Novozélandští výzkumníci pro svá tvrzení využili data ze šesti existujících studií celkem 257 psů. V rámci experimentů pozorovali, zda psi reagují na zívání lidí, kteří si s nimi hrají, a jak vnímají ty, kteří je ignorují. Zprávu pak zveřejnili v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B.
Podle jednoho z autorů Patricka Neilandse jsou výsledky prvním důkazem, že zívání je nakažlivé také pro psy, což až dosud bylo prokázáno pouze u lidí a šimpanzů, řekl magazínu Newsweek. Dodal, že nakažlivost zívání je pravděpodobně otázkou evolučního vývoje.
Výzkumníci se zabývali i tím, zda zívání má co do činění s empatií vůči druhým. Vědci totiž již dříve na základě studií prokázali, že lidé vykazující nižší empatické vnímání mají také menší sklon "nakazit se" zíváním od jiných. Novozélandští autoři však takový důkaz u psů nenašli.
"To neznamená, že zvířata nevykazují určitou formu empatie. Nicméně nakažlivost zívání nemůže být brána jako důkaz o empatických pochodech," uvedli výzkumníci. A Neilands dodal, že je zjištění do značné míry překvapilo.
"Doufáme ale, že naše poznatky budou impulzem pro další výzkumníky," sdělil s tím, že z jejich studie naopak vyplývá jistá podobnost mezi lidským a psím sociálním vnímáním.