Vzniká seniorský divadelní soubor. Boří mýty o důchodcích

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
11. 6. 2014 13:00
I senioři mohou ve svém věku produkovat hodnoty. Chce to dokázat nově vznikající soubor, jenž v Divadle Semafor odehraje Kytici.
Herci-senioři? A proč ne?
Herci-senioři? A proč ne? | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Jsou v důchodu, čekají je však intenzivní divadelní zkoušky a premiéra v Divadle Semafor. Chtějí bořit mýty, třeba o tom, že staří lidé již neprodukují žádné hodnoty.

Projekt se zrodil ve Fresh senior klubu na Praze 6. Jediným kritériem pro příjem do souboru je věk "55 plus". Kapacita souboru je 24 míst, důchodci z Prahy 6 mají přednost.

Kdo se přihlásí, absolvuje na konci srpna pětidenní intenzivní divadelní kurz pod dohledem zkušených lektorů.

Seriál "Život začíná v sedmdesáti"

Atleti - veteráni - senioři

Článek je součástí velkého seriálu Aktuálně.cz "Život začíná v sedmdesáti". V něm vám představujeme pětasedmdesátileté dřevorubce či baletky, osmdesátileté spisovatelky a atletky, pětaosmdesátileté vědce nebo operní pěvce, zkrátka aktivní seniory, kteří zapomněli stárnout. Seriál se snaží rozbít zažitý stereotyp pasivního a rezignovaného důchodce.

"Přihlášky se budou vybírat do konce června, důchodci pak dostanou domácí úkol: přečíst si Kytici a dojít si na nějaké divadelní představení, ideálně do Divadla Semafor, aby poznali prostředí, kde budou zkoušet a vystupovat," přibližuje nejbližší plány koordinátorka projektu Alžběta Těšitelová.

V rámci dílny vznikne představení na motivy Erbenovy Kytice, inscenace bude mít název Zaručeně čerstvá kytice.

"Nikdo předem neví, jak bude představení vypadat, protože dílo budou lektoři teprve společně tvořit s přihlášenými seniory," přibližuje Těšitelová.

Lektoři s účastníky kurzu projdou divadelní kumšt pěkně od začátku, tedy od pohybu na jevišti až po správnou výslovnost.

Exhibicionisti se těší, introverti váhají

Do projektu se hlásí první důchodci. "Máme už přihlášené, kteří se na to vyloženě těší, jsou svou povahou exhibicionisti. Pak tam máme lidi, kteří jsou spíše stydlivější a s přihlášením váhají," říká koordinátorka.

Organizátoři doufají, že projekt neskončí premiérou. Nechtěli by, aby se soubor seniorů již nesetkal a nepokračoval v tom, co začal a co má smysl. K slavnostní premiéře dojde 3. září v Divadle Semafor, repríza se předběžně plánuje na 1. října na Fresh Senior Festu.

Smyslem projektu je především sociální funkce. Nejde jen o setkávání a společnou tvorbu, ale i o možnost sdělovat své pocity, což autorské improvizační představení umožňuje.

"Chtěli bychom také ve společnosti nastartovat diskusi o tom, že není pravda, že by senioři již ve svém věku nemohli produkovat nějaké hodnoty. Bylo by úplně báječné, kdybychom tím ovlivnili stereotypní smýšlení o seniorech," uzavírá Alžběta Těšitelová.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 6 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 6 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 7 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy