Socha kritizující Trumpův populismus budí vášně, jeden Slovinec do ní najel traktorem

30. 8. 2019 9:53
Slovinský umělec vytváří dřevěnou sochu amerického prezidenta Donalda Trumpa v nadživotní velikosti, která má odkazovat na jeho populismus. Ve Slovinsku, které je rodnou zemí Trumpovy manželky Melanie, budí dílo kontroverze.
Slovinský umělec vytváří Trumpovu sochu v nadživotní velikosti | Video: Associated Press

Téměř osm metrů vysoká socha byla vztyčena na soukromém pozemku. Zobrazuje Trumpa s hranatou hlavou a čelistí, jak zvedá do vzduchu ruku v pěsti. Tvůrce Tomaž Schlegl řekl agentuře AFP, že chce, aby sloužila jako komentář k Trumpově populistické politice.

Trumpova skulptura vzniká nedlouho po ironizující soše prezidentovy chotě Melanie, která byla nedávno představena poblíž jejího rodiště v Sevnici. Socha z jednoho kusu kmene ji zachycuje v modrých šatech s rukou vztyčenou k nebi.

Někteří obyvatelé výtvor označili za "urážku" s tím, že vypadá spíše jako sněhurka než jako první dáma Spojených států. "Melania je slovinská hrdinka, ve Spojených státech to dotáhla na vrchol," uvedla 66letá Katarina.

Nová Trumpova socha vzniká ve vesnici Sela pri Kamniku asi 30 kilometrů severně od Lublaně. "Poprvé od druhé světové války vítězí populismus: podívejte se na (britského premiéra Borise) Johnsona, podívejte na Trumpa, našeho prezidenta nebo (maďarského premiéra Viktora) Orbána. Kam ten svět spěje?" řekl Schlegl s tím, že chce lidem "otevřít oči" a ukázat jim, "o čem je demokracie".

Dílo zachycuje šéfa Bílého domu v obleku a s červenou kravatou, v póze připomínající newyorkskou sochu Svobody. Schlegl dodal, že mechanismus uvnitř sochy umí měnit výraz v Trumpově tváři z "velice přátelského" během týdne na "opravdu děsivý" o víkendech, což má symbolizovat pokrytectví populistických politiků.

Reakce místních jsou rozporuplné. Někteří sice sochu označili za "dobrý nápad", AFP ale zaznamenala, jak do díla tento týden jeden obyvatel najel svým traktorem. Slavnostně odhalena má socha být až v sobotu.

Někteří kritici ji na internetu označili za "ztrátu dřeva" a prohlásili, že nikdy neměla být vytvořena. "Naši tradičnější sousedé, venkovský lid, tvrdí, že je ošklivá a že se nehodí do této překrásné krajiny," říká Schlegl.

Americký prezident je ve Slovinsku postavou, která polarizuje. Každopádně od chvíle jeho zvolení v roce 2016 se rodné město jeho ženy stalo magnetem na turisty. Místní podnikavci prodávají s odkazem na Melanii bačkory nebo koláče a můžete si tu koupit i hamburger se sýrovou krustou připomínající Trumpovu blonďatou kštici.

Video: Tohle jsou bizarní sochy slavných, podívejte se

Melanii Trumpové odhalili v rodném Slovinsku sochu, která okamžitě vzbudila posměšky. První dáma USA se tak zařadila vedle dalších známých lidí. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 5 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy