Vzniká seniorský divadelní soubor. Boří mýty o důchodcích

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
11. 6. 2014 13:00
I senioři mohou ve svém věku produkovat hodnoty. Chce to dokázat nově vznikající soubor, jenž v Divadle Semafor odehraje Kytici.
Herci-senioři? A proč ne?
Herci-senioři? A proč ne? | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Jsou v důchodu, čekají je však intenzivní divadelní zkoušky a premiéra v Divadle Semafor. Chtějí bořit mýty, třeba o tom, že staří lidé již neprodukují žádné hodnoty.

Projekt se zrodil ve Fresh senior klubu na Praze 6. Jediným kritériem pro příjem do souboru je věk "55 plus". Kapacita souboru je 24 míst, důchodci z Prahy 6 mají přednost.

Kdo se přihlásí, absolvuje na konci srpna pětidenní intenzivní divadelní kurz pod dohledem zkušených lektorů.

Seriál "Život začíná v sedmdesáti"

Atleti - veteráni - senioři

Článek je součástí velkého seriálu Aktuálně.cz "Život začíná v sedmdesáti". V něm vám představujeme pětasedmdesátileté dřevorubce či baletky, osmdesátileté spisovatelky a atletky, pětaosmdesátileté vědce nebo operní pěvce, zkrátka aktivní seniory, kteří zapomněli stárnout. Seriál se snaží rozbít zažitý stereotyp pasivního a rezignovaného důchodce.

"Přihlášky se budou vybírat do konce června, důchodci pak dostanou domácí úkol: přečíst si Kytici a dojít si na nějaké divadelní představení, ideálně do Divadla Semafor, aby poznali prostředí, kde budou zkoušet a vystupovat," přibližuje nejbližší plány koordinátorka projektu Alžběta Těšitelová.

V rámci dílny vznikne představení na motivy Erbenovy Kytice, inscenace bude mít název Zaručeně čerstvá kytice.

"Nikdo předem neví, jak bude představení vypadat, protože dílo budou lektoři teprve společně tvořit s přihlášenými seniory," přibližuje Těšitelová.

Lektoři s účastníky kurzu projdou divadelní kumšt pěkně od začátku, tedy od pohybu na jevišti až po správnou výslovnost.

Exhibicionisti se těší, introverti váhají

Do projektu se hlásí první důchodci. "Máme už přihlášené, kteří se na to vyloženě těší, jsou svou povahou exhibicionisti. Pak tam máme lidi, kteří jsou spíše stydlivější a s přihlášením váhají," říká koordinátorka.

Organizátoři doufají, že projekt neskončí premiérou. Nechtěli by, aby se soubor seniorů již nesetkal a nepokračoval v tom, co začal a co má smysl. K slavnostní premiéře dojde 3. září v Divadle Semafor, repríza se předběžně plánuje na 1. října na Fresh Senior Festu.

Smyslem projektu je především sociální funkce. Nejde jen o setkávání a společnou tvorbu, ale i o možnost sdělovat své pocity, což autorské improvizační představení umožňuje.

"Chtěli bychom také ve společnosti nastartovat diskusi o tom, že není pravda, že by senioři již ve svém věku nemohli produkovat nějaké hodnoty. Bylo by úplně báječné, kdybychom tím ovlivnili stereotypní smýšlení o seniorech," uzavírá Alžběta Těšitelová.

 

Právě se děje

před 18 minutami

První krok k vyloučení kolegů Navalného z voleb. Ruští poslanci schválili omezení kandidátů

Ruští poslanci v prvním čtení přijali návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické. Předloha si podle agentury AFP bere na mušku hnutí uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, které se prokuratura snaží zakázat jako extrémistické. Děje se tak čtyři měsíce před zářijovými parlamentními volbami, před kterými se vládnoucí strana Jednotné Rusko potýká s poklesem popularity.

Pro návrh hlasovalo 293 poslanců, 45 bylo proti.

Návrh předložila skupina zákonodárců v čele s předsedou výboru pro bezpečnost a potírání korupce Vasilijem Piskarjovem z Jednotného Ruska, uvedla agentura TASS. Iniciativa předpokládá, že občan, účastnící se činnosti společenského či náboženského sdružení a organizací, které soud prohlásil za extremistické či teroristické, nemá právo být zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Zastavení stíhání Štrougala a Vajnara za střílení na hranicích je pravomocné

Zastavení stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích, je pravomocné. Rozhodlo o tom Městské státní zastupitelství v Praze, které se ztotožnilo se závěrem znalců, že bývalý předseda vlády i exministr vnitra trpí duševní chorobou, jež jim znemožňuje chápat smysl trestního řízení. O posunu v úterý informoval právní zástupce poškozených Lubomír Müller, informaci následně potvrdil mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

Štrougalovi je 96 let a Vajnarovi 90. Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil jejich stíhání v listopadu 2019. Mužům kladl za vinu zneužití pravomoci, za což jim hrozilo dva až deset let vězení. Úřad obvinil také někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, který ale následně ve věku 97 let zemřel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy