Žena odložila vlastní smrt, stále má důvod se smát

jaz
1. 11. 2014 7:00
Ještě nedávno byla nemocná žena z Kalifornie pevně rozhodnutá, že začátkem listopadu podstoupí asistovanou sebevraždu. Na poslední chvíli své plány ale zrušila.
Foto: YouTube

Portland – Lékaři začátkem roku diagnostikovali čerstvě provdané Brittany Maynard čtvrté stádium glioblastomu, zhoubného nádoru na mozku, který se navzdory prodělaným operacím neustále zvětšuje. Devětadvacetileté ženě tak zbývalo pouhých šest měsíců života.

Velká únava, záchvaty a neustále bolesti dohnaly Brittany k rozhodnutí, že si sama rozhodne, kde a kdy zemře. "Glioblastom mě zabíjí a nemám nad ním žádnou kontrolu. Řešila jsem se spoustou odborníků, jaký mě čeká konec. A chci zemřít důstojně," řekla Brittany magazínu People.

Brittany si naplánovala vlastní smrt, zatím chce ale žít.
Brittany si naplánovala vlastní smrt, zatím chce ale žít. | Video:

Z Kalifornie se tak musela narychlo odstěhovat i s celou svou rodinou do Portlandu ve státě Oregon, který jako jeden z mála povoluje asistované sebevraždy. Jako svůj poslední den si Brittany zvolila 1. listopadu, hned po narozeninách svého manžela Dana Diaze.

Její silný příběh zaujal i světová média a video, na kterém vysvětluje svůj záměr skončit se životem, vidělo na devět milionů lidí. Reakce podpory v komentářích střídaly negativní názory osočující mladou nemocnou ženu ze sobectví. Až do poslední chvíle počítala s tím, že s koncem října ukončí i svůj život.

Teď není vhodná chvíle, ale brzy přijde

O to větším překvapením bylo, když ve středu zveřejnila nové video, kde svým přátelům sděluje, že ještě nehodlá zemřít. "Stále se cítím dostatečně dobře a jsem šťastná. Také se směji se svými přáteli a rodinou, proto ještě nenastal ten pravý čas,“ řekla Brittany. Videu během tří dnů vidělo přes 1,5 milionu lidí.

Myšlenku na asistovanou sebevraždu ale zcela neopustila, jen ji na nějakou dobu odložila. Její stav se totiž ze dne na den zhoršuje. Nedávno dokonce prodělala dva záchvaty během jediného dne, po kterých částečně na chvíli ochrnula a nebyla schopná mluvit.

Na poslední měsíce svého života se Brittany spojila s neziskovou organizací Compassion & Choices se kterou se snaží zvýšit povědomí o důstojném umírání ve Spojených státech. "Právě teď mají tuto volbu k dispozici jen někteří Američané, což je opravdu neetické.“ V Oregonu, kde chce Brittany ukončit svůj život za asistence lékařů, podstoupilo eutanazii podle ABC News od začátku legislativní změny k 31. prosinci 2013 již 750 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy