujednání známé jako Bílá kniha.
"Tyto změny zřejmě část společnosti bude kritizovat. My si ale myslíme, že je to správná věc," obhajoval rozhodnutí šéfredaktor zpravodajství a publicistiky James Harding. Změnou by měly projít i ostatní rubriky. Podle prohlášení se tak server bude soustředit především na zkvalitnění klíčového obsahu.
Kritiku kolující na sociálních sítích vyvrací BBC tvrzením, že recepty budou na webu dostupné a dohledatelné pomocí přesné webové adresy. Recepty z televizních pořadů budou na serveru zveřejněny ještě 30 dní po odvysílání.
"Vážíme si toho, že tolik lidí věnuje takovou pozornost našemu obsahu. Jen pro upřesnění, nikdy jsme neměli v plánu vymazat všechny recepty a ani to neuděláme," vysvětlil tiskový mluvčí BBC.
Podle kritiků bude recepty velmi obtížné najít. "Webové stránky budou uzavřeny. Najít archiv bude vyžadovat od uživatelů hodně velké úsilí," kritizuje petice rozhodnutí BBC.
Podle internetového publicisty Daniela Dočekala se podobná situace dala očekávat. BBC je v posledních letech pod tlakem co se nákladů, efektivity a výnosů týče.
"Což je pochopitelné, není to nepodobné situaci České televize. U BBC je navíc poměrně dobře viditelné, že se pokusili velmi široce rozkročit a mají mnoho obsahu, který není čistě zpravodajský. Což také znamená, že je prvním na řadě tam, kde je potřeba škrtat," říká Dočekal.
Vlna dalšího zeštíhlování a konsolidací čeká podle něj i na české vydavatele internetového obsahu.
Upozorňuje zároveň na celosvětový problém médií, který souvisí s nástupem Facebooku a ostatních sociálních sítí a moderních technologií. Lidé čtou zprávy jinak a získávají je z různých zdrojů. "Mobilní telefony v tom dělají ještě větší zmatek, zejména tím, že je nesnadné použít obvyklý obchodní model, tedy reklamu," vysvětluje Dočekal.
Média se podle něj v posledních dvou letech vydala pouze cestou lovení, co se nejvíce líbí a sdílí, a to na úkor kvality. To se teď přestává vyplácet.
"Nevyplácet se začíná i to, co se dělo už před lety - drastické omezení nákladů na ty, co vytvářejí obsah, situace je tak ještě komplikovanější. Řešení většinou paradoxně není v kvalitním obsahu, lepším zacílení a důrazu na obchodní aktivity. Přicházejí ale další a další škrty. Je to spirála mířící do likvidace vydavatele," uzavírá Dočekal.