Košile drogového bosse "Prcka" jde na dračku. Lidé obchod zavalili objednávkami i kritikou

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
29. 1. 2016 21:23
Malý obchod s pánskými oděvy je od zatčení uprchlého mexického zločince Joaquína Guzmána zaplaven stovkami objednávek na košili, kterou měl drogový boss na sobě, když dal během skrývání rozhovor časopisu Rolling Stone. Prodejce je ze zvýšeného zájmu zákazníků nadšený, potýká se zároveň s kritikou, že vydělává právě na nechvalně proslulém jménu odsouzeného vraha a drogového dealera.
Americký herec Sean Penn během setkání s mexickým narkobaronem Joaquínem "Prckem" Guzmánem, v té době na útěku.
Americký herec Sean Penn během setkání s mexickým narkobaronem Joaquínem "Prckem" Guzmánem, v té době na útěku. | Foto: Reuters

Los Angeles - Mexický zločinec Joaquín Guzmán, přezdívaný Prcek, byl několik měsíců na útěku z přísně střeženého vězení, když o něm vyšel článek v americkém časopise i s fotografiemi, jak si v modré košili podává ruku s hercem Seanem Pennem.

Média později informovala, že stejné oblečení prodává kalifornský obchod Barabas. Obchod s pouhými osmi zaměstnanci v poslední době zaplavily objednávky z celého světa i výtky lidí na sociálních sítích, kteří oděvní firmu spojují právě s drogovým kartelem, píše web Mashable. 

"Je to opravdu extrémní. Jsem samozřejmě velmi nadšená, ale naše podnikání všechny ty objednávky po jednom týdnu ochromily," řekla webu Mashable viceprezidentka společnosti Tatiana Kovalchuková s tím, že již druhý týden si museli najít více zaměstnanců, aby byli schopní pokrýt stále zvětšující se poptávku.

Zájem nebyl jen z amerického kontinentu, objednávky chodily také z Německa, Velké Británie, Bulharska i Austrálie.

košile drogového bosse, kterou touží mít lidé po celém světě
košile drogového bosse, kterou touží mít lidé po celém světě | Foto: barabasmen.com

Vše odstartoval článek herce Seana Penna v časopise Rolling Stone, který se v říjnu minulého roku s uprchlým trestancem tajně sešel, aby ho vyzpovídal. Rozhovor měl podle hercových slov sloužit k zahájení vážné debaty o tom, jak USA bojují proti drogám. Ve výsledku lidi na sociálních sítích zajímala fotka, na které si herec podává ruku s Guzmánem v modré košili. 

O stejných košilích za maloobchodní cenu 128 dolarů (cca přes tři tisíce korun) vědělo jen pár lidí. Když se obchod veřejně pochlubil s 20 objednávkami denně, najednou začal nepřetržitě zvonit telefon a chodit stovky e-mailů.

Lidé si navíc obchod Barabas spojují s nechvalně proslulou drogovou organizací. "Někteří jsou navíc velmi agresivní a říkají, že podporujeme drogového magnáta a vyděláváme na tom peníze," řekla Kovalchuková a upozornila, že prodejem košil rozhodně užívání drog nepodporují. Naopak plánují ze zisku darovat pět procent na boj proti narkotikům.

Joaquín Guzmán byl odsouzen v 90. letech za vraždu a obchod s drogami. Poprvé uprchl v roce 2001 v dodávce s prádlem a dařilo se mu na svobodě skrývat 13 let. Dopaden byl v roce 2014 a opět utéct se mu z přísně střeženého vězení povedlo o rok později v červenci, a to 1,5 kilometru dlouhým tunelem přímo ze své cely.

Mexičané pustili kamery do úkrytu uprchlého drogového bosse Joaquina Guzmána zvaného Prcek, kterého zadrželi 8. ledna. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy