Hubnete, ale tuk zůstává. Důvodů, proč nemůžete vytvarovat některé partie, je několik

Hubnete, ale tuk zůstává. Důvodů, proč nemůžete vytvarovat některé partie, je několik
Špatně jíte. Konzumace vysoce zpracovaných potravin a nápojů s velkým množstvím cukru vede k tloustnutí a může být i příčinou přibírání na určitých místech. Pokud máte nadměrnou zálibu v sacharidových jídlech, hrozí vám ukládání tuku na stehnech. Konzumace sladkých, ale i silně solených jídel pro změnu způsobuje faldíky na kolenou, a to v důsledku vzniku nadměrného množství tekutiny. Pozor si dejte i na nadměrné množství trans tuků, které se nacházejí ve smažených jídlech i průmyslově zpracovaných potravinách. Způsobují ukládání tukových zásob v oblasti břicha. WHO doporučuje obsah trans mastných kyselin v jídelníčku držet pod jedním procentem z celkového příjmu.
Na druhou stranu řada odborníků tvrdí, že žádná potravina na světe neovlivní, kam se daný tuk uloží. Podstata je především v genetice a hormonech.
Pijete moc alkoholu. Ten má nejen negativní vliv na hubnutí a je jedním z hlavních příčin vzniku obezity, ale ve velkém množství způsobuje také záněty, onemocnění jater a další potíže. Kromě toho nadměrné množství kalorií přijatých z alkoholu se částečně ukládá jako břišní tuk, avšak není to podmínkou. Jde o celkovou energetickou bilanci. Pokud však nechcete riskovat "pivní břicho", snažte se pití alkoholu omezit či jej úplně vynechte.
Málo spánku, nadmíra stresu
Souvislost mezi nedostatkem spánku a nabíráním tuku potvrdilo mnoho studií a odborníků, přičemž ukládání tuků ovlivňují i různé poruchy spánku jako například spánková apnoe. Častou příčinou přibírání na váze, v tomto případě především ukládání tuku na břiše, je rovněž stres, a to v důsledku stresového hormonu kortizolu. "Nadbytek kortizolu přispívá k ukládání tuku v oblasti břicha. Navíc mnozí mají tendenci se ve stresu přejídat, což je dalším krokem k přibírání," varuje trenér Ptáček.
Nemáte v rovnováze střevní mikroflóru. Ve střevech žijí stovky druhů bakterií, přičemž zdravý mikrobiom je zásadní pro zdraví i zdravou hmotnost. V případě, že je mikroflóra v nerovnováze, má to nejen negativní vliv na ukládání břišního tuku, ale hraje to roli i při rozvoji obezity, zánětlivých, nádorových, metabolických, psychických, alergicích, autoimunitních i kardiovaskulárních onemocnění. Z toho důvodu je velice důležité o mikrobiom pečovat. Jezte kvalitní potraviny včetně těch fermentovaných a dostatek zeleniny s vlákninou. Vyhýbejte se vysoce průmyslově zpracovaným potravinám a nadbytku cukrů. Příčinou ukládání tuku může být také nedostatek bílkovin.
Foto: Shutterstock
Magazín Magazín
7. 5. 2024 16:22
Nemůžete se zbavit tuku na břiše nebo na stehnech, přestože jste jinde objektivně zhubli. Důvodů, proč se vám tuk ukládá pouze na některých místech, může být hned několik. Od pití alkoholu, špatných stravovacích návyků po genetiku.

Tělesný tuk hraje v našem organismu důležitou úlohu. Je největší zásobárnou energie a hlavně mechanickou i tepelnou ochranou orgánů. Mimo to je nezbytný pro správnou funkci a tvorbu hormonů. Naprosto nezbytný je pro život tzv. esenciální tuk, který je součástí membrán buněk, mozku, kostní dřeně a dalších orgánů. Mimo to hraje důležitou roli v plodnosti žen, proto je jeho zastoupení u žen vyšší.

Ženy mají obecně vyšší procento tělesného tuku než muži. Esenciální tuk u mužů tvoří přibližně tři procenta tělesné hmotnosti, zatímco u žen 12 procent. Liší se i oblasti, kde se tuk ukládá. Zatímco ženám se tuk ukládá více do hýžďové oblasti, mužům se tuk ukládá ve vyšší míře v oblasti břicha.

Tělesného tuku může být i málo

Extrémně nízké procento tělesného tuku má za následek zimomřivost, menstruační problémy u žen, zvyšuje se riziko zlomenin a osteoporózy, a hrozí celá řada dalších zdravotních rizik. Matěj Ptáček, trenér fitness sítě Form Factory k tomu dodává, že radikální snížení tělesného tuku vede ke ztrátě energie, tedy i k poklesu výkonnosti, ať už ve sportu nebo běžném životě. "Důležité je však zmínit také to, že průměrné procento tělesného tuku bývá u sportovců nižší, protože mají větší podíl svalové hmoty," vysvětluje Ptáček.

V důsledku nízkého procenta tuku jsou ohroženy téměř všechny tělesné funkce - kardiovaskulární, endokrinní, rozmnožovací, kosterní, zažívací, ledvinové i centrální nervové funkce.

Ideální procentu tuku je pro každého jiné

Stejně jako neexistuje ideální univerzální váha, neexistuje ideální procento tuku. Jeho množství i zastoupení se liší podle pohlaví, věku a na základě celé řady příčin, o kterých si řekneme níže. Pokud bychom se však bavili obecně, tak průměrné procento tuku u dospělých osob se pohybuje u mužů kolem 15 až 18 procent a u žen okolo 22 až 25 procent, přičemž s věkem podíl tuku stoupá. Proč se vám tuk ukládá jen na určitých místech? Odpověď můžete najít v galerii. 

(Článek vznikl ve spolupráci se syncom.cz).

 

Právě se děje

Další zprávy