Kefírer uhranul český internet, kampaň baví odkazy na Hitlera. Je to pubertální vtip, míní expert

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
8. 5. 2016 7:00
Internetová kampaň na mléčný produkt Kefírer, která se svým grafickým provedením i názvem odkazuje na Adolfa Hitlera, je hitem internetu. Během pár dnů, kdy je na sociální síti Facebook, jí olajkovalo šest tisíc fanoušků, dostavil se i velký mediální ohlas. Mnoho lidí však vnímá projekt spíše jako recesi, či upoutávku na nějaký jiný produkt. Podle marketingového experta Martina Charváta k tomu nahrává i fakt, že na stránce chybějí odkazy na skutečného výrobce či prodejce. Správce facebookové stránky Kefírer však spekulace vyvrací a Aktuálně.cz sdělil, že se jedná skutečně o reklamu na výrobek. „Zatím je vše skryté právě kvůli kontroverznosti kampaně," dodává.
Foto: Repro Facebook / Kefírer

„Už po prvním požití se budete cítit jako nadčlověk,“ láká nová internetová kampaň s názvem Kefírer na své produkty. „Kefírer, vůdce mezi kefíry! Čistý, lahodný, dokonalý,“ píše se na stejnojmenné facebookové stránce, která je součástí reklamy. Ta se vizuálně i verbálně odkazuje na německého vůdce Adolfa Hitlera.

Kefírer má na etiketě přehazovačku a knírek, samotný název pak odkazuje na německé pojmenování vůdce - Führer. Stejně je tomu s billboardy, které visí v Brně a nesou nápis „Vůdce mezi kefíry“.

Odkazy jsou prosycené i samotné popisy příchutí, které se na stránkách objevují. „Čistá a dokonalá chuť. Obsahuje pouze nejlepší vybrané kultury. Výrazně zvyšuje koncentraci. Už po prvním požití se budete cítit jako nadčlověk,“ píše se u Čistě bílého Kefírera. Rudě jahodový je zase „obohacený chemicky ošetřenými jahodami, které byly s láskou vypěstovány našimi polskými farmáři. Velmi efektivně bojuje proti plynatosti.“ Hořce čokoládový se zase u vedení neuchytil, narážky na rasovou čistotu jsou cítit v každé větě.

Jako reklama je to pubertální vtip

Podle marketingového experta Martina Charváta se jedná spíše o parodii či teaser na nějaký jiný produkt či akci, než o skutečnou reklamu na výrobek Kefírer „Pokud by se tak firma skutečně prezentovala, pak je to takový pubertální vtip, což je dobré možná na střední škole. Nemá to žádný dlouhodobý význam nebo smysl,“ míní Martin Charvát, kreativní ředitel společnosti Konektor, který však ocenil grafické zpracování kampaně.

Přirovnat se to podle něj dá k pivním nanukům, které před lety v Česku vyráběly. Ty zaznamenaly ze začátku velký úspěch, ale brzy zkrachovaly, protože samotný produkt nebyl dobrý, byl dobrý pouze marketing kolem. Pochyby nad pravdivostí výrobku u něj vytvářejí především chybějící odkazy na skutečného výrobce nebo prodejce. „Regulérní výrobce musí a hlavně chce ukázat, odkud ten produkt pochází, jak ho dělá a kdo je za něj zodpovědný. Nic takového na stránkách nenajdete,“ dodává.

Foto: Koláž Aktuálně.cz

Odkazy chybí kvůli kontroverznosti

Podle správce Facebokové stránky se však skutečně jedná o kampaň na produkt Kefírer. „Ano, je to kefír,“ sdělil Aktuálně.cz. Výrobce ani distributor není na stránkách uveden právě kvůli kontroverznosti tématu.

„Zatím je vše skryté právě kvůli kontroverznosti kampaně. Lidi dokáží vyhledat různé věci, což jsme nechtěli riskovat. Kdyby se kampaň nepovedla, tak si ji s námi nikdy nikdo nebude spojovat,“ doplnil pro Aktuálně.cz.

Kontroverznost si dle svých slov tvůrci uvědomují, sám správce profilu však odmítá, že by nějakým způsobem shazovali odkaz druhé světové války, popřípadě hrůz nacismu. „Zaměřujeme se na samotnou postavu Adolfa a věříme, že by neměla být démonizována, ale naopak se stát terčem posměchu společně s fašistickými myšlenkami. Což se už v naší společnosti děje. Vznikají knížky, filmy, parodie, meme a třeba i dost populární předabovaná videa,“ dodává.

Úspěch není v Hitlerovi, ale v míře provokace

Kefírer zaznamenal neuvěřitelný úspěch na sociálních sítích. Od 3. května, kdy se na Facebooku objevila stránka poprvé, nasbírala více než osm tisíc lajků. Podle Charváta není úspěch závislý právě na postavě Hitlera, ale spíše na hloubce provokace, kterou autoři zvolili. „Kdyby to bylo se Stalinem nebo Mao-Ce Tungem, bylo by to podobné. Akorát Hitler je dobře rozeznatelný symbol.“

Podle něj byla česká společnost vždy daleko otevřenější k podobným reklamám, než okolní země. Vysvětluje tak i fakt, že se pod příspěvky na Facebooku rozjelo mnoho příspěvků, které černým humorem glosují kampaň. „Je zde vysoká tolerance vůči náboženství, sexu, všem těmto věcem, které jsou jinde tabuizovány. Takováto témata zde přijímáme otevřeně, akorát jsme tak trochu xenofobní,“ uzavírá Charvát.

Pravdu se tak lidé dozvědí nejspíše až 17. května, kdy by měl výrobek dorazit na pulty prodejen.

Je tam špatná hudba i casting, výrazy těch lidí, co se pohupují do rytmu, jako by už byli v ústavu paliativní péče, vypadají přihlouple, kritizuje klip na jižní Moravu expert na marketing Jakub Horák. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy