Čeští senioři, jak je neznáte. Proti stáří bojují sportem

Čeští senioři, jak je neznáte. Proti stáří bojují sportem
Atletičtí veteráni. Neuvěřitelní sportovci, jimž je často přes sedmdesát, nezřídka i přes osmdesát let.
Ve věku, kdy jejich vrstevníci často nemohou na nohy a hekají, kde je co bolí, oni navléknou dresy, obují tretry a závodí. "Rozpad" svého organismu vlivem stáří prostě nepřipustili, neboť pravidelně trénují, často i sedmkrát týdně několik hodin... A samozřejmě, měli to štěstí, že je neskolila žádná vážná choroba.
Získávají medaile na mistrovství České republiky, ale i na mistrovství Evropy či světa. Karel Matzner, dlouholetý předseda české veteránské atletiky jich má neuvěřitelných 54. Je mu 85 let, na fotografii právě s úsměvem dobíhá kilometrovou trať. Ve věku, kdy mnozí kilometr ani neujdou, on ho zvládá uběhnou za 5 minut a 49 vteřin.
Běhá i jeho 69letá partnerka Miloslava Ročňáková. Ta kilometrovou trať zvládla za 4 minuty a 46 vteřin.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
26. 6. 2014 18:00
V sedmdesáti letech vás předběhnou, v osmdesáti potrápí. A pak jdou ještě na dalších osm disciplín.

Praha - Fotila jsem na závodech atletických veteránů Pražská veteraniáda 2014. V pražském Edenu ho koncem června pořádal 78letý atlet Josef Vonášek, jenž kromě organizace zvládl závodit v osmi disciplínách. Po absolvování té poslední pak běžel do zákulisí připravovat ceny pro vítěze a tombolu.

Na chvíli jsem foťák odložila a zkusila si s veterány zaběhnout kilometrovou trať. Od startu jsem vyrazila svižně a startovnímu poli poodběhla. Domnívala jsem se, že mám vyhráno, vždyť v mém rozběhu startovali závodníci kolem sedmdesátky, nejstaršímu bylo dokonce 85 let. Jenže zatímco oni pilně trénují a nic nevzdávají, já sedím u počítače a tělo pravidelně netrápím.

A zatímco se oni ke mně přibližovali se vzdechy, které prozrazovaly, jakou námahu překonávají, mně při prvním náznaku tuhnoucích svalů a píchání u plic hlava zavelela: "Vykašli se na to, přece se nestrháš!" A tak mě předběhl 61letý běžec a posléze i 73letý trenér Mikoláše Dzurindy. Samotný Dzurinda mi "nadělil" 40 vteřin.

A po přepočtu časů podle věkových koeficientů jsem se výsledkovou listinou zcela propadla. Dobře mi tak, když nemám morálku na pravidelný trénink ani vůli překonávat bolest. To tihle staří frajeři tedy rozhodně mají.

 

Právě se děje

Další zprávy