V Tokiu otevřeli průhledné záchody. WC je atrakcí, uvnitř na lidi čeká překvapení

Magazín Magazín
21. 8. 2020 9:18
Město nechalo nové záchody nainstalovat v parcích a vedle frekventované křižovatky, kde se denně hemží tisíce lidí. Toalety jsou vyrobeny z chytrého skla, takže jakmile do nich někdo vstoupí, není dovnitř vidět. WC budky se staly atrakcí.
Průhledné toalety. Tokio láká na novou atrakci | Video: Reuters

Do nových toalet, které stojí v samotném centru Šibuja, zpočátku chodily jen otrlejší povahy. Jakmile se za nimi ale zavřely dveře a lidé venku pochopili, že na záchodě není člověk jako ve výkladní skříni, rozhoupali se i stydlivější jedinci. 

Barevné toalety jsou propracovanější, než se na první pohled zdá. Architektonické studio Shigeru Ban, které za nápadem stojí, nechalo budky vyrobit z chytrého skla. Jakmile do některé z nich člověk vejde, sklo se promění v matnou plnou barvu a do interiéru tak zvenčí není vůbec vidět.

Foto: Satoshi Nagare/The Nippon Foundation

"Co se týká veřejných toalet v parcích, bojíme se většinou dvou věcí," zní popis na oficiálních stránkách projektu Tokyotoilet.jp. "Jednak jsou to nečistoty a také fakt, že nás na záchodě někdo ve tmě překvapí." Architekti ale přišli na způsob, jak jednoduše zjistit, že je toaleta volná. Během noci se průhledné budky rozsvítí jako lucerny. 

Foto: Satoshi Nagare/The Nippon Foundation

Podle zpravodaje CNN jsou záchody novou atrakcí, která láká zvědavce i z dalekých čtvrtí. Jakmile člověk sedí uvnitř, má výhled do parku anebo na město. Musí se ale vždy ujistit, že za sebou zamkl. Když už totiž sedí na záchodě, nepozná, zda na něj někdo vidí, či nikoli.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy