Francouzi mohou obědvat u pracovního stolu. Vláda kvůli covidu zrušila bizarní zákaz

Magazín Magazín
18. 2. 2021 9:08
Pracovní pauza na oběd byla ve Francii dlouho posvátným rituálem a hodit do sebe v kanceláři za pochodu jen něco malého nepřipadalo v úvahu. Pandemie koronaviru ovšem přinesla zavření restaurací, a francouzský zákoník práce, který zaměstnancům nařizoval jíst plnohodnotná menu u stolu s kolegy, tak po letech prošel radikální změnou.
Foto: Shutterstock

Francouzi mohou od letošního února konečně jíst nad počítačovou klávesnicí u svého pracovního stolu, aniž by přitom porušovali zákon. Francouzská vláda na konci loňského října kvůli šíření pandemie koronaviru zavřela všechny restaurace, kavárny i bary, což však znamenalo také potřebu upravit zákoník práce. 

Ten místním obyvatelům dříve zakazoval obědvat v kanceláři, což odráželo význam, který francouzská kultura přikládá jídlu a patřičnému stolování, píše zpravodajský web stanice CNN. Zaměstnanci byli zvyklí v době polední pauzy zajít do nedalekého bistra, objednat si menu o dvou až třech chodech a při jídle s kolegy vést společenskou konverzaci.

V době, kdy by měli lidé co nejvíc omezit sociální kontakty, ale musely do té doby nepřekročitelné tradice ustoupit stranou. Francouzská vláda vydala dočasný dekret platný pro všechna pracoviště s více než 50 zaměstnanci, podle kterého už obědvání o samotě u pracovního stolu před počítačovou obrazovkou není tabu.

Opatření má zajistit dodržování patřičných rozestupů ve chvíli, kdy lidé nemají na obličeji roušky či respirátory. Původní zákaz obědů u pracovního stolu, jehož porušení se trestalo pokutou, přitom vznikl během 20. století, kdy se zákonodárci obávali, že zaměstnavatelé budou pracovníky vykořisťovat a nedají jim prostor ani na to, aby se v klidu naobědvali.

Důvodem jeho zavedení pochopitelně bylo také francouzské požitkářství a snaha zachovat v oblasti stravování nějaký bonton, který dnes jiné národy třeba už tolik nectí. Vládní dekret proto ve francouzské společnosti vyvolal emotivní reakce a deník Le Figaro například k článku o něm přidal obrázek nešťastné sekretářky, která má v jedné ruce vidličku, ve druhé telefon a do toho zírá na monitor počítače.

"Když nás, Francouze, srovnám například s Američany, naše představa o pracovní morálce je úplně jiná. Francouz potřebuje během oběda na chvíli ulevit svým myšlenkám a protáhnout tělo, ne do sebe rychle něco naházet u pracovního stolu. Jen tak může načerpat energii na to, aby po přestávce pracoval dál," vysvětlila pro deník New York Times překladatelka v důchodu Agnès Dutinová.

Mohlo by vás zajímat: Gentleman svůj vzhled řeší, styl je cesta k úspěchu, tvrdí Šmíd

Gentlemanovi záleží na jeho zevnějšku, musí to být ležérní, kravatu nosím schválně nakřivo, to je dokonalá nedbalost, že kravatu už neřeším. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 46 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy