Američtí vědci varují před zkázou lidstva. "Hodiny posledního soudu" ukazují za tři minuty dvanáct

ČTK ČTK
26. 1. 2016 23:45
"Hodiny posledního soudu" odměřují riziko globální katastrofy. Již druhým rokem ukazují za tři minuty dvanáct. Půlnoc znamená konec lidstva. Pohyb ručičky určují výbory ředitelů a sponzorů Bulletinu amerických jaderných vědců, které zahrnují ekologické odborníky, fyziky a 18 nositelů Nobelovy ceny. "Pravděpodobnost globální katastrofy je velmi vysoká," upozornila vydavatelka Bulletinu Kennette Benedictová. "Jedná se o konec civilizace, jak ji známe," dodala.
Pravděpodobnost globální katastrofy je velmi vysoká, tvrdí američtí vědci.
Pravděpodobnost globální katastrofy je velmi vysoká, tvrdí američtí vědci. | Foto: Thinkstock

Washington - Minutová ručička na symbolických "hodinách posledního soudu", které odměřují riziko globální katastrofy, dál ukazuje za tři minuty dvanáct. Oznámili to v úterý vydavatelé Bulletinu amerických jaderných vědců.

Ručička tak zůstala na stejné pozici, na jaké byla před rokem. I když se neposunula blíž k půlnoci, jež znamená konec lidstva, je setrvání na dosavadním místě "vážná" zpráva, míní vědci podle listu USA Today.

"Pokud nezměníme způsob našeho myšlení, bude lidstvo nadále ve vážném ohrožení," prohlásil ve Washingtonu Lawrence Krauss z Bulletinu amerických jaderných vědců. "Akce nyní může tyto hrozby snížit. Ale jen tehdy, když si je přiznáme upřímně a postavíme se k nim čelem," dodal.

Odborníci znepokojení prvními atomovými zbraněmi založili neziskový Bulletin amerických jaderných vědců v roce 1945. O dva roky později pak vytvořili "hodiny posledního soudu", u nichž aktualizují polohu minutové ručičky každý rok.

Pohyb ručičky určují výbory ředitelů a sponzorů Bulletinu, které zahrnují ekologické odborníky, fyziky a 18 nositelů Nobelovy ceny.

Krauss, který předsedá sponzorskému výboru, v úterý uvedl, že pokrok dosažený v minulém roce - včetně dohody o kontroverzním jaderném programu Íránu a pařížské dohody ohledně zpomalení klimatických změn - vyvažují negativní vývoje, jako je napětí ve vztazích mezi USA a Ruskem nebo jaderný vojenský program Severní Koreje.

"Pravděpodobnost globální katastrofy je velmi vysoká," upozornila rovněž vydavatelka Bulletinu amerických jaderných vědců Kennette Benedictová. "Jedná se o konec civilizace, jak ji známe," dodala.

Máme obrovský množství dat, ale nejsme schopni je uchránit ani zachovat pro budoucnost. Všechno spěje k tomu, že je to úpadek civilizace, je to tak správně a jsem s tím smířen, říká režisér Jan Svěrák | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy