Malý autista se první školní den rozbrečel, utěšil ho kamarád. Jejich fotka je hitem

Magazín Magazín
30. 8. 2019 9:03
Osmiletý Američan Conner má poruchu autistického spektra, takže ho první školní den rozrušil povyk, který před otevřením školy dělaly další děti. Když stejně starý spolužák Christian brečícího chlapce spatřil, vzal ho za ruku a Connerova úzkost brzy zmizela. O příběhu napsala na Facebook Christianova matka, díky které teď dojímá čtenáře po celém světě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

První školní den může být pro mnoho lidí velký nápor na nervy. Platí to obzvlášť pro ty, kteří se mezi svými spolužáky nesetkají s oporou. Příběh dvou amerických školáků z kansaského města Wichita, který se stal díky jedné fotografii internetovým virálem, je ale důkazem, že vzájemná laskavost u dětí ještě nevymizela.

Courtney Mooreová na konci srpna podobně jako další američtí rodiče přivezla svého osmiletého syna Christiana do jedné z místních základních škol. Vzápětí sledovala, jak se její syn přidal k dalšímu chlapci, který seděl na zemi opodál od jiných dětí a brečel.

"Začal ho utěšovat. Vzal ho za ruku a šel s ním ke dveřím školy, kde kluci čekali, než zazvoní, a pak se společně vydali dovnitř," řekla matka stanici CNN. Až později zjistila, že spolužák jejího syna jménem Conner má poruchu autistického spektra.

Conner se rozhodl, že se chce do školy dopravit sám autobusem, ale dorazil příliš brzy, takže vchod do školy nebyl ještě otevřený. Všichni školáci čekali venku, bavili se a dělali velký hluk, což Connera zneklidnilo.

"Moc se do školy těšil, ale i drobnosti ho dokážou rozrušit. Navíc je hodně emotivní a neubrání se slzám, když je smutný, ani když je veselý. Pořád se bojím, že se mu někdo bude smát, protože nezvládá mluvit bez chyb, nedovede dlouho v klidu sedět nebo poskakuje a mává rukama," svěřila se CNN Connerova matka April Critesová.

Ta u synova příchodu do školy nebyla, takže se o všem dověděla až z facebookového příspěvku, který zveřejnila matka Christiana. Popisek i fotografie ji pak podle jejích slov rozplakaly. "Kdyby byly všechny děti jako Christian, tak bych se o Connera vůbec nemusela strachovat," poděkovala Critesová na sociální síti.

Oba chlapci se rychle spřátelili a od prvního školního dne už spolu byli dvakrát venku a taky společně hráli videohry. Conner se podle své matky někdy cítí frustrovaný, když si má hrát s ostatními spolužáky, ale s Christianem bývá vždy klidný. Christianova matka dodala, že její syn vůbec netušil, že je Conner autista, a viděl v něm jen kamaráda, který potřeboval pomocnou ruku.

Video: Lidé se bojí, myslí si, že nemáme city a nemluvíme, říká autistka

Když jsem se v zaměstnání vyoutovala, řekli mi, že kdyby to věděli, nikdy by mě nezaměstnali, líčí Ivana Recmanová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 16 minutami

Mimořádná dodávka 100 000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech dorazí do ČR příští týden, uvedl premiér Babiš. Dávky přenechaly Česku ostatní státy EU

Zdroj: ČTK
Další zprávy