Amsterdam zavedl ekologické záchodky. Vypadají jako květináče a z moči dělají kompost

Magazín Magazín
26. 8. 2020 9:11
Všichni muži znají situaci, kdy na ně přijde potřeba, ale nikde poblíž právě není veřejná toaleta, a tak si uleví u nejbližšího keře. Tím ovšem znečišťují prostředí, což si uvědomovali i radní v Amsterdamu. Ti v nizozemské metropoli nově zavedli záchody, u nichž nechybí muži vyhledávaná zeleň a zároveň jsou ekologické.
V Amsterdamu zavedli ekologické záchodky GreenPee.
V Amsterdamu zavedli ekologické záchodky GreenPee. | Foto: GreenPee

Toalety s vtipným názvem GreenPee (Zelené čůrání) na první pohled vypadají spíše jako truhlíky s rostlinami. Při bližším zkoumání ale člověk zjistí, že kontejnery se zelení mají na boční straně otvory, které mužům mohou posloužit jako pisoár.

V Amsterdamu jich teď stojí už 12 a nacházejí se na místech, která v minulosti nejvíc sužoval zápach lidské moči. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

Záchody vyrábí nizozemská firma Urban Senses a vymyslel je environmentální psycholog Richard de Vries. Ve městě se poprvé objevily už před dvěma lety, kdy si místní radní na zkoušku objednali první čtyři kusy a byli s nimi natolik spokojení, že nyní do ulic nechali nainstalovat dalších osm. "Podařilo se nám snížit močení mimo veřejné toalety o 50 procent. Byl to velký úspěch," vyzdvihl pro CNN De Vries. 

Toalety GreenPee podle něj mají hned několik výhod. Vedle toho, že chrání historické budovy Amsterdamu před korozními účinky moči, také snižují spotřebu vody, protože se oproti klasickým modelům záchodů nesplachují. Problémem není ani zápach, protože kontejnery obsahují konopná vlákna, která nepříjemné výpary pohlcují.

Díky konopným vláknům navíc nic, co do zelených záchodů kolemjdoucí muži vyloučí, nepřijde nazmar. Ze směsi rostlinného materiálu a moči se totiž stane kompost, který lze využít jako přírodní hnojivo. Tím, že na jejich povrchu rostou keříky, toalety v neposlední řadě přináší do města více zeleně, která láká včely a další hmyz.

Údržbáři, kteří mají zelené záchody na starost, jednotlivé kontejnery pravidelně obcházejí, aby zjistili, jestli nepotřebují vyprázdnit. Pomáhá jim ale i chytrý senzor, který v případě, že je vnitřní nádrž plná, automaticky zašle upozornění na jejich chytrý telefon.

De Vries už toalety GreenPee prosadil i v dalších nizozemských městech, konkrétně ve Vlaardingenu a v Beekbergenu, stejně jako v belgickém Mechelenu a Genku. V současnosti doufá, že se ekologické záchody rozšíří i do jiných států, a také hledá způsob, jak by se z moči nahromaděné v kontejnerech dala vyrábět elektřina.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy