Vesnice je po smrti bohaté mecenášky na prodej. Za 43 domů a hospodu zájemce zaplatí 674 milionů

jaz
6. 4. 2016 12:45
Britská realitní kancelář prodává celou vesnici i s přilehlými poli a lesy. Nový majitel v přepočtu zaplatí 674 milionů korun a bude vlastnit nejen desítky rodinných domů, ale i hospodu, historické panské sídlo nebo čerpací stanici. Místní obyvatelé doufají, že jejich nový pronajímatel bude stejně tak laskavý jako nedávno zesnulá majitelka, která držela nájmy velmi nízko.
Foto: cundalls.co.uk

Obec West Heslerton leží v severním hrabství Yorkshire a donedávna to byla velmi spokojená vesnice, jejíž majitelkou byla postarší movitá dáma Eve Dawnayová.

Ta ovšem před pěti lety zemřela, a jelikož nezanechala žádného dědice, je celá vesnice nyní na prodej. Podle tamní realitní kanceláře jsou nemovitosti i zemědělská půda k odprodeji za 20 milionů liber, což je v přepočtu zhruba 674 milionů korun. Informoval o tom server Telegraph.

Obec West Heslerton
Obec West Heslerton | Foto: cundalls.co.uk

O 43 rodinných domů, hospodu, čerpací stanici, panské sídlo s 21 ložnicemi i zemědělskou půdu o rozloze 809 hektarů je podle realitní kanceláře velký zájem. "Můj telefon stále zvoní. Měl jsem už 50 žádostí o podrobnosti," řekl Tom Watson z realitní kanceláře, která má prodej vesnice na starost.

Poslední majitelku vesnice Eve Dawnayovou všichni popisují jako laskavou a milou dámu. Její rodina vlastnila obec 150 let, ona ji zdědila po smrti svého otce v roce 1964. Po studiích na Oxfordu se vydala pracovat do Paříže i Londýna, většinu svého života ale prožila právě v hrabství Yorkshire, a to zvláště v panském sídle West Heslerton Hall.

Majitelka, která zemřela ve věku 84 let bez jediného dědice, byla v obci velmi oblíbená. Podporovala místní školu, fotbal, kriket i bowlingový tým a držela nájemné velmi nízko, aby tak zaručila věkovou rozmanitost v obci. "Pomohlo to udržet živou vesnickou komunitu smíšenou z lidí všech věkových kategorií a všichni doufají, že se najde někdo podobně benevolentní, kdo převezme majetek," vysvětluje realitní makléř Sky News.

Jeden z 43 domů v Obci West Heslerton.
Jeden z 43 domů v Obci West Heslerton. | Foto: cundalls.co.uk

I přes nízký příjem z pronájmů i zemědělské půdy, který se pohybuje kolem 388 tisíc liber ročně (cca 13 milionů korun), je podle makléře vesnice skvělým místem k dalším podnikatelským záměrům.

Vesnice na prodej nejsou v Anglii nic neobvyklého. Jen v roce 2009 se prodala obec Linkenholt v Hampshire s 22 domy, obchodem i kovárnou za 25 milionů (cca 843 milionů korun), píše BBC. Před dvěma lety se povedlo prodat vesnici Little Rollright v Oxfordshire za 18 milionů liber (607 milionů korun). V obci se nacházelo panské sídlo, fara, pět domů a 200 hektarů půdy.

Vlastníci nemovitostí porušují zákony tím, že se o nemovitosti nestarají, chceme rozvířit debatu, tvrdí squaterka Šárka. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 35 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy