Čína se chystá na festival ledových soch. Rolníci v obrovské zimě řežou pilami led

ČTK ČTK
4. 1. 2020 7:31
Ještě před úsvitem lidé postupují zvolna po zamrzlé řece, kterou změní v obrovskou šachovnici. Cílem je získat obrovské kusy ledu, které se jako každý rok stanou materiálem pro nejslavnější čínský festival ledových soch. Píše o tom agentura AFP.
Přípravy na ledový festival v čínském Charbinu
Přípravy na ledový festival v čínském Charbinu | Foto: Reuters

Scéna se odehrává v Charbinu, metropoli severovýchodní Číny nedaleko ruských hranic. Venkovní teplota je mínus 18 stupňů Celsia.

Liou Jen-tchao a jeho šest společníků začíná motorovými pilami řezat led na řece Sung-chua a pak odděluje bloky za pomoci silných úderů železnými tyčemi. Stává se, že někdo z nich náhle skončí v ledové vodě. Tohoto nebezpečí však rolníci nedbají.

Vydělávají si na chleba tím, že odřezávají bloky ledu, z nichž se stanou paláce a ledové sochy, a to k velké radosti více než milionu návštěvníků, kteří každoročně na ledový festival v Charbinu dorazí.

Liou a jeho tým patří ke stovce pracovníků, kteří letos vyřežou nejméně 170 000 metrů krychlových ledu, tedy čtyřikrát více, než činí objem amerického Kapitolu. Sedm mužů každodenně odřeže 2000 kusů ledu. Tuto práci vykonávají po tři týdny, od úsvitu do setmění.

Tito rolníci, kteří po zbytek roku pěstují kukuřici a sóju, dostávají 2,5 jüanu (asi 7,5 Kč) za každý kus ledu měřící na délku 1,6 metru a na šířku 40 centimetrů. Váha takového kusu činí 400 kilogramů.

Za den si každý z nich vydělá asi 500 jüanů (asi 1600 Kč), hezkou sumu ve srovnání s průměrným příjmem v regionu.

"V zimě není co dělat. Lidé jsou doma a hrají v kostky, já ale nerad hraju o peníze, radši pracuju," říká šestatřicetiletý Liou. "Protože se všechno zdražuje, tak nám peníze, které si tu vydělám, trochu usnadní život," dodává tento otec rodiny kouřící jednu cigaretu za druhou. Už více než deset let dobývá se svým týmem led z řeky Sung-chua.

Záchranné vesty nikdo nepoužívá

Muži rýsují dlouhé linky na ledu za pomoci obrovské cirkulárky. Tyto vertikální a horizontální linky vytvářejí šachovnici o velikosti dvou fotbalových hřišť.

Z této gigantické čokoládové tabule s pomocí háků uvolňují kusy ledu. Ty se pak s pomocí zpola ponořeného jakéhosi běžícího pásu dostávají na povrch a pak nakládají na kamion.

Chlad, kdy teplota v regionu může klesnout až na mínus 40 stupňů Celsia, nijak nevybízí k tomu, aby si rolníci povídali. Nemluvě již o nebezpečí, že mohou spadnout do ledové vody. K dispozici jsou záchranné vesty, ale nikdo je nepoužívá.

"Když někdo spadne, kolegové ho vytáhnou. Nikdo se tu nikdy neutopil," říká Liou. Jeho tým neztrácí čas ani s jídlem. Rolníci chytají do sítí kapry, které si připraví na místě na vařiči. Trocha alkoholu pomůže strávit oběd a zahřát.

Liou Jen-tchao ani jeho kolegové se ale nepůjdou podívat na sochy vystavené po dobu dvou měsíců na charbinském festivalu, které za tmy ozařuje hra pestrobarevného osvětlení. Cena vstupenky je odstrašující: 290 jüanů (asi 900 Kč) představuje zhruba polovinu denní mzdy. Liou Jen-tchao se bude dívat na slavnostní představení v televizi, hrdý na vykonanou práci. A pěkně v teple.

Video: Čína si postavila první letadlovou loď. Má jen startovací rampu, další už má být s katapultem

Čína na základně San-ja uvedla do služby svou první letadlovou loď vlastní výroby. Ceremonie se v Jihočínském moři účastnil prezident Si Ťin-pching. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy