V Tokiu otevřeli průhledné záchody. WC je atrakcí, uvnitř na lidi čeká překvapení

Magazín Magazín
21. 8. 2020 9:18
Město nechalo nové záchody nainstalovat v parcích a vedle frekventované křižovatky, kde se denně hemží tisíce lidí. Toalety jsou vyrobeny z chytrého skla, takže jakmile do nich někdo vstoupí, není dovnitř vidět. WC budky se staly atrakcí.
Průhledné toalety. Tokio láká na novou atrakci | Video: Reuters

Do nových toalet, které stojí v samotném centru Šibuja, zpočátku chodily jen otrlejší povahy. Jakmile se za nimi ale zavřely dveře a lidé venku pochopili, že na záchodě není člověk jako ve výkladní skříni, rozhoupali se i stydlivější jedinci. 

Barevné toalety jsou propracovanější, než se na první pohled zdá. Architektonické studio Shigeru Ban, které za nápadem stojí, nechalo budky vyrobit z chytrého skla. Jakmile do některé z nich člověk vejde, sklo se promění v matnou plnou barvu a do interiéru tak zvenčí není vůbec vidět.

Foto: Satoshi Nagare/The Nippon Foundation

"Co se týká veřejných toalet v parcích, bojíme se většinou dvou věcí," zní popis na oficiálních stránkách projektu Tokyotoilet.jp. "Jednak jsou to nečistoty a také fakt, že nás na záchodě někdo ve tmě překvapí." Architekti ale přišli na způsob, jak jednoduše zjistit, že je toaleta volná. Během noci se průhledné budky rozsvítí jako lucerny. 

Foto: Satoshi Nagare/The Nippon Foundation

Podle zpravodaje CNN jsou záchody novou atrakcí, která láká zvědavce i z dalekých čtvrtí. Jakmile člověk sedí uvnitř, má výhled do parku anebo na město. Musí se ale vždy ujistit, že za sebou zamkl. Když už totiž sedí na záchodě, nepozná, zda na něj někdo vidí, či nikoli.

 

Právě se děje

Další zprávy