Autory studie, která vyšla na konci loňského roku v odborném časopise Behavioural Brain Research, zajímalo, jestli se zlaté rybky dovedou na souši orientovat stejně dobře jako ve vodě. To je přivedlo k nevšednímu nápadu umístit karase zlatého (Carassius auratus) do speciálně upraveného pojízdného akvária. O jejich experimentu píše server Science.
Vozítko připomínající nádrž s vodou na kolečkách výzkumníci navrhli tak, aby pomocí laserového snímání, palubní kamery a počítačového softwaru pro detekci pohybu reagovalo na chování rybičky pod hladinou. Když karas zlatý plaval čelem k průhledné skleněné stěně, pojízdné akvárium se posouvalo stejným směrem kupředu.
Jedno z míst v okolí vozítka pak vědci označili růžovou barvou, aby ho rybička dokázala snadno rozlišit. Když se jí povedlo pomocí vlastních pohybů pojízdné akvárium dovést k růžovému cíli, dostala odměnu v podobě krmení. Experimentu se postupně zúčastnilo celkem šest karasů zlatých a po několika dnech tréninku se všem dařilo dorazit do cílové rovinky alespoň patnáctkrát během půlhodinového testování.
Rybky byly stejně úspěšné i poté, co vědci schválně změnili jejich polohu, nebo cíl, k němuž měli dospět, označili jinou barvou než růžovou. To podle autorů studie dokazuje, že karasové zlatí vynikají mimořádnou orientací nejen ve svém přirozeném prostředí, ale i na místech, která jim byla dosud neznámá.
V dalších výzkumech by vědci rádi provedli podobný pokus například s krysami. Zároveň by chtěli experiment s pojízdným akváriem znovu zkusit v méně laboratorních a více komplexních podmínkách, aby zjistili, kde všude si zlaté rybky poradí.