Chci zemřít, dejte mi lano. Matka nahrála reakci syna na šikanu, lidé se ho zastávají

Magazín Magazín
21. 2. 2020 11:57
Devítiletý australský chlapec Quaden Bayley od narození trpí poruchou růstu kostí. Oproti vrstevníkům má tedy výrazně menší postavu, a proto se stal terčem nevybíravé šikany. Poté, co se jeho matka ve facebookovém videu svěřila s problémy, kterým Quaden musí čelit, mu vyjádřili podporu lidé i celebrity po celém světě.
Chci zemřít, bodnout se do srdce, dejte mi lano. Matka zveřejnila reakci syna na opakovanou šikanu. | Video: Yarraka Bayles

Je to několik dnů, co Yarraka Bayleyová, matka devítiletého aboriginského chlapce z australského Queenslandu, nahrála na Facebook srdceryvné video, které se později stalo virálním. Její syn Quaden v něm brečí poté, co ho ve škole spolužáci šikanovali.

Říká, že se chce zabít, a podle informací australské televizní stanice ABC skutečně už několik pokusů vzít si život provedl. Matka ve videu, které na jejím facebookovém profilu zhlédly miliony lidí, dodává, že se její syn se šikanou potýká takřka každý den.

"Právě jsem syna vyzvedla ze školy, upozornila ředitele, co se stalo, a chtěla bych všechny rodiče a učitele upozornit, že takhle vypadají důsledky šikany. Vychovávejte, prosím, své děti, aby se něco takového nedělo," apeluje Bayleyová ve videu. 

Důvodem, proč se Quaden stává častým terčem posměšků ze strany svých vrstevníků, je to, že odmalička trpí achondroplázií, poruchou růstu kostí, která u lidí způsobuje malý vzrůst známý jako nanismus. Spolužáci tak chlapce zahrnují nejapnými žerty na adresu jeho výšky.

Quadenova matka ve videu slibuje, že kdykoli se incident se šikanou bude opakovat, hodlá natočit další video, aby měli lidé problém stále na očích a ona tak dosáhla nějaké společenské změny. "Musíme zabránit tomu, aby si nevinné děti kvůli šikaně sahaly na život," zdůrazňuje.

Na Facebooku se jí ale dostalo takové podpory, že další video už možná nebude potřeba. Jak informoval zpravodajský web britské BBC, lidé po celém světě začali sdílet své vlastní zkušenosti se šikanou pod hashtagem #StopBullying (zastavte šikanu) a nabádali Quadena, aby zůstal silný.

Vlna solidarity

Americký komik Brad Williams, který trpí stejnou poruchou vzrůstu jako chlapec, uvedl, že pro Quadena za necelý den vybral přes 130 tisíc dolarů, aby se s rodinou mohl podívat do Disneylandu. "To, co se mi podaří vybrat, ale nebude jen pro Quadena. Bude to pro všechny, které někdy někdo šikanoval a říkal jim, že nejsou dost dobří," napsal Williams na web sbírky. 

Syn amerického prezidenta Eric Trump přiznal, že mu sledování videa lámalo srdce, a slavný australský herec Hugh Jackman pro chlapce natočil video, ve kterém mu řekl, že je silnější, než si myslí. Hvězda basketbalového týmu Boston Celtics Enes Kanter na svém Twitteru pozval Quadenovu rodinu na zápas ligy NBA. Aboriginský ragbyový tým zase Quadenovi nabídl, aby ve víkendovém zápase proti Maorům celé mužstvo vedl.

Svět reaguje na šikanu Quadena:

Nabídka přátelství i doprovodu Národního ragbyového týmu. Svět reaguje na šikanu Quadena | Video: Twitter/NRL
 

Právě se děje

před 34 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 39 minutami

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy