Amsterdam zavedl ekologické záchodky. Vypadají jako květináče a z moči dělají kompost

Magazín Magazín
26. 8. 2020 9:11
Všichni muži znají situaci, kdy na ně přijde potřeba, ale nikde poblíž právě není veřejná toaleta, a tak si uleví u nejbližšího keře. Tím ovšem znečišťují prostředí, což si uvědomovali i radní v Amsterdamu. Ti v nizozemské metropoli nově zavedli záchody, u nichž nechybí muži vyhledávaná zeleň a zároveň jsou ekologické.
V Amsterdamu zavedli ekologické záchodky GreenPee.
V Amsterdamu zavedli ekologické záchodky GreenPee. | Foto: GreenPee

Toalety s vtipným názvem GreenPee (Zelené čůrání) na první pohled vypadají spíše jako truhlíky s rostlinami. Při bližším zkoumání ale člověk zjistí, že kontejnery se zelení mají na boční straně otvory, které mužům mohou posloužit jako pisoár.

V Amsterdamu jich teď stojí už 12 a nacházejí se na místech, která v minulosti nejvíc sužoval zápach lidské moči. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

Záchody vyrábí nizozemská firma Urban Senses a vymyslel je environmentální psycholog Richard de Vries. Ve městě se poprvé objevily už před dvěma lety, kdy si místní radní na zkoušku objednali první čtyři kusy a byli s nimi natolik spokojení, že nyní do ulic nechali nainstalovat dalších osm. "Podařilo se nám snížit močení mimo veřejné toalety o 50 procent. Byl to velký úspěch," vyzdvihl pro CNN De Vries. 

Toalety GreenPee podle něj mají hned několik výhod. Vedle toho, že chrání historické budovy Amsterdamu před korozními účinky moči, také snižují spotřebu vody, protože se oproti klasickým modelům záchodů nesplachují. Problémem není ani zápach, protože kontejnery obsahují konopná vlákna, která nepříjemné výpary pohlcují.

Díky konopným vláknům navíc nic, co do zelených záchodů kolemjdoucí muži vyloučí, nepřijde nazmar. Ze směsi rostlinného materiálu a moči se totiž stane kompost, který lze využít jako přírodní hnojivo. Tím, že na jejich povrchu rostou keříky, toalety v neposlední řadě přináší do města více zeleně, která láká včely a další hmyz.

Údržbáři, kteří mají zelené záchody na starost, jednotlivé kontejnery pravidelně obcházejí, aby zjistili, jestli nepotřebují vyprázdnit. Pomáhá jim ale i chytrý senzor, který v případě, že je vnitřní nádrž plná, automaticky zašle upozornění na jejich chytrý telefon.

De Vries už toalety GreenPee prosadil i v dalších nizozemských městech, konkrétně ve Vlaardingenu a v Beekbergenu, stejně jako v belgickém Mechelenu a Genku. V současnosti doufá, že se ekologické záchody rozšíří i do jiných států, a také hledá způsob, jak by se z moči nahromaděné v kontejnerech dala vyrábět elektřina.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Další zprávy