Baskytaristka v Anglii zaměstnává v kavárně jen muzikanty, kteří teď nemají práci

ČTK ČTK
20. 2. 2021 8:05
Baskytaristka v anglickém Bristolu otevřela kavárnu poté, co podle svých slov přišla kvůli pandemii covidu-19 o všechno. Zaměstnávat hodlá pouze muzikanty, kteří v důsledku zákazu živého vystupování nemají na živobytí, napsala zpravodajská stanice BBC.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Bristolská hudebnice Lianna Leeová Daviesová uvedla, že ona i její partner neměli peníze kvůli koronavirovým restrikcím, které donutily jejich rockovou kapelu Turbowolf přestat vystupovat. Lednové otevření kavárny LD's Café, kde si mohou zákazníci koupit jídlo i nápoje s sebou, pro ni mělo být východiskem, "jak získat zpět kontrolu" nad svými financemi.

Uvedla, že se na ni nevztahovala žádná vládní pomoc pro lidi postižené ekonomickými dopady pandemie a postupně "přišla o všechno". Nejprve zkoušela dávat on-line lekce, kvůli přílišnému stresu s tím však musela přestat. Podle BBC čelí britští kreativní umělci jako Daviesová propadu příjmů až o dvě třetiny.

"Prostě jsem cítila, že nedává smysl sedět a čekat na vládu, aby rozhodla, co můžu a nemůžu dělat, takže jsem se pokusila dostat situaci mé rodiny pod kontrolu. Naštěstí to zafungovalo," uvedla. "Chci být zaměstnavatelem, k němuž se budou moci muzikanti vracet mezi koncerty a turné, až se vše znovu otevře."

Řekla také, že na její hudební kariéru má negativní dopad odchod Británie z Evropské unie. "Kvůli brexitu se možnost, že si hudebníci budou schopni vydělávat a jezdit na turné, čím dál více snižuje," postěžovala si.

Liannin spoluhráč v kapele Blake Davies uvedl, že když udeřila pandemie, musel zanechat dráhy bubeníka a vzít zavděk příležitostnými pracemi pro Amazon nebo Tesco. Výplata zde ale nebyla "zdaleka tak vysoká", jak byl zvyklý v dobách před krizí, když ještě vystupoval.

Práce v kavárně s dalšími muzikanty pro něj byla "záchranným pásem pro tonoucího". "To, že se teď pohybuji celý den mezi stejně smýšlejícími lidmi, určitě pomohlo mému duševnímu zdraví," řekl.

Video: Italové vidí světlo na konci tunelu, restaurace měly po rozvolnění plno, říká Kučík

Italové jsou poměrně disciplinovaní, ale z restriktivních opatření byli unavení. Po rozvolnění je cítit optimismus, říká Vít Kučík. | Video: Daniela Drtinová, DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy