Socha kritizující Trumpův populismus budí vášně, jeden Slovinec do ní najel traktorem

30. 8. 2019 9:53
Slovinský umělec vytváří dřevěnou sochu amerického prezidenta Donalda Trumpa v nadživotní velikosti, která má odkazovat na jeho populismus. Ve Slovinsku, které je rodnou zemí Trumpovy manželky Melanie, budí dílo kontroverze.
Slovinský umělec vytváří Trumpovu sochu v nadživotní velikosti | Video: Associated Press

Téměř osm metrů vysoká socha byla vztyčena na soukromém pozemku. Zobrazuje Trumpa s hranatou hlavou a čelistí, jak zvedá do vzduchu ruku v pěsti. Tvůrce Tomaž Schlegl řekl agentuře AFP, že chce, aby sloužila jako komentář k Trumpově populistické politice.

Trumpova skulptura vzniká nedlouho po ironizující soše prezidentovy chotě Melanie, která byla nedávno představena poblíž jejího rodiště v Sevnici. Socha z jednoho kusu kmene ji zachycuje v modrých šatech s rukou vztyčenou k nebi.

Někteří obyvatelé výtvor označili za "urážku" s tím, že vypadá spíše jako sněhurka než jako první dáma Spojených států. "Melania je slovinská hrdinka, ve Spojených státech to dotáhla na vrchol," uvedla 66letá Katarina.

Nová Trumpova socha vzniká ve vesnici Sela pri Kamniku asi 30 kilometrů severně od Lublaně. "Poprvé od druhé světové války vítězí populismus: podívejte se na (britského premiéra Borise) Johnsona, podívejte na Trumpa, našeho prezidenta nebo (maďarského premiéra Viktora) Orbána. Kam ten svět spěje?" řekl Schlegl s tím, že chce lidem "otevřít oči" a ukázat jim, "o čem je demokracie".

Dílo zachycuje šéfa Bílého domu v obleku a s červenou kravatou, v póze připomínající newyorkskou sochu Svobody. Schlegl dodal, že mechanismus uvnitř sochy umí měnit výraz v Trumpově tváři z "velice přátelského" během týdne na "opravdu děsivý" o víkendech, což má symbolizovat pokrytectví populistických politiků.

Reakce místních jsou rozporuplné. Někteří sice sochu označili za "dobrý nápad", AFP ale zaznamenala, jak do díla tento týden jeden obyvatel najel svým traktorem. Slavnostně odhalena má socha být až v sobotu.

Někteří kritici ji na internetu označili za "ztrátu dřeva" a prohlásili, že nikdy neměla být vytvořena. "Naši tradičnější sousedé, venkovský lid, tvrdí, že je ošklivá a že se nehodí do této překrásné krajiny," říká Schlegl.

Americký prezident je ve Slovinsku postavou, která polarizuje. Každopádně od chvíle jeho zvolení v roce 2016 se rodné město jeho ženy stalo magnetem na turisty. Místní podnikavci prodávají s odkazem na Melanii bačkory nebo koláče a můžete si tu koupit i hamburger se sýrovou krustou připomínající Trumpovu blonďatou kštici.

Video: Tohle jsou bizarní sochy slavných, podívejte se

Melanii Trumpové odhalili v rodném Slovinsku sochu, která okamžitě vzbudila posměšky. První dáma USA se tak zařadila vedle dalších známých lidí. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 27 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy