Vzniká seniorský divadelní soubor. Boří mýty o důchodcích

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
11. 6. 2014 13:00
I senioři mohou ve svém věku produkovat hodnoty. Chce to dokázat nově vznikající soubor, jenž v Divadle Semafor odehraje Kytici.
Herci-senioři? A proč ne?
Herci-senioři? A proč ne? | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Jsou v důchodu, čekají je však intenzivní divadelní zkoušky a premiéra v Divadle Semafor. Chtějí bořit mýty, třeba o tom, že staří lidé již neprodukují žádné hodnoty.

Projekt se zrodil ve Fresh senior klubu na Praze 6. Jediným kritériem pro příjem do souboru je věk "55 plus". Kapacita souboru je 24 míst, důchodci z Prahy 6 mají přednost.

Kdo se přihlásí, absolvuje na konci srpna pětidenní intenzivní divadelní kurz pod dohledem zkušených lektorů.

Seriál "Život začíná v sedmdesáti"

Atleti - veteráni - senioři

Článek je součástí velkého seriálu Aktuálně.cz "Život začíná v sedmdesáti". V něm vám představujeme pětasedmdesátileté dřevorubce či baletky, osmdesátileté spisovatelky a atletky, pětaosmdesátileté vědce nebo operní pěvce, zkrátka aktivní seniory, kteří zapomněli stárnout. Seriál se snaží rozbít zažitý stereotyp pasivního a rezignovaného důchodce.

"Přihlášky se budou vybírat do konce června, důchodci pak dostanou domácí úkol: přečíst si Kytici a dojít si na nějaké divadelní představení, ideálně do Divadla Semafor, aby poznali prostředí, kde budou zkoušet a vystupovat," přibližuje nejbližší plány koordinátorka projektu Alžběta Těšitelová.

V rámci dílny vznikne představení na motivy Erbenovy Kytice, inscenace bude mít název Zaručeně čerstvá kytice.

"Nikdo předem neví, jak bude představení vypadat, protože dílo budou lektoři teprve společně tvořit s přihlášenými seniory," přibližuje Těšitelová.

Lektoři s účastníky kurzu projdou divadelní kumšt pěkně od začátku, tedy od pohybu na jevišti až po správnou výslovnost.

Exhibicionisti se těší, introverti váhají

Do projektu se hlásí první důchodci. "Máme už přihlášené, kteří se na to vyloženě těší, jsou svou povahou exhibicionisti. Pak tam máme lidi, kteří jsou spíše stydlivější a s přihlášením váhají," říká koordinátorka.

Organizátoři doufají, že projekt neskončí premiérou. Nechtěli by, aby se soubor seniorů již nesetkal a nepokračoval v tom, co začal a co má smysl. K slavnostní premiéře dojde 3. září v Divadle Semafor, repríza se předběžně plánuje na 1. října na Fresh Senior Festu.

Smyslem projektu je především sociální funkce. Nejde jen o setkávání a společnou tvorbu, ale i o možnost sdělovat své pocity, což autorské improvizační představení umožňuje.

"Chtěli bychom také ve společnosti nastartovat diskusi o tom, že není pravda, že by senioři již ve svém věku nemohli produkovat nějaké hodnoty. Bylo by úplně báječné, kdybychom tím ovlivnili stereotypní smýšlení o seniorech," uzavírá Alžběta Těšitelová.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Skotská premiérka oznámila, že chce referendum o nezávislosti už příští rok

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová řekla, že chce uspořádat druhé referendum o nezávislosti Skotska "už v příštím roce". Informoval o tom deník The Times. Plebiscit o odtržení od zbytku Spojeného království se v zemi konal už v roce 2014, proti novému hlasování se staví ústřední vláda v Londýně.

Předsedkyně Skotské národní strany (SNP) předpokládá, že se hlasování uskuteční na počátku mandátu příštího skotského parlamentu, jehož poslance vyberou voliči v květnu následujícího roku.

"Skotsko by mělo dostat příležitost vybrat si, zda se stane nezávislým, v počáteční spíše než pozdější fázi mandátu příštího parlamentu," prohlásila v televizi ITV Border. Dodala, že konkrétnější časové rozmezí hodlá oznámit před květnovými volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy