Pařížany naštvaly pisoáry v nóbl čtvrti. Jsou odporné a ničí kulturní dědictví, říkají

Reuters Reuters
15. 8. 2018 10:50
Magistrát pařížského čtvrtého obvodu se rozhodl bojovat s močením lidí na veřejnosti a nechal na vybraných místech ostrova Île Saint-Louis nainstalovat čtyři ekologické červené pisoáry. Místním obyvatelům se však nelíbí, podle nich jsou neslušné, ošklivé a ničí kulturní dědictví.
Uritrottoir znamená ve francouzštině spojení slov pisoár a chodník.
Uritrottoir znamená ve francouzštině spojení slov pisoár a chodník. | Foto: Reuters

Červené uritrottoir, jak je autoři nazvali, odkazují na francouzská slova pro pisoár a chodník. Podle místního starosty Ariela Weila byly nezbytné, protože lidé velmi často močí na ulicích. I přes protesty obyvatel tak plánují instalovat i pátý pisoár.

Rozporuplné reakce vyvolává především jeden z pisoárů na místě, odkud lze pozorovat lodě plující po Seině. "Není žádný důvod dávat na takové historické místo něco tak neslušného a odporného," myslí si osmašedesátiletá majitelka obchodu s benátským uměním Paola Pellizzariová. "Nachází se hned vedle nejkrásnějšího domu na ostrově, kde žil i Baudelaire," dodala.

Pisoár s výhledem na lodě plující po Seině.
Pisoár s výhledem na lodě plující po Seině. | Foto: Reuters

Navíc si myslí, že pisoár nacházející se zhruba dvacet metrů od základní školy by mohl navádět k exhibicionismu, citovala ji agentura Reuters.

Jeden z designérů Laurent Lebot si však stojí za tím, že navrhl ekologické řešení pro močení na veřejnosti. Funguje jako box s otevíráním vepředu a květinovým záhonkem nahoře, navíc je opatřen stéblem, které přeměňuje moč v kompost.

Ničí kulturní dědictví ostrova

Místním ale vadí, že nádržka nemá žádnou kabinku okolo a hyzdí tak elegantní čtvrť nedaleko katedrály Notre-Dame. "Je to strašné," nechal se slyšet padesátiletý majitel nedaleké galerie. "Bylo nám řečeno, že je musíme akceptovat, ale je to absolutně neakceptovatelné. Ničí kulturní dědictví ostrova," dodal.

Podle francouzských feministek byl veřejný prostor přizpůsoben mužům, protože nedokážou ovládnout svůj močový měchýř.
Podle francouzských feministek byl veřejný prostor přizpůsoben mužům, protože nedokážou ovládnout svůj močový měchýř. | Foto: ČTK

Starosta Ariel Weil si však za svým rozhodnutím stojí. "Když nebudeme dělat nic, muži budou prostě močit na ulici. A jestli to lidi skutečně tak štve, najdeme jiné místo," řekl.

Někteří dokonce zastávají názor, že pisoáry na chodníku jsou diskriminační. "Byly nainstalovány proto, že muži nedokážou ovládat svůj močový měchýř, a tak se celá společnost musí přizpůsobit," sdělila Gwendoline Coipeaultová z francouzské feministické organizace Femmes Solidaires. 

Paříž však není zdaleka první město, které se rozhodlo nainstalovat pisoáry na chodníku. Podle americké CNN je měl Amsterdam dlouhé roky a zkoušela je i některá další města v Belgii a Austrálii. 

 

Právě se děje

Další zprávy