Nejmenší superhrdina na světě zachraňuje bezdomovce. Jsou mu čtyři roky a jeho zbraní je láska

Magazín Magazín
24. 5. 2018 16:57
Chodí po městě s červenou saténovou pláštěnkou a zachraňuje lidské životy. Tenhle superhrdina se nejmenuje Clark Kent, ale Austin Perine. Ve svých čtyřech letech v americkém Birminghamu zachraňuje bezdomovce, kterým nosí jídlo nebo jim pomáhá sehnat místo na spaní.
Austin Perine a jeho otec.
Austin Perine a jeho otec. | Foto: twitter.com/PresidentPerine

Austin Perine chodí k azylovému domu Firehouse Ministries se svým otcem TJ pravidelně už od března a místním bezdomovcům rozdává jídlo a úsměv. O mimořádném chlapci informovala americká televizní stanice CNN.

Nosí modročervený úbor jako Superman, místo obrovského S se mu na hrudníku skví nápis #ShowLove - Ukaž lásku. "Projevit lásku znamená, že se o někoho zajímáte bez ohledu na to, jak vypadá," popsal americké reportérce chlapec své motto.

"To kvůli tobě se chci stát lepším člověkem. Rozdáváš lásku všude, kudy chodíš," cituje stanice jednoho z bezdomovců, zatímco mu chlapec podává kuřecí sendvič a studený nápoj.

Prezident Austin

Raději než Superman si ale chlapec podle svého otce říká "Prezident Austin". Jeho hlavní agendou je pronásledování zlobivých kluků ve škole a zajišťování jídla pro lidi bez domova. "Austin je prostě soucitné dítě. Chce vidět všechny šťastné," sdělil TJ Perine.

Nápad na pomáhání bezdomovcům se zrodil poté, co se čtyřletý Američan díval se svým otcem na pořad, ve kterém panda opustila svá mláďata. Otec mu tehdy řekl, že se panda stane bezdomovcem.

Austin si nechal vysvětlit, co to slovo znamená, a zašel s otcem do místního azylového zařízení pro lidi bez domova. "Můžeme jim dát najíst?" zeptal se údajně čtyřletý chlapec. Místo další hračky tak Austin a jeho otec koupili pro lidi v nesnázích kuřecí sendviče v Burger Kingu.

Zpráva o malém superhrdinovi se postupem času rozkřikla a dostala se i k vedení známého rychlého občerstvení. Burger King dal chlapci roční poukázku na tisíc dolarů měsíčně (zhruba 22 tisíc korun), aby mohl dál plnit svou misi.

A iniciativa ShowLove se dostala i k birminghamskému starostovi Randallu Woodfinovi, který Austina označil za ambasadora města. "Austin je naděje. Je jeden z generace mladých lidí, kteří chápou, jak důležité je pomáhat druhým. A představuje to, čeho si všichni vážíme a co oceňujeme, a sice projev lásky," nechal se slyšet starosta.

Sendviči to nekončí

Azylový dům Firehouse Ministries se ročně postará o pět tisíc žen, mužů a dětí. Nejpodstatnější je právě zajištění přísunu jídla potřebným. "Děláme to s velmi malým rozpočtem, takže jsme velmi závislí na komunitě," vysvětlila ředitelka zařízení Anne Rygielová. "Vidět tohohle malého superhrdinu v jeho pláštěnce, jak přichází a mluví svým sladkým hláskem, nám vždycky zlepší den a náladu," popsala Rygielová.

Austinův otec doufá, že aktivita jeho syna bude mít pozitivní dopad a pomůže zlepšit zázemí nejen pro lidi bez domova. "Dostalo se nám mnoho podpory ze strany státu, chceme naše aktivity více rozšířit a nezůstat jen u rozdávání sendvičů," citovala CNN Perinea.

Rádi by se tak zaměřili na budování center pro lidi, kteří jsou jakkoliv závislí, užívají drogy nebo se potýkají s duševní chorobou, aby se mohli vrátit k normálnímu pracovnímu životu.

Perineovi vědí, jak důležité je vzájemně si pomáhat. Jejich starší, šestnáctiletý syn Taylor totiž trpí autismem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Šeda prodloužil s Mladou Boleslaví smlouvu do roku 2021

Fotbalový brankář Jan Šeda prodloužil v Mladé Boleslavi smlouvu do června 2021. Čtyřiatřicetiletý gólman už za Středočechy odchytal přes stovku zápasů, o pokračování spolupráce se zkušenou oporou klub informoval na svém webu.

"Je to zkušený brankář, který v Mladé Boleslavi opakovaně pomohl klubu v těžkých situacích a dnes by už měl být tím správným mentorem pro naše mladé brankáře v áčku i béčku a svými zkušenostmi by jim měl pomáhat ve sportovním růstu na prvoligovou úroveň," uvedl prezident klubu Josef Dufek. "Nová smlouva je pro mě samozřejmě pocta a nad jejím podepsáním jsem se nemusel dvakrát rozmýšlet. Věřím, že předvedu ještě spoustu dobrých výkonů," prohlásil Šeda.

V nejvyšší české soutěži odchytal za středočeský celek 118 ligových zápasů. V aktuálním ročníku zasáhl do 15 utkání, ve zbylých deseti dostal přednost třiadvacetiletý Jan Stejskal. "Je pravda, že patřím k nejstarším hráčům dnešního týmu, a věřím, že stále mám a budu mít mančaftu co předávat ze svých zkušeností," konstatoval Šeda, který v minulosti hrál za nizozemský Waalwijk a indický tým Goa. Krátce působil i v Teplicích, za něž si ale ligový start nepřipsal.

Šeda je druhým hráčem Mladé Boleslavi, který v nedávné době prodloužil s klubem kontrakt. V polovině května učinil stejný krok kapitán Marek Matějovský. Osmatřicetiletý záložník se momentálně zotavuje z opakované operace achilovky a není jasné, kdy se znovu vrátí do hry.

Další zprávy