Vesnice je po smrti bohaté mecenášky na prodej. Za 43 domů a hospodu zájemce zaplatí 674 milionů

jaz
6. 4. 2016 12:45
Britská realitní kancelář prodává celou vesnici i s přilehlými poli a lesy. Nový majitel v přepočtu zaplatí 674 milionů korun a bude vlastnit nejen desítky rodinných domů, ale i hospodu, historické panské sídlo nebo čerpací stanici. Místní obyvatelé doufají, že jejich nový pronajímatel bude stejně tak laskavý jako nedávno zesnulá majitelka, která držela nájmy velmi nízko.
Foto: cundalls.co.uk

Obec West Heslerton leží v severním hrabství Yorkshire a donedávna to byla velmi spokojená vesnice, jejíž majitelkou byla postarší movitá dáma Eve Dawnayová.

Ta ovšem před pěti lety zemřela, a jelikož nezanechala žádného dědice, je celá vesnice nyní na prodej. Podle tamní realitní kanceláře jsou nemovitosti i zemědělská půda k odprodeji za 20 milionů liber, což je v přepočtu zhruba 674 milionů korun. Informoval o tom server Telegraph.

Obec West Heslerton
Obec West Heslerton | Foto: cundalls.co.uk

O 43 rodinných domů, hospodu, čerpací stanici, panské sídlo s 21 ložnicemi i zemědělskou půdu o rozloze 809 hektarů je podle realitní kanceláře velký zájem. "Můj telefon stále zvoní. Měl jsem už 50 žádostí o podrobnosti," řekl Tom Watson z realitní kanceláře, která má prodej vesnice na starost.

Poslední majitelku vesnice Eve Dawnayovou všichni popisují jako laskavou a milou dámu. Její rodina vlastnila obec 150 let, ona ji zdědila po smrti svého otce v roce 1964. Po studiích na Oxfordu se vydala pracovat do Paříže i Londýna, většinu svého života ale prožila právě v hrabství Yorkshire, a to zvláště v panském sídle West Heslerton Hall.

Majitelka, která zemřela ve věku 84 let bez jediného dědice, byla v obci velmi oblíbená. Podporovala místní školu, fotbal, kriket i bowlingový tým a držela nájemné velmi nízko, aby tak zaručila věkovou rozmanitost v obci. "Pomohlo to udržet živou vesnickou komunitu smíšenou z lidí všech věkových kategorií a všichni doufají, že se najde někdo podobně benevolentní, kdo převezme majetek," vysvětluje realitní makléř Sky News.

Jeden z 43 domů v Obci West Heslerton.
Jeden z 43 domů v Obci West Heslerton. | Foto: cundalls.co.uk

I přes nízký příjem z pronájmů i zemědělské půdy, který se pohybuje kolem 388 tisíc liber ročně (cca 13 milionů korun), je podle makléře vesnice skvělým místem k dalším podnikatelským záměrům.

Vesnice na prodej nejsou v Anglii nic neobvyklého. Jen v roce 2009 se prodala obec Linkenholt v Hampshire s 22 domy, obchodem i kovárnou za 25 milionů (cca 843 milionů korun), píše BBC. Před dvěma lety se povedlo prodat vesnici Little Rollright v Oxfordshire za 18 milionů liber (607 milionů korun). V obci se nacházelo panské sídlo, fara, pět domů a 200 hektarů půdy.

Vlastníci nemovitostí porušují zákony tím, že se o nemovitosti nestarají, chceme rozvířit debatu, tvrdí squaterka Šárka. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čistý zisk ČEZ vzrostl, za poslední tři čtvrtletí dokonce o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 16,3 procenta na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami. Skupina to dnes oznámila v tiskové zprávě. Po očištění o mimořádné vlivy dokonce podle ČEZ čistý zisk vystoupal až na 14,7 miliardy. Za celý letošní rok chce skupina dosáhnout čistého zisku až 18 miliard oproti 10,5 miliardy za loňský rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy