Záhada potetované mumie. Měla rakovinu prsu a užívala konopí

jaz
21. 10. 2014 8:00
Neznámé tělo mladé ženy nepřestává i po více jak 20 letech fascinovat archeology. Poslední výzkumy ukázaly, že měla pokročilé stádium rakoviny a užívala marihuanu.
Foto: Kobsev / Wikimedia Commons

Ukok – Hrob sibiřské mumie princezny Ukok, pojmenované podle náhorní planiny na hranicích Ruska, Mongolska a Číny, našla v roce 1993 archeoložka Natalia Polosmak. Díky permafrostu, který se v té oblasti nachází, byla neznámá žena zakonzervována dva a půl tisíce let.

Pětadvacetiletá dívka byla součástí kočovného národa zvaného Pazyrykové, a přestože zřejmě nebyla princeznou, zastávala ve společnosti vysoké postavení. Vědci dodnes netuší, co vlastně byla zač. Jedni ji považují za básnířku, druzí za šamanku nebo léčitelku.

Možná podoba princezny Ukok.
Možná podoba princezny Ukok. | Foto: Kobsev / Wikimedia Commons

Jisté ale je, že byla pohřbená se všemi poctami a mumifikovaná, jak tomu bylo zvykem u královské rodiny. Nedávné výzkumy navíc poodhalily další detaily z jejího života. Podle novosibirských akademiků Andreje Letyagina a Andreje Savelova utrpěla sice před smrtí vážná zranění, nakonec ale podlehla rakovině.

Hrob z doby bronzové obsahoval kromě mumifikované ženy i kostry tří osedlaných koní, šperky, nádoby s konopím i těla dvou mužů, kteří byli pochovaní s princeznou Ukok ve stejnou dobu.

Pád z koně před smrtí nemocná princezna přežila

Žena měla po těle tetování mytických bytostí a přítomnost marihuany poukazovala, že mohla mít postavení šamanky a drogy používala na zklidnění bolestí, což potvrzují i závěry archeologů.  Když Pazyrykové dorazily na planinu Ukok, byla ve čtvrtém stádiu rakoviny prsu. Velkými bolestmi trpěla od svých 20 let, kdy se u ní nemoc poprvé projevila.

Místo na planině, kde se v roce 1993 našel hrob mladé ženy.
Místo na planině, kde se v roce 1993 našel hrob mladé ženy. | Foto: TatyanaPenn / Wikimedia Commons

"Při zobrazování prsní žlázy na magnetické rezonanci jsme věnovali pozornost její asymetrické struktuře. Máme co do činění s primárním nádorem v pravém prsu a pravé axiální lymfatické uzlině s metastázami," řekl The Siberian Times doktor Letyagin s tím, že šíření nádoru vyvozuje z pokleslých hrudních obratlů.

Pochovaná ale byla s vážnými traumaty, jako je fraktura lebky, kyčle i ramene. Podle archeologů za to mohl údajný pád z koně těsně před smrtí. "Když v říjnu dorazili do tábora na planinu Ukok, byla ve čtvrté fázi rakoviny prsu. Měla silné bolesti. V takovém stavu mohla spadnout z koně a utrpět vážná zranění. Zřejmě spadla na svou pravou stranu, poranila si spánek, pravé rameno a pravou kyčel. Její pravá ruka nebyla zraněna, protože ji měla přitisknutou k tělu, pravděpodobně v této době již nebyla ruka pohyblivá."

Pohublou ženu po smrti ponechali ještě několik měsíců ve své posteli a pohřbili ji o několik měsíců později v polovině června, jak ukazuje obsah žaludku koní, kteří leželi v hrobě vedle ní.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy