Vesnice je po smrti bohaté mecenášky na prodej. Za 43 domů a hospodu zájemce zaplatí 674 milionů

jaz
6. 4. 2016 12:45
Britská realitní kancelář prodává celou vesnici i s přilehlými poli a lesy. Nový majitel v přepočtu zaplatí 674 milionů korun a bude vlastnit nejen desítky rodinných domů, ale i hospodu, historické panské sídlo nebo čerpací stanici. Místní obyvatelé doufají, že jejich nový pronajímatel bude stejně tak laskavý jako nedávno zesnulá majitelka, která držela nájmy velmi nízko.
Foto: cundalls.co.uk

Obec West Heslerton leží v severním hrabství Yorkshire a donedávna to byla velmi spokojená vesnice, jejíž majitelkou byla postarší movitá dáma Eve Dawnayová.

Ta ovšem před pěti lety zemřela, a jelikož nezanechala žádného dědice, je celá vesnice nyní na prodej. Podle tamní realitní kanceláře jsou nemovitosti i zemědělská půda k odprodeji za 20 milionů liber, což je v přepočtu zhruba 674 milionů korun. Informoval o tom server Telegraph.

Obec West Heslerton
Obec West Heslerton | Foto: cundalls.co.uk

O 43 rodinných domů, hospodu, čerpací stanici, panské sídlo s 21 ložnicemi i zemědělskou půdu o rozloze 809 hektarů je podle realitní kanceláře velký zájem. "Můj telefon stále zvoní. Měl jsem už 50 žádostí o podrobnosti," řekl Tom Watson z realitní kanceláře, která má prodej vesnice na starost.

Poslední majitelku vesnice Eve Dawnayovou všichni popisují jako laskavou a milou dámu. Její rodina vlastnila obec 150 let, ona ji zdědila po smrti svého otce v roce 1964. Po studiích na Oxfordu se vydala pracovat do Paříže i Londýna, většinu svého života ale prožila právě v hrabství Yorkshire, a to zvláště v panském sídle West Heslerton Hall.

Majitelka, která zemřela ve věku 84 let bez jediného dědice, byla v obci velmi oblíbená. Podporovala místní školu, fotbal, kriket i bowlingový tým a držela nájemné velmi nízko, aby tak zaručila věkovou rozmanitost v obci. "Pomohlo to udržet živou vesnickou komunitu smíšenou z lidí všech věkových kategorií a všichni doufají, že se najde někdo podobně benevolentní, kdo převezme majetek," vysvětluje realitní makléř Sky News.

Jeden z 43 domů v Obci West Heslerton.
Jeden z 43 domů v Obci West Heslerton. | Foto: cundalls.co.uk

I přes nízký příjem z pronájmů i zemědělské půdy, který se pohybuje kolem 388 tisíc liber ročně (cca 13 milionů korun), je podle makléře vesnice skvělým místem k dalším podnikatelským záměrům.

Vesnice na prodej nejsou v Anglii nic neobvyklého. Jen v roce 2009 se prodala obec Linkenholt v Hampshire s 22 domy, obchodem i kovárnou za 25 milionů (cca 843 milionů korun), píše BBC. Před dvěma lety se povedlo prodat vesnici Little Rollright v Oxfordshire za 18 milionů liber (607 milionů korun). V obci se nacházelo panské sídlo, fara, pět domů a 200 hektarů půdy.

Vlastníci nemovitostí porušují zákony tím, že se o nemovitosti nestarají, chceme rozvířit debatu, tvrdí squaterka Šárka. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 43 minutami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy