Košile drogového bosse "Prcka" jde na dračku. Lidé obchod zavalili objednávkami i kritikou

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
29. 1. 2016 21:23
Malý obchod s pánskými oděvy je od zatčení uprchlého mexického zločince Joaquína Guzmána zaplaven stovkami objednávek na košili, kterou měl drogový boss na sobě, když dal během skrývání rozhovor časopisu Rolling Stone. Prodejce je ze zvýšeného zájmu zákazníků nadšený, potýká se zároveň s kritikou, že vydělává právě na nechvalně proslulém jménu odsouzeného vraha a drogového dealera.
Americký herec Sean Penn během setkání s mexickým narkobaronem Joaquínem "Prckem" Guzmánem, v té době na útěku.
Americký herec Sean Penn během setkání s mexickým narkobaronem Joaquínem "Prckem" Guzmánem, v té době na útěku. | Foto: Reuters

Los Angeles - Mexický zločinec Joaquín Guzmán, přezdívaný Prcek, byl několik měsíců na útěku z přísně střeženého vězení, když o něm vyšel článek v americkém časopise i s fotografiemi, jak si v modré košili podává ruku s hercem Seanem Pennem.

Média později informovala, že stejné oblečení prodává kalifornský obchod Barabas. Obchod s pouhými osmi zaměstnanci v poslední době zaplavily objednávky z celého světa i výtky lidí na sociálních sítích, kteří oděvní firmu spojují právě s drogovým kartelem, píše web Mashable. 

"Je to opravdu extrémní. Jsem samozřejmě velmi nadšená, ale naše podnikání všechny ty objednávky po jednom týdnu ochromily," řekla webu Mashable viceprezidentka společnosti Tatiana Kovalchuková s tím, že již druhý týden si museli najít více zaměstnanců, aby byli schopní pokrýt stále zvětšující se poptávku.

Zájem nebyl jen z amerického kontinentu, objednávky chodily také z Německa, Velké Británie, Bulharska i Austrálie.

košile drogového bosse, kterou touží mít lidé po celém světě
košile drogového bosse, kterou touží mít lidé po celém světě | Foto: barabasmen.com

Vše odstartoval článek herce Seana Penna v časopise Rolling Stone, který se v říjnu minulého roku s uprchlým trestancem tajně sešel, aby ho vyzpovídal. Rozhovor měl podle hercových slov sloužit k zahájení vážné debaty o tom, jak USA bojují proti drogám. Ve výsledku lidi na sociálních sítích zajímala fotka, na které si herec podává ruku s Guzmánem v modré košili. 

O stejných košilích za maloobchodní cenu 128 dolarů (cca přes tři tisíce korun) vědělo jen pár lidí. Když se obchod veřejně pochlubil s 20 objednávkami denně, najednou začal nepřetržitě zvonit telefon a chodit stovky e-mailů.

Lidé si navíc obchod Barabas spojují s nechvalně proslulou drogovou organizací. "Někteří jsou navíc velmi agresivní a říkají, že podporujeme drogového magnáta a vyděláváme na tom peníze," řekla Kovalchuková a upozornila, že prodejem košil rozhodně užívání drog nepodporují. Naopak plánují ze zisku darovat pět procent na boj proti narkotikům.

Joaquín Guzmán byl odsouzen v 90. letech za vraždu a obchod s drogami. Poprvé uprchl v roce 2001 v dodávce s prádlem a dařilo se mu na svobodě skrývat 13 let. Dopaden byl v roce 2014 a opět utéct se mu z přísně střeženého vězení povedlo o rok později v červenci, a to 1,5 kilometru dlouhým tunelem přímo ze své cely.

Mexičané pustili kamery do úkrytu uprchlého drogového bosse Joaquina Guzmána zvaného Prcek, kterého zadrželi 8. ledna. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy